romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenský premiér se omluvil Židům za pronásledování za druhé světové války

Bratislava, 10.9.2014 10:13, (ROMEA)
Robert Fico (FOTO: Xmetov)
Robert Fico (FOTO: Xmetov)

Slovenský premiér Robert Fico se včera omluvil za pronásledování Židů za druhé světové války, ke kterému došlo na území tehdejšího slovenského státu. Fico tak učinil v projevu na pietním shromáždění u příležitosti výročí přijetí protižidovských opatření, takzvaného židovského kodexu, za druhé světové války na Slovensku.

"Neumím a nedokážu vám říct nic výraznějšího a nic osobnějšího, než jen vyjádřit upřímnou omluvu za všechny, kteří tehdy tak hodně selhali. (...) Jen potomkové těch, kteří trpěli a zahynuli, jim mohou dát své odpuštění," prohlásil Fico.

Válečná Slovenská republika, která byla pod silným vlivem nacistického Německa, v září roku 1941 schválila nařízení, na jehož základě byla Židům například odebrána většina politických práv nebo dále omezena jejich vlastnická práva a svoboda pohybu. Přijetí protižidovských opatření předcházelo deportacím asi 70.000 Židů z území tehdejšího Slovenska do koncentračních táborů. Od roku 2002 je den přijetí židovského kodexu na Slovensku památným dnem obětí vyhlazování a rasového násilí.

"Holokaust spáchaný na všech obětech ve jménu šílených ideálů fašismu je věčnou hanbou těch, kdo na něm mají svůj podíl. Zároveň je silným mementem, aby se dnes i v budoucnu nikdy neopakoval," zdůraznil Fico, jenž se pietní vzpomínky zúčastnil spolu s prezidentem Andrejem Kiskou, šéfem parlamentu Pavolem Paškou a dalšími politiky.

Kiska před novináři zdůraznil, že upozorňovat na holokaust je potřeba zvláště v současnosti, kdy ve společnosti stoupají projevy rasismu.

Na vzpomínkovou akci zavítal také předseda Konference biskupů Slovenska Stanislav Zvolenský, jenž v rozhovoru pro média odmítl nedávné výroky jednoho ze slovenských duchovních, který podle médií zlehčoval holokaust. Kněz Emil Floriš během bohoslužby konané na severu země u příležitosti nedávného výročí Slovenského národního povstání prohlásil, že za deportace do koncentračních táborů si Židé mohli v mnoha případech sami a zároveň varoval Romy před podobným osudem. "Vyjádření tohoto typu nejsou přiměřené pro kněze. Není správné, aby tyto výroky zůstaly nepovšimnuty, je třeba se od toho distancovat," řekl Zvolenský. Zároveň vyjádřil lítost nad pronásledováním Židů na Slovensku za války, což označil za zásadní nespravedlnost. Odmítl ale hodnotit tehdejšího prezidenta a katolického kněze Jozefa Tisa, jehož po válce československý soud odsoudil k smrti.

Příznivci válečného slovenského státu v současnosti nemají zastoupení v parlamentu. V loňských regionálních volbách byl ale předsedou Banskobystrického kraje zvolen vůdce extremistů Marian Kotleba, jenž se netají svými sympatiemi k Slovenské republice z let 1939 až 1945 a k Tisovi.

Přečteno: 417x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Fico, Slovensko, Druhá světová válka, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo