romea - logo
28. září 2022 (středa)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sorosova nadace prý podlehla tlaku Orbána a odchází z Maďarska

20.4.2018 16:16
George Soros (FOTO: ERIAC)
George Soros (FOTO: ERIAC)

Nadace amerického finančníka maďarského původu George Sorose Open Society Foundation (OSF) oznámila odchod z Maďarska. Napsala to agentura APA s odvoláním na zprávu, která vyjde v pátek v rakouském deníku Die Presse. List svoji informaci zveřejnil s odvoláním na centrálu OSF v New Yorku. Podle ní chce nadace sídlo odbočky přesunout z Budapešti do Berlína, kde by měla být nová filiálka otevřena v létě.

Nadace nechtěla Die Presse sdělit důvod tohoto kroku. Nicméně podle APA je za rozhodnutím zřejmě tvrdá kampaň proti Sorosovi, kterou před maďarskými parlamentními volbami vedl konzervativní premiér Viktor Orbán. Jeho strana pak ve volbách 8. dubna přesvědčivě zvítězila. Muvčí nadace dnes upřesnil, že OSF zůstanne v Maďarsku přinejmenším do doby, než bude přijat nový zákon o nevládních organizacích. Pak se rozhodne. 

Orbán líčil Sorose prakticky jako hlavního nepřítele maďarského státu, který řídí masový příliv migrantů do Evropy. Útoky na filantropa ale pokračují i po volbách. Maďarský provládní týdeník Figyelö před týdnem zveřejnil jména dvou stovek lidí ze skupiny, kterou Orbán označuje za "Sorosovu žoldáckou armádu". 

Na zveřejněném seznamu jsou především členové skupin hájících lidská práva, představitelé protikorupčních organizací, obhájci uprchlíků, investigativní novináři a také činitelé Středoevropské univerzity (CEU) sídlící v Budapešti, kterou Soros založil.

Orbán k přesunu nadace uvedl, že boj proti liberální ideologii prosazované Sorosovou nadací bude pokračovat bez ohledu na to, kam se přesune. 

"Jsme v procesu přemýšlení, plánování, zvažování našich možností," řekl mluvčí agentuře Reuters. "Vláda se zavázala k přijetí zákona Stop Sorosovi. Bude to symbolický krok, který slouží k potlačování nevládních skupin," poznamenal.

"V této chvíli musíme myslet na to, jaký by to mohlo mít dopad na nás, na ty, které podporujeme a jak bychom mohli postupovat," pokračoval mluvčí. Odmítl přitom potvrdit, že se nadace definitivně rozhodla odejít z Budapešti do Berlína.

Orbán nedávno potvrdil, že chce získaný silný mandát z voleb využít i k brzkému prosazení návrhu zákona označovaného Stop Sorosovi, jehož cílem je omezit migraci. Tento právní předpis je součástí premiérovy protiimigrační kampaně namířené právě proti finančníkovi Sorosovi. Má postihnout hlavně nevládní organizace, které s tvrdým tažením vlády proti migraci nesouhlasí, a to zdaněním darů přicházejících pro ně ze zahraničí, nebo i zákazem jejich činnosti.

 

Přečteno: 863x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soros George, OSF, Maďarsko, Viktor OrbánHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo