romea - logo
22. ledna 2020 (středa)
svátek má Slavomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenský poslanec se symbolicky prohlásil za Roma. Uvedl to i v oficiálním formuláři

5.4.2016 12:49
Slovenský poslanec Ondrej Dostál si v oficiálním dotazníku symbolicky zvolil romskou národnost (foto: Romea.cz)
Slovenský poslanec Ondrej Dostál si v oficiálním dotazníku symbolicky zvolil romskou národnost (foto: Romea.cz)

Poslanec Národní rady Slovenské republiky a předseda Občanské konzervativní strany Ondrej Dostál (SaS) si při vyplňování oficiálního internetového dotazníku poslance, který je k vidění na webu Národní rady, symbolicky zvolil romskou národnost. Podle informací v reportáži televize Markíza romskou národnost uvedl i v minulosti při sčítání lidu.

"Podle článku 12 Slovenské ústavy má každý právo svobodně rozhodovat o své národnosti. Já jsem tohoto práva využil," uvedl pro slovenskou televizi Markíza poslanec Ondrej Dostál.

"Považuji za důležité, aby národnostní menšiny, i takto početná národnostní menšina, jako jsou Romové, měly zastoupení v Národní radě," přiblížil důvody svého kroku Dostál.

Reportérka TV Markíza se na názor zeptala také Ľudovíta Gunára, romského vajdy z Krásnohorského Podhradí, které leží ve slovenské Rožňavě. "To je dost troufalé dělat takové věci, ale podle mě je to dobré gesto," vyjádřil se Ľudovít Gunár.

V minulém volebním období působil ve slovenském parlamentu poslanec Peter Pollák (za hnutí OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti), který je příslušník romské menšiny. V posledních volbách, které se na Slovensku odehrály v březnu, se mu do parlamentu dostat znovu nepodařilo. Vládě Slovenské republiky oznámil, že končí také na pozici zmocněnce vlády Slovenské republiky pro romské komunity. Podle informací, které Pollák uvedl na tiskové konferenci, je to prý proto, že nechce funkci vykonávat za vlády, v níž necítí politickou podporu.

Celou reportáž můžete shlédnout ZDE.

Přečteno: 856x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, národnostní menšina, Romové, Parlament, Soužití, ZmocněnecHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo