romea - logo
23. ledna 2022 (neděle)
svátek má Zdeněk

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský prokurátor požádal soud, aby zvážil zatčení Kotleby. Šéf slovenských fašistů nepřišel k soudu

19.5.2020 15:30
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Prokurátor Úřadu speciální prokuratury Tomáš Honz požádal soud, aby zvážil zatčení lídra Lidové strany Naše Slovensko (ĽSNS) Mariána Kotleby a předvedl ho k soudu. Kotleba se měl loni dopustit trestného činu, když třem rodinám daroval šeky v hodnotě 1488 eur. Číslo 1488 vnímá prokuratura jako neonacistickou šifru.

Číslo 14 označuje v neonacistické terminologii slogan "Musíme ochránit existenci našich lidí a budoucnost pro bílé děti", který formuloval David Lane, člen Ku-klux-klanu. Číslo 88 zase značí pozdrav "Heil Hitler". Písmeno H je osmé v abecedě.

Kotleba se k soudu, který měl proběhnout 15. 5. 2020 nedostavil prý kvůli zasedání slovenského parlamentu. Na otázku, zda není běžné, že se poslanci omluví ze zasedání parlamentu uvedl Kotlebův obhájce, že parlament jedná hlavně o řešení krize, která je spjatá s nemocí COVID-19 a je tudíž nezbytné, aby poslanci seděli ve svých lavicích.

Pandemie fašismu je stejně tak nebezpečná jako pandemie COVID-19, reagoval na omluvu Honz a podotkl, že s omluvou nesouhlasí, ale respektuje rozhodnutí soudu, který omluvu akceptoval. Soudkyně případ odročila na 28. a 29. května a to hlavně z důvodu, že si Kotleba nepřál, aby soud probíhal bez jeho přítomnosti. Kotlebův právník namítal, že v novém termínu se Kotleba nebude moci zřejmě dostavit kvůli zasedání parlamentu Slovenské republiky. Toto tvrzení soudkyně smetla ze stolu a termín 28. a 29. května stále platí.

Faktem je, že v minulém funkčním období zameškal z různých důvodů Kotleba 21 zasedání slovenského parlamentu a to ne z tak vážných důvodů jako je soud. Několikrát se omluvil z rodinných důvodů a párkrát také z důvodu, že zastával dvě funkce a v tu chvíli vyřizoval povinnosti župana v bánskobystrickém kraji.

Přečteno: 1070x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kotleba, Neonacismus, Slovensko, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo