romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové si na Slovensku postaví nové domy. Peníze na ně pošle Evropská unie

3.11.2015 12:36
Ilustrační foto. (FOTO: Facebook Architekti v osadě)
Ilustrační foto. (FOTO: Facebook Architekti v osadě)

Úřad zplnomocněnce vlády pro romské komunity vyčlenil loni pro tři místní samosprávy finance na výstavbu domků s nižším standardem. Úspěšný projekt může nyní dále pokračovat díky dotaci ve výši sedmdesáti milionů EUR (asi 1,9 miliardy korun), kterou za účelem budování dalších obydlí pro Romy poskytne Slovensku Evropská unie.

Příslušníci romské menšiny, kterých na Slovensku žije okolo čtyř set tisíc, žijí mnohdy v nevyhovujících podmínkách v osadách na městských či vesnických periferiích. Schválená dotace z evropských fondů umožní výstavbu zhruba 4500 nových bytů, které mohou rodinám přinést zásadní zlepšení životního standardu.

"Je to dobrá zpráva pro Slovensko," komentoval rozhodnutí Evropské komise zplnomocněnec slovenské vlády pro romské komunity Peter Pollák. "Nebudeme muset dávat prostředky ze státního rozpočtu, ale pro pokračování v těchto projektech využijeme peníze Evropské komise," uvedl. 

Do stavebních prací se mají zapojit samotní Romové. Dobrou zkušenost s jejich účastí na výstavbě mají například ve východoslovenské vesnici Breznica, kde si místní Romové svépomocně postavili domek se třemi bytovými jednotkami. Naopak Romové z Humenného měli být do pomocných prací zapojeni jen minimálně a kvůli využití soukromé stavební firmy se byty nakonec prodražily.

Tomu by mělo být podle Polláka do budoucna zamezeno. "Budeme důrazně dbát na to, aby Romové stavěli tyto domky svépomocně. Není možné, aby samospráva posílala do osad namísto Romů firmy. Naším cílem bylo, aby výrazně klesla suma na výstavbu a abychom naučili Romy zručnosti a vytvořili u nich vztah ke vznikajícímu obydlí," řekl Pollák slovenským médiím.

O nové dotace na výstavbu obydlí pro Romy se samosprávy budou moci ucházet začátkem příštího roku.

Přečteno: 1164x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Bydlení, Evropská komise, EU, Dotace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo