romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romové si na Slovensku postaví nové domy. Peníze na ně pošle Evropská unie

3.11.2015 12:36
Ilustrační foto. (FOTO: Facebook Architekti v osadě)
Ilustrační foto. (FOTO: Facebook Architekti v osadě)

Úřad zplnomocněnce vlády pro romské komunity vyčlenil loni pro tři místní samosprávy finance na výstavbu domků s nižším standardem. Úspěšný projekt může nyní dále pokračovat díky dotaci ve výši sedmdesáti milionů EUR (asi 1,9 miliardy korun), kterou za účelem budování dalších obydlí pro Romy poskytne Slovensku Evropská unie.

Příslušníci romské menšiny, kterých na Slovensku žije okolo čtyř set tisíc, žijí mnohdy v nevyhovujících podmínkách v osadách na městských či vesnických periferiích. Schválená dotace z evropských fondů umožní výstavbu zhruba 4500 nových bytů, které mohou rodinám přinést zásadní zlepšení životního standardu.

"Je to dobrá zpráva pro Slovensko," komentoval rozhodnutí Evropské komise zplnomocněnec slovenské vlády pro romské komunity Peter Pollák. "Nebudeme muset dávat prostředky ze státního rozpočtu, ale pro pokračování v těchto projektech využijeme peníze Evropské komise," uvedl. 

Do stavebních prací se mají zapojit samotní Romové. Dobrou zkušenost s jejich účastí na výstavbě mají například ve východoslovenské vesnici Breznica, kde si místní Romové svépomocně postavili domek se třemi bytovými jednotkami. Naopak Romové z Humenného měli být do pomocných prací zapojeni jen minimálně a kvůli využití soukromé stavební firmy se byty nakonec prodražily.

Tomu by mělo být podle Polláka do budoucna zamezeno. "Budeme důrazně dbát na to, aby Romové stavěli tyto domky svépomocně. Není možné, aby samospráva posílala do osad namísto Romů firmy. Naším cílem bylo, aby výrazně klesla suma na výstavbu a abychom naučili Romy zručnosti a vytvořili u nich vztah ke vznikajícímu obydlí," řekl Pollák slovenským médiím.

O nové dotace na výstavbu obydlí pro Romy se samosprávy budou moci ucházet začátkem příštího roku.

Přečteno: 1145x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Bydlení, Evropská komise, EU, Dotace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo