romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovensko: V Trebišově chtějí vystěhovat Romy, ti to odmítají

Trebišov, 8.2.2013 13:52, (ROMEA)
Bytovka na Zimní ulici v Trebišově (FOTO: Google maps)
Bytovka na Zimní ulici v Trebišově (FOTO: Google maps)

Na Slovensku čelí Romové podobným problémům s vystěhováváním jako aktuálně i v České republice, konkrétně v Ústí nad Labem nebo v Ostravě. Slovenské město Trebišov plánuje vystěhovat obyvatele bytového domu v centru na Zimní ulici. Dům, ve kterém bydlí Romové, je určen k demolici. Romové se však odmítají stěhovat. Informuje o tom server Topky.sk.

Radnice má k dispozici odborný posudek, podle kterého je statika cihlové bytovky s 27 byty vážně narušena a je třeba ji zbourat. "Statický posudek jednoznačně doporučuje stavbu odstranit," uvedl na jednání městských zastupitelů primátor Marián Kolesár. "Protože dům je obývaný nájemníky, navrhujeme řešit jejich bydlení výstavbou dvou bytových domů s nižším standardem - dva krát 18 bytových jednotek na ulici Zahradní."

Romové žijící roky v obytném domě 1645 na Zimní se však odmítají přestěhovat do osady na kraji města. "Bytovka je v dobrém stavu, oni si vymysleli, že statika je narušena, ale my víme, že zde nejsou nikde takové praskliny," řekl podle serveru obyvatel domu Jaroslav Pulko. Tvrdí, že on i jeho synové platí za byty řádně nájem a za jejich rekonstrukci zaplatili tisíce eur. "Už jsme se dohodli, že 16. (února) si celý vchod zaplatíme svého statika, ale nevezmeme ho odsud, ale z jiného okresu," dodal.

Termín výstavby nízkoštandardných bytů a stahování nájemníků podle přednosty městského úřadu Júliuse Selecký zatím není určen. Ne všichni by přitom měly jít do nízkoštandardných bytů. "Jsou tam lidé, kteří pracují, jsou na slušné úrovni. Bude se hledat řešení, aby měli ubytování ve městě jim přiměřené," řekl dnes Selecký.

ryz, Topky.sk
Přečteno: 1437x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, EU, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo