romea - logo
29. března 2020 (neděle)
svátek má Taťána
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soud: Maďarsko má odškodnit romské děti kvůli segregaci ve vzdělávání. Orbán rozhodnutí zpochybnil a zaútočil na Romy

13.1.2020 12:38
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Soud ve městě Debrecín rozhodl, že za segregaci budou odškodněny rodiny romských dětí z obce Gyöngyöspata finanční částkou v rozmezí od 1 000 až 11 000 EUR. Rozsudek ještě není pravomocný, ale už na něj zaútočil maďarský premiér Viktor Orbán.

Soud v Debrecínu ve východním Maďarsku v září loňského roku rozhodl, že v letech 2004 až 2017 byly romské děti diskriminovány tím, že byly segregovány od neromských spolužáků na základní škole v Gyongyospatě. Takto postiženo 60 romských dětí. Výše odškodnění bylo rodinám uděleno v závislosti na tom, jak dlouho dobu jejich děti strávily ve škole.

Třídy na místní základní škole byly rozděleny na romské a neromské, romské děti například nebyly vpuštěny na školní maškarní ples, nemohly jezdit na školní výlet a nemohly se zúčastnit ani hodin informatiky s odůvodněním, že by to stejně nepochopily.

Místní Romové proti této praxi bojovali několik let, když se snažili obracet na příslušné orgány. Teprve když neuspěli u různých orgánů, tak se obrátili na soud. 

Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že nedávný soudní nález byl „velmi nespravedlivý“ a že není zcela jasné, co patří do kategorie segregace. Podle Orbána Romové dostali peníze za nic.

"Nejsem z Gyongyospaty, ale pokud bych tam žil, pak bych se také zeptal, jak je to možné, že z nějakého důvodu členové (...) etnické skupiny žijící ve stejné vesnici jako já, dostanou velké množství peněz, aniž by za to odvedli nějakou práci," řekl na tiskové konferenci Orbán.

Přečteno: 1640x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Maďarsko, Diskriminace, segregace, Viktor OrbánHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto: Lukáš Houdek

V sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 omezují terénní služby, pracovníci neziskovek nemají ochranné pomůcky

18.3.2020 13:30
Obyvatelé v sociálně vyloučených lokalitách se potýkají s některými specifickými problémy v souvislosti s onemocněním COVID-19. Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Davida Beňáka je možné u obyvatel očekávat výpadek příjmů, který může v krajním případě způsobit ztrátu bydlení anebo nesplnění podmínek insolvence. Problém může být také domácí vyučování, protože rodiny nemají dostatečné připojení k internetu. Neziskové organizace v lokalitách vyvěšují informační letáky v češtině a v romštině a kvůli nedostatku ochranných pomůcek omezují své terénní služby.
 celý článek

--ilustrační foto--

Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné

16.3.2020 13:50
Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné. Upozorňuje na to slovenský server SME.
 celý článek

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva

videoMichael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva: V boji s koronavirem nemá rasismus místo, lze zajistit právo na zdraví i základní lidská práva každého člověka

13.3.2020 13:40
Před pár dny jsem byl šokován rozhovorem s číšníkem v jedné restauraci. Řekl mi, že epidemii koronaviru lze vyřešit tak, že se zastaví příchod migrantů do jeho země, neboť tito migranti mají špatné hygienické návyky. Díky této šokující poznámce, jsem si uvědomil, do jaké míry se současná situace dotýká lidských práv, stejně jako veřejného zdraví.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo