romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenský premiér se omluvil Židům za pronásledování za druhé světové války

Bratislava, 10.9.2014 10:13, (ROMEA)
Robert Fico (FOTO: Xmetov)
Robert Fico (FOTO: Xmetov)

Slovenský premiér Robert Fico se včera omluvil za pronásledování Židů za druhé světové války, ke kterému došlo na území tehdejšího slovenského státu. Fico tak učinil v projevu na pietním shromáždění u příležitosti výročí přijetí protižidovských opatření, takzvaného židovského kodexu, za druhé světové války na Slovensku.

"Neumím a nedokážu vám říct nic výraznějšího a nic osobnějšího, než jen vyjádřit upřímnou omluvu za všechny, kteří tehdy tak hodně selhali. (...) Jen potomkové těch, kteří trpěli a zahynuli, jim mohou dát své odpuštění," prohlásil Fico.

Válečná Slovenská republika, která byla pod silným vlivem nacistického Německa, v září roku 1941 schválila nařízení, na jehož základě byla Židům například odebrána většina politických práv nebo dále omezena jejich vlastnická práva a svoboda pohybu. Přijetí protižidovských opatření předcházelo deportacím asi 70.000 Židů z území tehdejšího Slovenska do koncentračních táborů. Od roku 2002 je den přijetí židovského kodexu na Slovensku památným dnem obětí vyhlazování a rasového násilí.

"Holokaust spáchaný na všech obětech ve jménu šílených ideálů fašismu je věčnou hanbou těch, kdo na něm mají svůj podíl. Zároveň je silným mementem, aby se dnes i v budoucnu nikdy neopakoval," zdůraznil Fico, jenž se pietní vzpomínky zúčastnil spolu s prezidentem Andrejem Kiskou, šéfem parlamentu Pavolem Paškou a dalšími politiky.

Kiska před novináři zdůraznil, že upozorňovat na holokaust je potřeba zvláště v současnosti, kdy ve společnosti stoupají projevy rasismu.

Na vzpomínkovou akci zavítal také předseda Konference biskupů Slovenska Stanislav Zvolenský, jenž v rozhovoru pro média odmítl nedávné výroky jednoho ze slovenských duchovních, který podle médií zlehčoval holokaust. Kněz Emil Floriš během bohoslužby konané na severu země u příležitosti nedávného výročí Slovenského národního povstání prohlásil, že za deportace do koncentračních táborů si Židé mohli v mnoha případech sami a zároveň varoval Romy před podobným osudem. "Vyjádření tohoto typu nejsou přiměřené pro kněze. Není správné, aby tyto výroky zůstaly nepovšimnuty, je třeba se od toho distancovat," řekl Zvolenský. Zároveň vyjádřil lítost nad pronásledováním Židů na Slovensku za války, což označil za zásadní nespravedlnost. Odmítl ale hodnotit tehdejšího prezidenta a katolického kněze Jozefa Tisa, jehož po válce československý soud odsoudil k smrti.

Příznivci válečného slovenského státu v současnosti nemají zastoupení v parlamentu. V loňských regionálních volbách byl ale předsedou Banskobystrického kraje zvolen vůdce extremistů Marian Kotleba, jenž se netají svými sympatiemi k Slovenské republice z let 1939 až 1945 a k Tisovi.

Přečteno: 418x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Fico, Slovensko, Druhá světová válka, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo