romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský parlament zakázal Kotlebovy "vlakové" hlídky

27.10.2016 13:47
Marián Kotleba (Koláž: Romea.cz)
Marián Kotleba (Koláž: Romea.cz)

Poslanci slovenského parlamentu v úterý schválili novelu zákona o drahách, na základě které může od února 2017 dohlížet na veřejný pořádek ve vlacích a na nádražích pouze policie a osoba určená dopravcem. Je to reakce na hlídky nacionalistické Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Mariána Kotleby, které ve vlacích svévolně hlídkují od dubna. Informaci zveřejnil server Novinky.cz.

Novelu schválilo 98 poslanců koalice i opozice.

„Jakoukoli aktivitu, která má chránit občany, pokud se jedná o jejich majetek, život a zdraví, může vykonávat pouze policie nebo subjekt, který má příslušné pověření od dopravce. Nikdo v tomto státě nemůže nahrazovat policii ani se tak tvářit,“ uvedla podle serveru ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

„Politické subjekty, které si kladou za cíl vykonávat aktivity, aby vyvolávaly dojem, že tento stát není funkční, aby pak přišly s vlastním řešením, budou pokaždé hledat cestu, aby svůj extremistický program prosazovaly,“ varovala Žitňanská.

Kroky k zákazu hlídek ve vlacích dráhy činily od léta, přesto je mohli cestující ve vlacích potkávat dál.

Domobrana jako další krok

Vlakové hlídky LSNS se ukázaly být velmi účinným marketinkovým nástrojem Kotlebovy strany. Video, na kterém členové hlídky pomáhají policistům při zásahu proti opilému Romovi, vidělo na sociální síti téměř půl miliónu lidí.

Kotleba se netají tím, že hlídky jsou prvním krokem k zavedení domobrany.

"Odborníci na extremismus v hlídkách vidí pokus o vzkříšení Rodobrany - polovojenské organizace z dvacátých let minulého století. Její členové tvořili elitu Hlinkovy gardy, která za druhé světové války pronásledovala Čechy, Židy i režimu nepohodlné Slováky," napsal v dubnu tohoto roku server ČT 24.

Přečteno: 2440x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kotleba, Domobrana, Neonacismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo