romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

Söder v Dachau vyzval ke včasným krokům proti extremismu

30.4.2020 11:05
Vstupní brána do bývalého koncentračního tábora - Dachau.
Vstupní brána do bývalého koncentračního tábora - Dachau.

Německo si dnes připomnělo 75. výročí osvobození koncentračního tábora Dachau nedaleko Mnichova. Bavorský premiér Markus Söder při této příležitosti řekl, že pravicově extremistickým tendencím je třeba se postavit včas. Dachau je podle něj připomenutím toho, že je třeba odporovat nenávisti, fanatismu a antisemitismu.

Pietní akce u příležitosti 75. výročí osvobození koncentračního tábora v Dachau dnes byla velmi komorní. Velká vzpomínková akce s účastí někdejších vězňů, jejich rodin a osvoboditelů byla zrušena kvůli koronavirové pandemii.

Söder dnes upozornil, že hrůzy nacismu začaly po malých krůčcích. "Uskutečňovalo se to velmi potichu a potom později velkým úderem jenom proto, že mnozí to podcenili a nevnímali a proto, že se mnozí domnívali, že tak zlé to snad nebude," připomněl dnes bavorský politik.

Tábor v Dachau osvobodila 29. dubna 1945 americká armáda. V té době bylo v zařízení vězněno na 32.000 lidí. Kromě vysílených vězňů vojáci našli i mnoho mrtvých.

Dachau byl prvním trvalým nacistickým táborem, založen byl už v březnu roku 1933 a byl modelem pro pozdější koncentrační tábory. Do roku 1945 jím prošlo více než 200.000 lidí z celé Evropy, mimo jiné komunisté, sociální demokraté, duchovní, Židé, Romové a homosexuálové. Podle odhadů historiků v něm zahynulo kolem 41.500 lidí. Například ještě 9. dubna 1945 tu byl zastřelen odbojář Georg Elser, který se v listopadu 1939 v Mnichově pokusil o atentát na nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

První neněmečtí vězni přijeli do Dachau po anšlusu Rakouska v roce 1938. Na podzim téhož roku tam byli deportováni nacistům nepohodlní obyvatelé Sudet a po zřízení protektorátu přibyli další českoslovenští občané. Evidence hovoří o 3600 osobách z Čech a Moravy, z nichž prokazatelně v táboře zahynulo 1399.

Táborem prošli například i kardinálové Štěpán Trochta a Josef Beran, malíř a spisovatel Josef Čapek, spisovatel Norbert Frýd nebo publicista Ferdinand Peroutka.

Přečteno: 444x
 

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, koncentrační tábor, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo