romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud: Maďarsko má odškodnit romské děti kvůli segregaci ve vzdělávání. Orbán rozhodnutí zpochybnil a zaútočil na Romy

13.1.2020 12:38
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Soud ve městě Debrecín rozhodl, že za segregaci budou odškodněny rodiny romských dětí z obce Gyöngyöspata finanční částkou v rozmezí od 1 000 až 11 000 EUR. Rozsudek ještě není pravomocný, ale už na něj zaútočil maďarský premiér Viktor Orbán.

Soud v Debrecínu ve východním Maďarsku v září loňského roku rozhodl, že v letech 2004 až 2017 byly romské děti diskriminovány tím, že byly segregovány od neromských spolužáků na základní škole v Gyongyospatě. Takto postiženo 60 romských dětí. Výše odškodnění bylo rodinám uděleno v závislosti na tom, jak dlouho dobu jejich děti strávily ve škole.

Třídy na místní základní škole byly rozděleny na romské a neromské, romské děti například nebyly vpuštěny na školní maškarní ples, nemohly jezdit na školní výlet a nemohly se zúčastnit ani hodin informatiky s odůvodněním, že by to stejně nepochopily.

Místní Romové proti této praxi bojovali několik let, když se snažili obracet na příslušné orgány. Teprve když neuspěli u různých orgánů, tak se obrátili na soud. 

Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že nedávný soudní nález byl „velmi nespravedlivý“ a že není zcela jasné, co patří do kategorie segregace. Podle Orbána Romové dostali peníze za nic.

"Nejsem z Gyongyospaty, ale pokud bych tam žil, pak bych se také zeptal, jak je to možné, že z nějakého důvodu členové (...) etnické skupiny žijící ve stejné vesnici jako já, dostanou velké množství peněz, aniž by za to odvedli nějakou práci," řekl na tiskové konferenci Orbán.

Přečteno: 1881x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Maďarsko, Diskriminace, segregace, Viktor OrbánHLAVNÍ ZPRÁVY

Panelová domy v ulici Kovářská ve Varnsdorfu (FOTO: ROMEA TV)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Protest Iniciativy za důstojné bydlení proti vystěhovávání rodin ve Varnsdorfu. Promluví i Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka

28.1.2021 9:00
Iniciativa za důstojné bydlení pořádá ve čtvrtek 28. 1. 2021 (dnes) od 13:00 v severočeském Varnsdorfu shromáždění na podporu rodin vystěhovaných ze svých bytů během druhé vlny pandemie COVID-19. Jako jedna z řečnic vystoupí i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílá demonstraci v přímém přenosu.
 celý článek

--ilustrační foto--

Mária Lendelová: Na brigády se Romové jen hrnuli

27.1.2021 18:53
Vyprávění paní Márie Lendelové se vinulo ve třech hlavních liniích: události 2. světové války, vlastní život (poválečná pracovní migrace do Čech, život za socialismu a Svaz Cikánů-Romů 1969–1973) a průběžné srovnávání života dříve a nyní. Paní Mária se narodila v lednu 1944 do romské hudebnické rodiny Julia Harvana v obci Telgárt na středním Slovensku. Rok, kdy přišla na svět, byly Telgárt i okolní obce krutě poznamenány nejtvrdšími boji SNP: prakticky celá obec lehla popelem (spáleno bylo 263 domů), lidé museli ze svých domovů utíkat. Právě s evakuací se paní Lendelové pojí nejstarší vzpomínky z jejího života, jež však zná jen zprostředkovaně. O tom, že téměř celá rodina tatínka byla zavražděna, že za války zemřel nešťastnou náhodou její devítiletý bratr a že i ona sama byla v ohrožení života, ví pouze z vyprávění svých rodičů a bratra, jenž ji zachránil.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Pocta Věře Gondolánové

27.1.2021 14:41
ROMEA TV připravila na počest zpěvačky vzpomínkový pořad, ve kterém se ze svého obdivu k ní vyznali kolegové, ale také její synovec Filip Gondolán.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo