romea - logo
29. května 2020 (pátek)
svátek má Maxim
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sobotka chce zvýšit pomoc uprchlíkům. Situaci ve čtvrtek projedná i mimořádný summit EU

21.4.2015 11:48
Uprchlíci z Afriky (Ilustrační FOTO: Vito Manzari, Wikimedia Commons)
Uprchlíci z Afriky (Ilustrační FOTO: Vito Manzari, Wikimedia Commons)

"To, k čemu dochází ve Středozemním moři, to je skutečně série obrovských neštěstí a lidských tragédií. Umírají tam desítky, někdy stovky lidí a to je věc, která samozřejmě nemůže nechat nikoho v Evropě klidným," řekl premiér Sobotka v pondělí na tiskové konferenci.

Aby se tragédiím předešlo, měla by se podle něj Evropská unie soustředit na stabilizací zemí, ze kterých nebo přes které uprchlíci jdou. Především by podle něj osmadvacítka měla usilovat o zprostředkování míru v Libyi, odkud do Evropy směřují tisíce lidí. "Bez toho si nelze představit, že se ten proud uprchlíků, který přichází z Afriky, zpomalí nebo zastaví," podotkl. Uvedl také, že Česko je připraveno zvýšit pomoc uprchlíkům.

Nejlepší je podle ministerského předsedy pomoc na místě, aby se místním obyvatelům vytvořily lepší podmínky k životu. "Česká republika poskytuje přímo pomoc celé řadě uprchlických táborů a jsme připraveni v rámci evropské solidarity tuto naši pomoc navýšit," uvedl dále. Znovu také odmítl myšlenky na zavedení kvót pro přijímání uprchlíků v rámci EU.

Při víkendové tragédii v moři u libyjského pobřeží nalezly smrt stovky lidí - podle některých zdrojů by se počet mrtvých mohl pohybovat až kolem 900. Stovky migrantů zahynuly i v minulém týdnu. Celkem v prvním čtvrtletí přišlo při snaze přeplout Středozemní moře do Evropy o život už asi 1500 lidí, za celý loňský rok to přitom podle OSN bylo přibližně 3500 osob.

Situací se bude ve čtvrtek 23.dubna zabývat i mimořádný summit Evropské unie v Bruselu. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska bude jeho cílem na nejvyšší úrovni projednat, co mohou a musí členské státy EU společně s evropskými institucemi udělat, aby situaci zmírnily. "Nečekám žádná rychlá řešení kořenů migrace, protože kdyby existovala, dávno bychom jich využívali," připustil. Urychleně je podle Tuska třeba také řešit, jak zastavit ty, kteří na pašování lidí "cynicky vydělávají", když riskují cizí lidské životy.

O svolání summitu už o víkendu požádal italský premiér Matteo Renzi. Právě Itálie nyní nese největší tíži uprchlické vlny. Do loňska zachraňovala uprchlíky sama v rámci své operace Mare Nostrum. Tuto operaci nyní nahradila mise Triton evropské agentury pro ostrahu hranic Frontex, která má ale výrazně nižší rozpočet a omezuje se prakticky jen na hlídkování.

Přečteno: 585x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

uprchlík, Libye, Tragédie, EU, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo