romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenský ministr vnitra kvůli útoku na děti v Krompachoch jednal s romskými poslanci za OĽANO. Silové složky odpovědnost odmítají a verbálně útočí na rodiče zbitých dětí

29.4.2020 22:53
Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec se sešel s romskými poslanci NRSR za OĽaNO Peterem Pollákem ml., Janem Herákem a Jarmilou Vaňovou (FOTO: Facebook ministra vnitra Romana Mikulce)
Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec se sešel s romskými poslanci NRSR za OĽaNO Peterem Pollákem ml., Janem Herákem a Jarmilou Vaňovou (FOTO: Facebook ministra vnitra Romana Mikulce)

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec na sociální síti ve středu odpoledne informoval, že se na půdě ministerstva sešel se svými kolegy, romskými poslanci NRSR za OĽaNO Peterem Pollákem ml., Janem Herákem a Jarmilou Vaňovou, aby jednali o případu napadení romských dětí v Krompachoch.

"Na začátku setkání jsem uvedl, že informace, které mám, nejsou totožné s prezentovanými událostmi v médiích," píše ministr.

Narážel tak zřejmě na fakt, že silové složky zatím odmítají odpovědnost za incident a dokonce útočí na rodiče zbitých dětí. "S jistotou můžeme říci, že nezletilí unikli z karantenizované osady. Otázkou nyní zůstává péče rodičů o děti, kteří je neměli pod kontrolou, což je jejich povinnost. Voják ve smíšené hlídce si své povinnosti plnil na 100% a podle našich informací do fyzického kontaktu s dětmi nepřišel," reagoval mluvčí sil pro speciální operace Mário Pažický podle serveru Noviny.sk. Podle ČTK zranění dětí bagatelizuje i armádní zdravotník, který po prohlídce dětí uvedl, že se jednalo o starší zranění a povrchové škrábance.

Ministr vnitra přesto podle vlastních slov poslance ujistil, že se tímto případem okamžitě začal zabývat Úřad inspekční služby Ministerstva vnitra, který celou věc důkladně vyšetří, což ocenili samotní poslanci.

"Ministra jsme informovali, ale zároveň jsme ho požádali o řádné prošetření případu," uvedla k setkání poslankyně Jarmila Vaňová.

"Poslance a celou veřejnost ujišťuji, že o výsledky vyšetřování se budu osobně zajímat a zároveň chci všechny aktivisty a bloggery poprosit, aby byli ve svých prohlášeních zdrženliví. Vždy je nejsnáze okamžitě někoho z něčeho obvinit, ale není to správné. Pouze společným úsilím můžeme budovat prosperující zemi, ve které budou vítězit fakta nad domněnkami," dodal ministr vnitra Slovenské republiky Roman Mikulec.

V romské osadě Krompachy, která je nyní v karanténě, měl policista v pondělí obuškem zbít pět malých dětí. Podle výpovědi dětí jim měl dokonce vyhrožovat zastřelením. Důvodem mělo být, že děti sbíraly dřevo a hrály si mimo karanténní zónu.

Přečteno: 2348x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Rasismus, Ministerstvo vnitra, poslanec, Osada, COVID-19, Útok, Útok na romské dětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo