romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenský poslanec se symbolicky prohlásil za Roma. Uvedl to i v oficiálním formuláři

5.4.2016 12:49
Slovenský poslanec Ondrej Dostál si v oficiálním dotazníku symbolicky zvolil romskou národnost (foto: Romea.cz)
Slovenský poslanec Ondrej Dostál si v oficiálním dotazníku symbolicky zvolil romskou národnost (foto: Romea.cz)

Poslanec Národní rady Slovenské republiky a předseda Občanské konzervativní strany Ondrej Dostál (SaS) si při vyplňování oficiálního internetového dotazníku poslance, který je k vidění na webu Národní rady, symbolicky zvolil romskou národnost. Podle informací v reportáži televize Markíza romskou národnost uvedl i v minulosti při sčítání lidu.

"Podle článku 12 Slovenské ústavy má každý právo svobodně rozhodovat o své národnosti. Já jsem tohoto práva využil," uvedl pro slovenskou televizi Markíza poslanec Ondrej Dostál.

"Považuji za důležité, aby národnostní menšiny, i takto početná národnostní menšina, jako jsou Romové, měly zastoupení v Národní radě," přiblížil důvody svého kroku Dostál.

Reportérka TV Markíza se na názor zeptala také Ľudovíta Gunára, romského vajdy z Krásnohorského Podhradí, které leží ve slovenské Rožňavě. "To je dost troufalé dělat takové věci, ale podle mě je to dobré gesto," vyjádřil se Ľudovít Gunár.

V minulém volebním období působil ve slovenském parlamentu poslanec Peter Pollák (za hnutí OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti), který je příslušník romské menšiny. V posledních volbách, které se na Slovensku odehrály v březnu, se mu do parlamentu dostat znovu nepodařilo. Vládě Slovenské republiky oznámil, že končí také na pozici zmocněnce vlády Slovenské republiky pro romské komunity. Podle informací, které Pollák uvedl na tiskové konferenci, je to prý proto, že nechce funkci vykonávat za vlády, v níž necítí politickou podporu.

Celou reportáž můžete shlédnout ZDE.

Přečteno: 864x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, národnostní menšina, Romové, Parlament, Soužití, ZmocněnecHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo