romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský nejvyšší soud potvrdil, že šéfredaktor měsíčníku je vinen z trestného činu hanobení národa, rasy a přesvědčení

27.10.2021 11:42
Šéfredaktor časopisu Zem&Vek Tibor Eliot Rostas (FOTO: Repro Youtube.com)
Šéfredaktor časopisu Zem&Vek Tibor Eliot Rostas (FOTO: Repro Youtube.com)

Slovenský nejvyšší soud potvrdil předloňský verdikt nižšího soudu, podle kterého je obžalovaný šéfredaktor časopisu Zem&Vek Tibor Eliot Rostas vinen z extremistického činu v souvislosti s jeho článkem o Židech. Za to musí zaplatit pokutu 4000 eur, přes 100 tisíc korun, v opačném případě si odpyká tři měsíce ve vězení. Odsuzující verdikt za trestný čin hanobení národa, rasy a přesvědčení je pravomocný. Podle portálu Aktuality.sk Rostas prostřednictvím svého advokáta vzkázal, že pokutu nezaplatí a že se považuje za politického vězně.

Rostas čelil obžalobě za článek s titulkem Klín Židů mezi Slovany z roku 2017, ve kterém obviňoval Židy z rozvracení společnosti. Využil k tomu dobové citace různých osobností slovenské historie, jež se negativně vyjadřovaly vůči židovské komunitě.

Líčení u nejvyššího soudu se Rostas nezúčastnil. Nebyl totiž vpuštěn do soudní místnosti kvůli tomu, že si odmítl nasadit roušku. Její používání je i v interiérech veřejných budov na Slovensku povinné v souvislosti s koronavirovou nákazou.

Podle slovenských médií, která zmíněný měsíčník označují za konspirační, nejvyšší soud zamítl jak odvolání Rostase, tak prokurátora. Žalobce žádal uložit obžalovanému podmínku.

Rostas už dříve vinu v případu odmítl a tvrdil, že článkem nevyzýval k nenávisti. Zem&Vek v zemi nepatří k nejprodávanějším časopisům. Dříve dvě velké maloobchodní sítě po stížnostech veřejnosti oznámily, že časopis stáhnou z prodeje.

Přečteno: 717x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Neonacismus, Extremismus, Antisemitismus, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo