romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský premiér: Romové stále čelí předsudkům, nesmíme se s tím smířit. Holokaust patří k nejděsivějším událostem lidských dějin

3.8.2022 16:04
Eduard Heger, předseda vlády Slovenské republiky (FOTO: Flickr.com, World Economic Forum / Boris Baldinger)
Eduard Heger, předseda vlády Slovenské republiky (FOTO: Flickr.com, World Economic Forum / Boris Baldinger)

Pro etnický původ nemůže být nikdo diskriminován a postaven do role méněcenného. U příležitosti Památného dne romského holocaustu to na sociální síti uvedl předseda vlády Slovenské republiky Eduard Heger (OLANO).

"I Romové jako mnohé jiné menšiny čelí předsudkům. Mnohokrát jsou předem odsouzeni k neúspěchu a odstaveni ve společnosti na vedlejší kolej. Nesmíme se s tím smířit," konstatoval podle agentury TASR Eduard Heger.

Holokaust podle něj patří k nejděsivějším událostem lidských dějin. "Připomeňme si tyto hrůzy i proto, abychom neztráceli schopnost rozeznávat pomýlené a často zamaskované rasové ideologie, které dnes šíří extremisté všeho druhu," dodal slovenský premiér.

V noci z 2. na 3. srpna uplyne nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách koncentračního tábora i přes aktivní odpor tehdy zavraždili podle nejnovějších studí až 4300 Romů.

Jako Den připomínky vyhlazení Romů a Sintů ustanovil 2. srpen polský sejm v roce 2011. V roce 2015 Evropský parlament uznal toto datum jako Evropský památný den holokaustu Sintů a Romů.

Během 17 měsíců existence tzv. cikánského rodinného tábora (od února 1943 do července 1944)  v něm bylo vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 21 tisíc romských a sintských vězeňkyň a vězňů v táboře zahynulo. Další Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Jiní, jejichž počet se jen těžko odhaduje, byli postříleni a pohřbeni do masových hrobů v lese. Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti až 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Přečteno: 451x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Historie, Holocaust, Slovensko, Vláda, Nacismus, 2.srpna, Památný den romského holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo