romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský fašista Marián Kotleba složil slib a stal se županem Banskobystrického kraje

Bánska Bystrice, 20.12.2013 10:30, (ROMEA)
K
K "povstání" se připojili i antifašisté z Vídně. (Foto: Platforma Blokujeme!)

Vůdce slovenských extremistů Marian Kotleba se dnes ujal funkce šéfa Banskobystrického kraje. Županem (hejtmanem) se oficiálně stal složením slibu na zasedání krajského zastupitelství, prvním po listopadových krajských volbách.

Kotleba je známý svými výroky proti Romům a organizováním protiromským shromáždění. Šestatřicetiletý lídr neparlamentní Lidové strany - Naše Slovensko se rovněž netají sympatiemi k válečnému Slovenskému štátu, který byl pod vlivem nacistického Německa.

Svíčky proti Kotlebovi

Mládež ze slovenských a českých měst pod záštitou slovenské Platformy blokujeme připravila symbolické povstání. V den inaugurace banskobystrického župana Mariana Kotleby její členové zapálili svíčky po celém území ČR a SR. K akci se kromě Prahy a Brna připojili i česká města Olomouc, Ostrava a Ústí nad Labem a slovenská města Žilina, Košice, Banská Bystrica a Banská Štiavnica.

V Bratislavě bude povstání dnes. Svíčky proti rasové a etnické nesnášenlivosti chtějí zapálit na náměstích a v ulicích, které nesou název Slovenského národního povstání. Chtěli by, aby svíček bylo alespoň 71 397. Tolik hlasů získal Kotleba ve volbách.

Jedna z iniciátorek akce Miriam Kanioková z české Platformy Blokujeme !říká, že jim není jedno, že v sousedním státě, na kterém jim záleží, vyhrál volby sympatizant fašismu. Povstání podpořil například i Fedor Gál. "Fakt, že župní volby vyhrál nacionální socialista je pro mě něco neuvěřitelného. Ne proto, že existují takoví lidé, ale proto, že vyhrál v demokratických volbách."

čon, Sme.sk
Přečteno: 1690x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bánská Bystrica, Blokujeme!, Demonstrace, Fašismus, Extremismus, Marian KotlebaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo