romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský prezident k MDR: Romské téma je jedním z nejzávažnějších problémů naší společnosti

9.4.2015 10:19
U příležitosti Mezinárodního dne Romů navštívil 8. 4. 2015 prezident Slovenské republiky Andrej Kiska některá místa, kde žijí Romové. Na snímku v základní škole ve Spišském Hrhove (FOTO: www.prezident.sk)
U příležitosti Mezinárodního dne Romů navštívil 8. 4. 2015 prezident Slovenské republiky Andrej Kiska některá místa, kde žijí Romové. Na snímku v základní škole ve Spišském Hrhove (FOTO: www.prezident.sk)

U příležitosti Mezinárodního dne Romů navštívil prezident Andrej Kiska některá místa, kde žijí Romové. Návštěvu zahájil v obci Spišský Hrhov, v níž Romové pracují, vzorně pečují o své rodiny a jsou přínosem pro svou komunitu a obec.

Se starostou Vladimírem Ledeckým a zástupci romské komunity Kiska mluvil o tom, co je za úspěšným příběhem integrace. Podle starosty trvalo patnáct let, než se v obci výrazně zlepšila situace Romů díky koordinovanému řešení otázek zaměstnanosti, bydlení i vzdělávání.

Zaměstnanost se zvýšila založením obecní firmy, k přestavbě svých příbytků motivovala obec Romy poskytnutím levného stavebního materiálu a technologií s podmínkou majetkoprávních vypořádání pozemků. Prezident navštívil i místní základní školu s celodenním výchovným systémem pro děti z vyloučených komunit.

Podle Kisky je velmi důležité ukazovat takové pozitivní případy a informovat o nich. "Romská problematika je jedním z nejzávažnějších problémů, kterým čelí naše společnost. Dnes jsem se rozhodl navštívit místa, kde se situace lepší. Nemůžeme stále říkat jen, že to nejde, že se nic nedaří,“ zdůraznil. "Vždycky je to o lidech, o starostech, ředitelích škol, ale i o zaměstnavatelích. Neexistují rychlá řešení, problém je dlouhodobý, je třeba poctivě pracovat. "

Prezident navštívil i popradské sídlo firmy Passel, o níž řekl, že její činnost dává pravý význam slovům "společenská odpovědnost". Pětinu popradských zaměstnanců Passelu tvoří Romové. Jejich jména či barva pleti přitom nehrály roli, když žádali o práci – firma v nich viděla především lidí, kteří mohou tvořit hodnoty, pokud dostanou šanci.

TZ prezidenta Slovenské republiky
Přečteno: 925x
 

Kam dál:

Štítky:  

Integrace, Mezinárodní den Romů, Slovensko, ZaměstnanostHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo