romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenský premiér se omluvil Židům za pronásledování za druhé světové války

Bratislava, 10.9.2014 10:13, (ROMEA)
Robert Fico (FOTO: Xmetov)
Robert Fico (FOTO: Xmetov)

Slovenský premiér Robert Fico se včera omluvil za pronásledování Židů za druhé světové války, ke kterému došlo na území tehdejšího slovenského státu. Fico tak učinil v projevu na pietním shromáždění u příležitosti výročí přijetí protižidovských opatření, takzvaného židovského kodexu, za druhé světové války na Slovensku.

"Neumím a nedokážu vám říct nic výraznějšího a nic osobnějšího, než jen vyjádřit upřímnou omluvu za všechny, kteří tehdy tak hodně selhali. (...) Jen potomkové těch, kteří trpěli a zahynuli, jim mohou dát své odpuštění," prohlásil Fico.

Válečná Slovenská republika, která byla pod silným vlivem nacistického Německa, v září roku 1941 schválila nařízení, na jehož základě byla Židům například odebrána většina politických práv nebo dále omezena jejich vlastnická práva a svoboda pohybu. Přijetí protižidovských opatření předcházelo deportacím asi 70.000 Židů z území tehdejšího Slovenska do koncentračních táborů. Od roku 2002 je den přijetí židovského kodexu na Slovensku památným dnem obětí vyhlazování a rasového násilí.

"Holokaust spáchaný na všech obětech ve jménu šílených ideálů fašismu je věčnou hanbou těch, kdo na něm mají svůj podíl. Zároveň je silným mementem, aby se dnes i v budoucnu nikdy neopakoval," zdůraznil Fico, jenž se pietní vzpomínky zúčastnil spolu s prezidentem Andrejem Kiskou, šéfem parlamentu Pavolem Paškou a dalšími politiky.

Kiska před novináři zdůraznil, že upozorňovat na holokaust je potřeba zvláště v současnosti, kdy ve společnosti stoupají projevy rasismu.

Na vzpomínkovou akci zavítal také předseda Konference biskupů Slovenska Stanislav Zvolenský, jenž v rozhovoru pro média odmítl nedávné výroky jednoho ze slovenských duchovních, který podle médií zlehčoval holokaust. Kněz Emil Floriš během bohoslužby konané na severu země u příležitosti nedávného výročí Slovenského národního povstání prohlásil, že za deportace do koncentračních táborů si Židé mohli v mnoha případech sami a zároveň varoval Romy před podobným osudem. "Vyjádření tohoto typu nejsou přiměřené pro kněze. Není správné, aby tyto výroky zůstaly nepovšimnuty, je třeba se od toho distancovat," řekl Zvolenský. Zároveň vyjádřil lítost nad pronásledováním Židů na Slovensku za války, což označil za zásadní nespravedlnost. Odmítl ale hodnotit tehdejšího prezidenta a katolického kněze Jozefa Tisa, jehož po válce československý soud odsoudil k smrti.

Příznivci válečného slovenského státu v současnosti nemají zastoupení v parlamentu. V loňských regionálních volbách byl ale předsedou Banskobystrického kraje zvolen vůdce extremistů Marian Kotleba, jenž se netají svými sympatiemi k Slovenské republice z let 1939 až 1945 a k Tisovi.

Přečteno: 425x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Fico, Slovensko, Druhá světová válka, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo