romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenský zmocněnec pro romskou menšinu: Romský problém nelze vyřešit za sto dní

Bratislava, 8.2.2013 11:03, (ROMEA)
Peter Pollák (FOTO: Facebook)
Peter Pollák (FOTO: Facebook)

Slovenský zmocněnec pro romskou menšinu Peter Pollák je ve funkci již 100 dní. Po nástupu na tento post ho nejvíce překvapily administrativní bariéry, které musí překonávat.

Podle Polláka je veřejný požadavek na řešení romské otázky po 23 letech "nicnedělání" oprávněný. Podle něho však nelze očekávat, že by mohl v nové funkci během sto dní udělat zázrak a všechny problémy okamžitě vyřešit.

"My děláme na těch zákonech, neumíme však dnes ještě říct, kdy přesně přijdou do parlamentu. Věřím však, že romská reforma je dobrá naděje v koloběhu zoufalství, které na Slovensku máme," řekl podle slovenské agentury TASR zmocněnce Pollák.

Tzv. Romská reforma na Slovensku je komplexní systémová reforma, která obsahuje více než 90 opatření v oblastech jako vzdělávání, vymahatelnost práva bydlení, sociální systém nebo zaměstnávání. Systémová opatření jsou zaměřena na řešení široké problematiky skupin obyvatelstva, občanů ohrožených extrémní chudobou. Navrhovaná opatření se budou týkat především rizikových rodin, které budou identifikovány na základě kombinace následujících faktorů: vzdělání rodičů, výše příjmu, míra dlouhodobé nezaměstnanosti rodičů, materiální zázemí, zadluženost rodiny, záškoláctví v rodině a předpoklad, že dítě by při nástupu do školy nemuselo ovládat vyučovací jazyk.

Pollák se je po čtyřech měsících přesvědčen, že úřad zmocněnce se může pochlubit i úspěšnými projekty. Jeden z nich například finančně podpořila i Evropská komise. "Dostali jsme sedm milionů eur na to, abychom na 110 mateřských školách spustili předškolní vzdělávání romských dětí," uvedl jako příklad Pollak.

Podle Laca Oravce z Nadace Terezínské iniciativy lze hodnotit prvních sto dnů nového zmocněnce jen těžko. Prezentuje je podle něj totiž pouze "zaseknutá" romská reforma. "Jeho úřad má i řadu jiných povinností - zatím však není slyšet o činnosti, seminářích, otevřených konzultacích, výstupech a připomínkování jiných zákonů. Ačkoliv sto dní je možná málo, ale zatím je to velmi rozpačité," poznamenal podle TASR Oravec.

Je podle něj pozitivní, že zmocněnec je současně i poslancem Národní rady SR, ale dosud výsledky v parlamentu nevidí.

Pozitivní změny zatím nezaznamenala ani Strana romské unie na Slovensku, která spustila vlastní petici za zlepšení postavení Romů na Slovensku. Její předseda František Tanko se na posledním brífinku ptal, zda je vůbec úřad romského zmocněnce potřebný, když vláda má zmocněnce pro národnostní menšiny.

ryz, TASR
Přečteno: 660x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, EU, Romská reforma na SlovenskuHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo