romea - logo
5. prosince 2020 (sobota)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Söder v Dachau vyzval ke včasným krokům proti extremismu

30.4.2020 11:05
Vstupní brána do bývalého koncentračního tábora - Dachau.
Vstupní brána do bývalého koncentračního tábora - Dachau.

Německo si dnes připomnělo 75. výročí osvobození koncentračního tábora Dachau nedaleko Mnichova. Bavorský premiér Markus Söder při této příležitosti řekl, že pravicově extremistickým tendencím je třeba se postavit včas. Dachau je podle něj připomenutím toho, že je třeba odporovat nenávisti, fanatismu a antisemitismu.

Pietní akce u příležitosti 75. výročí osvobození koncentračního tábora v Dachau dnes byla velmi komorní. Velká vzpomínková akce s účastí někdejších vězňů, jejich rodin a osvoboditelů byla zrušena kvůli koronavirové pandemii.

Söder dnes upozornil, že hrůzy nacismu začaly po malých krůčcích. "Uskutečňovalo se to velmi potichu a potom později velkým úderem jenom proto, že mnozí to podcenili a nevnímali a proto, že se mnozí domnívali, že tak zlé to snad nebude," připomněl dnes bavorský politik.

Tábor v Dachau osvobodila 29. dubna 1945 americká armáda. V té době bylo v zařízení vězněno na 32.000 lidí. Kromě vysílených vězňů vojáci našli i mnoho mrtvých.

Dachau byl prvním trvalým nacistickým táborem, založen byl už v březnu roku 1933 a byl modelem pro pozdější koncentrační tábory. Do roku 1945 jím prošlo více než 200.000 lidí z celé Evropy, mimo jiné komunisté, sociální demokraté, duchovní, Židé, Romové a homosexuálové. Podle odhadů historiků v něm zahynulo kolem 41.500 lidí. Například ještě 9. dubna 1945 tu byl zastřelen odbojář Georg Elser, který se v listopadu 1939 v Mnichově pokusil o atentát na nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

První neněmečtí vězni přijeli do Dachau po anšlusu Rakouska v roce 1938. Na podzim téhož roku tam byli deportováni nacistům nepohodlní obyvatelé Sudet a po zřízení protektorátu přibyli další českoslovenští občané. Evidence hovoří o 3600 osobách z Čech a Moravy, z nichž prokazatelně v táboře zahynulo 1399.

Táborem prošli například i kardinálové Štěpán Trochta a Josef Beran, malíř a spisovatel Josef Čapek, spisovatel Norbert Frýd nebo publicista Ferdinand Peroutka.

Přečteno: 491x
 

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, koncentrační tábor, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo