romea - logo
3. července 2022 (neděle)
svátek má Radomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové si na Slovensku postaví nové domy. Peníze na ně pošle Evropská unie

3.11.2015 12:36
Ilustrační foto. (FOTO: Facebook Architekti v osadě)
Ilustrační foto. (FOTO: Facebook Architekti v osadě)

Úřad zplnomocněnce vlády pro romské komunity vyčlenil loni pro tři místní samosprávy finance na výstavbu domků s nižším standardem. Úspěšný projekt může nyní dále pokračovat díky dotaci ve výši sedmdesáti milionů EUR (asi 1,9 miliardy korun), kterou za účelem budování dalších obydlí pro Romy poskytne Slovensku Evropská unie.

Příslušníci romské menšiny, kterých na Slovensku žije okolo čtyř set tisíc, žijí mnohdy v nevyhovujících podmínkách v osadách na městských či vesnických periferiích. Schválená dotace z evropských fondů umožní výstavbu zhruba 4500 nových bytů, které mohou rodinám přinést zásadní zlepšení životního standardu.

"Je to dobrá zpráva pro Slovensko," komentoval rozhodnutí Evropské komise zplnomocněnec slovenské vlády pro romské komunity Peter Pollák. "Nebudeme muset dávat prostředky ze státního rozpočtu, ale pro pokračování v těchto projektech využijeme peníze Evropské komise," uvedl. 

Do stavebních prací se mají zapojit samotní Romové. Dobrou zkušenost s jejich účastí na výstavbě mají například ve východoslovenské vesnici Breznica, kde si místní Romové svépomocně postavili domek se třemi bytovými jednotkami. Naopak Romové z Humenného měli být do pomocných prací zapojeni jen minimálně a kvůli využití soukromé stavební firmy se byty nakonec prodražily.

Tomu by mělo být podle Polláka do budoucna zamezeno. "Budeme důrazně dbát na to, aby Romové stavěli tyto domky svépomocně. Není možné, aby samospráva posílala do osad namísto Romů firmy. Naším cílem bylo, aby výrazně klesla suma na výstavbu a abychom naučili Romy zručnosti a vytvořili u nich vztah ke vznikajícímu obydlí," řekl Pollák slovenským médiím.

O nové dotace na výstavbu obydlí pro Romy se samosprávy budou moci ucházet začátkem příštího roku.

Přečteno: 1189x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Bydlení, Evropská komise, EU, Dotace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo