romea - logo
26. ledna 2020 (neděle)
svátek má Zora
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soud: Maďarsko má odškodnit romské děti kvůli segregaci ve vzdělávání. Orbán rozhodnutí zpochybnil a zaútočil na Romy

13.1.2020 12:38
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Soud ve městě Debrecín rozhodl, že za segregaci budou odškodněny rodiny romských dětí z obce Gyöngyöspata finanční částkou v rozmezí od 1 000 až 11 000 EUR. Rozsudek ještě není pravomocný, ale už na něj zaútočil maďarský premiér Viktor Orbán.

Soud v Debrecínu ve východním Maďarsku v září loňského roku rozhodl, že v letech 2004 až 2017 byly romské děti diskriminovány tím, že byly segregovány od neromských spolužáků na základní škole v Gyongyospatě. Takto postiženo 60 romských dětí. Výše odškodnění bylo rodinám uděleno v závislosti na tom, jak dlouho dobu jejich děti strávily ve škole.

Třídy na místní základní škole byly rozděleny na romské a neromské, romské děti například nebyly vpuštěny na školní maškarní ples, nemohly jezdit na školní výlet a nemohly se zúčastnit ani hodin informatiky s odůvodněním, že by to stejně nepochopily.

Místní Romové proti této praxi bojovali několik let, když se snažili obracet na příslušné orgány. Teprve když neuspěli u různých orgánů, tak se obrátili na soud. 

Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že nedávný soudní nález byl „velmi nespravedlivý“ a že není zcela jasné, co patří do kategorie segregace. Podle Orbána Romové dostali peníze za nic.

"Nejsem z Gyongyospaty, ale pokud bych tam žil, pak bych se také zeptal, jak je to možné, že z nějakého důvodu členové (...) etnické skupiny žijící ve stejné vesnici jako já, dostanou velké množství peněz, aniž by za to odvedli nějakou práci," řekl na tiskové konferenci Orbán.

Přečteno: 1202x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Maďarsko, Diskriminace, segregace, Viktor OrbánHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo