romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Slovenský prokurátor požádal soud, aby zvážil zatčení Kotleby. Šéf slovenských fašistů nepřišel k soudu

19.5.2020 15:30
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Prokurátor Úřadu speciální prokuratury Tomáš Honz požádal soud, aby zvážil zatčení lídra Lidové strany Naše Slovensko (ĽSNS) Mariána Kotleby a předvedl ho k soudu. Kotleba se měl loni dopustit trestného činu, když třem rodinám daroval šeky v hodnotě 1488 eur. Číslo 1488 vnímá prokuratura jako neonacistickou šifru.

Číslo 14 označuje v neonacistické terminologii slogan "Musíme ochránit existenci našich lidí a budoucnost pro bílé děti", který formuloval David Lane, člen Ku-klux-klanu. Číslo 88 zase značí pozdrav "Heil Hitler". Písmeno H je osmé v abecedě.

Kotleba se k soudu, který měl proběhnout 15. 5. 2020 nedostavil prý kvůli zasedání slovenského parlamentu. Na otázku, zda není běžné, že se poslanci omluví ze zasedání parlamentu uvedl Kotlebův obhájce, že parlament jedná hlavně o řešení krize, která je spjatá s nemocí COVID-19 a je tudíž nezbytné, aby poslanci seděli ve svých lavicích.

Pandemie fašismu je stejně tak nebezpečná jako pandemie COVID-19, reagoval na omluvu Honz a podotkl, že s omluvou nesouhlasí, ale respektuje rozhodnutí soudu, který omluvu akceptoval. Soudkyně případ odročila na 28. a 29. května a to hlavně z důvodu, že si Kotleba nepřál, aby soud probíhal bez jeho přítomnosti. Kotlebův právník namítal, že v novém termínu se Kotleba nebude moci zřejmě dostavit kvůli zasedání parlamentu Slovenské republiky. Toto tvrzení soudkyně smetla ze stolu a termín 28. a 29. května stále platí.

Faktem je, že v minulém funkčním období zameškal z různých důvodů Kotleba 21 zasedání slovenského parlamentu a to ne z tak vážných důvodů jako je soud. Několikrát se omluvil z rodinných důvodů a párkrát také z důvodu, že zastával dvě funkce a v tu chvíli vyřizoval povinnosti župana v bánskobystrickém kraji.

Přečteno: 856x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kotleba, Neonacismus, Slovensko, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo