romea - logo
10. srpna 2022 (středa)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenští policisté v kuklách zdemolovali romskou osadu. Šestitýdenní novorozeně skončilo v nemocnici

Slovensko, Moldava nad Bodvou , 21.6.2013 11:48, (ROMEA (AKTUALIZOVÁNO))
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V neděli Romové z osady ve slovenské Moldavě nad Bodvou údajně poškodili policejní auto. Ve středu se policisté vrátili. Osadu obklíčilo dvacet policejních aut, z nichž podle místní neziskové organizace vyskákala speciální policejní jednotka v kuklách, která začala hromadně zatýkat a demolovat zařízení domů v osadě. Policie to však popírá.

Takovou policejní razii, jaká byla ve středu v Moldavě nad Bodvou, na Slovensku dlouho nepamatují. "Policisté šli od jednoho příbytku k druhému, vylamovali dveře, rozbíjeli okna, nábytek, velmi agresivním způsobem útočili na jednotlivé obyvatele, aniž s nimi nějakým rozumným způsobem komunikovali. Došlo ke zraněním, někteří klienti museli vyhledat lékařské ošetření, existují o tom lékařské zprávy," uvedl Martin Vavrinčík z neziskové organizace ETP Slovensko, která vede v osadě komunitní centrum. V nejhorším stavu je šestitýdenní novorozeně, které museli v bezvědomí odvést do nemocnice.


Podle ČTK bylo v pondělí 24.června novorozeně z nemocnice propuštěno. Jak uvedl námšstek ředitele košické nemocnice, bylo již v dobrém stavu. Podle romských aktivistů byl novorozenec zraněn, když policisté při akci použili slzný sprej. Policie to ale odmítá, informoval deník Sme.

Policie však odmítá, že by zásah košické jednotky byl nezákonný, brutální, nebo že by to byla msta za údajnou demolici policejního auta, k němuž prý došlo v osadě v noci na neděli. "Akce byla podle okresního ředitelství policejního sboru Košice - venkov plánovaná a zaměřena na pátrání po hledaných osobách a věcech," uvedl s odvoláním na policejní složky server Pravda.sk.

"Medializované informace o nezákonnosti či údajné brutalitě považujeme za účelové. Nevylučujeme ani snahu nepřizpůsobivých občanů o zabránění podobným akcím do budoucna či snahu o získání jakéhosi finančního odškodnění za znehodnocené či poškozené věci a bytové zařízení, které si mohli způsobit i sami nebo byly poškozeny již v minulosti. Důrazně také popíráme zranění nezletilého dítěte, které je prezentováno ve sdělovacích prostředcích jako důsledek této policejní akce," uvedla košická krajská policejní mluvčí Jana Mésarová, kterou citovala agentura TASR.

"Do této akce bylo nasazeno celkem 63 policistů pořádkové, dopravní a kriminální policie. Během akce bylo předvedeno celkem 15 osob, osm za účelem zjištění totožnosti, pět za účelem zdokumentování přestupku a další dvě osoby pro podezření z trestného činu útoku na veřejného činitele," uvedla Mésarová.

Během zátahu došlo i k dramatickým situacím. Jeden z Romů prý zaútočil na policisty sekyrou a jen náhodou se to obešlo jen s lehkým zraněním jednoho z policistů, který stačil včas uhnout. Není zatím jisté, v jaké situaci se toho dopustil, jestli chránil policisty napadené nemluvně, nebo při jiné příležitosti. "K použití donucovacích prostředků došlo pouze vůči těm osobám, které neuposlechly výzvy policie, a při zákonných důvodech předvedení kladli aktivní odpor," konstatovala mluvčí košické policie. Ta navíc dodala, že k podobné akci na stejném místě může dojít velmi brzy.

Místní Romové pokládají policejní akci za odvetu. Tento názor podporují i lidé z komunitního centra organizace ETP. "Ptáme se, zda byly splněny všechny příslušné postupy při této prohlídce domovních prostor, zda policie měla povolení soudu a zda donucovací prostředky, které použila, byly v souladu se zákonem o policejním sboru, trestním zákonem a trestním řádem," řekl slovenským médiím Vavrinčík. Sdružení zamýšlí podat celou věc k prošetření inspekci Ministerstva vnitra SR.

Sám Vavrinčík podle deníku Korzár však figuruje v úvodním incidentu, který údajně vše odstartoval. V noci ze soboty na neděli konalo jeho sdružení oslavu. Policisté dvakrát přijeli akci "ztišit". Podruhé to bylo v jednu hodinu po půlnoci, kdy už oslava skončila. Policisté přesto na místě zakročovali. Došlo při tom ke střetu hlídky s jedním z místních Romů. "Zdejší mladí lidé a děti začali házet kameny na policisty a na jejich auto, které bylo pravděpodobně poškozené," popsal Vavrinčík situaci podle iDnes.cz.

Romská strana chce podle ČTK kvůli policejnímu zásahu podat trestní oznámení a obrátí se i na inspekci ministerstva vnitra. Rovněž má v plánu uspořádat protest před budovou ministerstva vnitra v Bratislavě.

fk, ČTK, iDnes.cz, Dnes.sk, Topky.sk, Aktualne.sk
Přečteno: 5482x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo