romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský poslanec se symbolicky prohlásil za Roma. Uvedl to i v oficiálním formuláři

5.4.2016 12:49
Slovenský poslanec Ondrej Dostál si v oficiálním dotazníku symbolicky zvolil romskou národnost (foto: Romea.cz)
Slovenský poslanec Ondrej Dostál si v oficiálním dotazníku symbolicky zvolil romskou národnost (foto: Romea.cz)

Poslanec Národní rady Slovenské republiky a předseda Občanské konzervativní strany Ondrej Dostál (SaS) si při vyplňování oficiálního internetového dotazníku poslance, který je k vidění na webu Národní rady, symbolicky zvolil romskou národnost. Podle informací v reportáži televize Markíza romskou národnost uvedl i v minulosti při sčítání lidu.

"Podle článku 12 Slovenské ústavy má každý právo svobodně rozhodovat o své národnosti. Já jsem tohoto práva využil," uvedl pro slovenskou televizi Markíza poslanec Ondrej Dostál.

"Považuji za důležité, aby národnostní menšiny, i takto početná národnostní menšina, jako jsou Romové, měly zastoupení v Národní radě," přiblížil důvody svého kroku Dostál.

Reportérka TV Markíza se na názor zeptala také Ľudovíta Gunára, romského vajdy z Krásnohorského Podhradí, které leží ve slovenské Rožňavě. "To je dost troufalé dělat takové věci, ale podle mě je to dobré gesto," vyjádřil se Ľudovít Gunár.

V minulém volebním období působil ve slovenském parlamentu poslanec Peter Pollák (za hnutí OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti), který je příslušník romské menšiny. V posledních volbách, které se na Slovensku odehrály v březnu, se mu do parlamentu dostat znovu nepodařilo. Vládě Slovenské republiky oznámil, že končí také na pozici zmocněnce vlády Slovenské republiky pro romské komunity. Podle informací, které Pollák uvedl na tiskové konferenci, je to prý proto, že nechce funkci vykonávat za vlády, v níž necítí politickou podporu.

Celou reportáž můžete shlédnout ZDE.

Přečteno: 904x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, národnostní menšina, Romové, Parlament, Soužití, ZmocněnecHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo