romea - logo
24. září 2020 (čtvrtek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský prokurátor požádal soud, aby zvážil zatčení Kotleby. Šéf slovenských fašistů nepřišel k soudu

19.5.2020 15:30
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Prokurátor Úřadu speciální prokuratury Tomáš Honz požádal soud, aby zvážil zatčení lídra Lidové strany Naše Slovensko (ĽSNS) Mariána Kotleby a předvedl ho k soudu. Kotleba se měl loni dopustit trestného činu, když třem rodinám daroval šeky v hodnotě 1488 eur. Číslo 1488 vnímá prokuratura jako neonacistickou šifru.

Číslo 14 označuje v neonacistické terminologii slogan "Musíme ochránit existenci našich lidí a budoucnost pro bílé děti", který formuloval David Lane, člen Ku-klux-klanu. Číslo 88 zase značí pozdrav "Heil Hitler". Písmeno H je osmé v abecedě.

Kotleba se k soudu, který měl proběhnout 15. 5. 2020 nedostavil prý kvůli zasedání slovenského parlamentu. Na otázku, zda není běžné, že se poslanci omluví ze zasedání parlamentu uvedl Kotlebův obhájce, že parlament jedná hlavně o řešení krize, která je spjatá s nemocí COVID-19 a je tudíž nezbytné, aby poslanci seděli ve svých lavicích.

Pandemie fašismu je stejně tak nebezpečná jako pandemie COVID-19, reagoval na omluvu Honz a podotkl, že s omluvou nesouhlasí, ale respektuje rozhodnutí soudu, který omluvu akceptoval. Soudkyně případ odročila na 28. a 29. května a to hlavně z důvodu, že si Kotleba nepřál, aby soud probíhal bez jeho přítomnosti. Kotlebův právník namítal, že v novém termínu se Kotleba nebude moci zřejmě dostavit kvůli zasedání parlamentu Slovenské republiky. Toto tvrzení soudkyně smetla ze stolu a termín 28. a 29. května stále platí.

Faktem je, že v minulém funkčním období zameškal z různých důvodů Kotleba 21 zasedání slovenského parlamentu a to ne z tak vážných důvodů jako je soud. Několikrát se omluvil z rodinných důvodů a párkrát také z důvodu, že zastával dvě funkce a v tu chvíli vyřizoval povinnosti župana v bánskobystrickém kraji.

Přečteno: 983x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kotleba, Neonacismus, Slovensko, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo