romea - logo
13. prosince 2019 (pátek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sobotka chce zvýšit pomoc uprchlíkům. Situaci ve čtvrtek projedná i mimořádný summit EU

21.4.2015 11:48
Uprchlíci z Afriky (Ilustrační FOTO: Vito Manzari, Wikimedia Commons)
Uprchlíci z Afriky (Ilustrační FOTO: Vito Manzari, Wikimedia Commons)

"To, k čemu dochází ve Středozemním moři, to je skutečně série obrovských neštěstí a lidských tragédií. Umírají tam desítky, někdy stovky lidí a to je věc, která samozřejmě nemůže nechat nikoho v Evropě klidným," řekl premiér Sobotka v pondělí na tiskové konferenci.

Aby se tragédiím předešlo, měla by se podle něj Evropská unie soustředit na stabilizací zemí, ze kterých nebo přes které uprchlíci jdou. Především by podle něj osmadvacítka měla usilovat o zprostředkování míru v Libyi, odkud do Evropy směřují tisíce lidí. "Bez toho si nelze představit, že se ten proud uprchlíků, který přichází z Afriky, zpomalí nebo zastaví," podotkl. Uvedl také, že Česko je připraveno zvýšit pomoc uprchlíkům.

Nejlepší je podle ministerského předsedy pomoc na místě, aby se místním obyvatelům vytvořily lepší podmínky k životu. "Česká republika poskytuje přímo pomoc celé řadě uprchlických táborů a jsme připraveni v rámci evropské solidarity tuto naši pomoc navýšit," uvedl dále. Znovu také odmítl myšlenky na zavedení kvót pro přijímání uprchlíků v rámci EU.

Při víkendové tragédii v moři u libyjského pobřeží nalezly smrt stovky lidí - podle některých zdrojů by se počet mrtvých mohl pohybovat až kolem 900. Stovky migrantů zahynuly i v minulém týdnu. Celkem v prvním čtvrtletí přišlo při snaze přeplout Středozemní moře do Evropy o život už asi 1500 lidí, za celý loňský rok to přitom podle OSN bylo přibližně 3500 osob.

Situací se bude ve čtvrtek 23.dubna zabývat i mimořádný summit Evropské unie v Bruselu. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska bude jeho cílem na nejvyšší úrovni projednat, co mohou a musí členské státy EU společně s evropskými institucemi udělat, aby situaci zmírnily. "Nečekám žádná rychlá řešení kořenů migrace, protože kdyby existovala, dávno bychom jich využívali," připustil. Urychleně je podle Tuska třeba také řešit, jak zastavit ty, kteří na pašování lidí "cynicky vydělávají", když riskují cizí lidské životy.

O svolání summitu už o víkendu požádal italský premiér Matteo Renzi. Právě Itálie nyní nese největší tíži uprchlické vlny. Do loňska zachraňovala uprchlíky sama v rámci své operace Mare Nostrum. Tuto operaci nyní nahradila mise Triton evropské agentury pro ostrahu hranic Frontex, která má ale výrazně nižší rozpočet a omezuje se prakticky jen na hlídkování.

Přečteno: 579x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

uprchlík, Libye, Tragédie, EU, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo