romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud: Maďarsko má odškodnit romské děti kvůli segregaci ve vzdělávání. Orbán rozhodnutí zpochybnil a zaútočil na Romy

13.1.2020 12:38
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Soud ve městě Debrecín rozhodl, že za segregaci budou odškodněny rodiny romských dětí z obce Gyöngyöspata finanční částkou v rozmezí od 1 000 až 11 000 EUR. Rozsudek ještě není pravomocný, ale už na něj zaútočil maďarský premiér Viktor Orbán.

Soud v Debrecínu ve východním Maďarsku v září loňského roku rozhodl, že v letech 2004 až 2017 byly romské děti diskriminovány tím, že byly segregovány od neromských spolužáků na základní škole v Gyongyospatě. Takto postiženo 60 romských dětí. Výše odškodnění bylo rodinám uděleno v závislosti na tom, jak dlouho dobu jejich děti strávily ve škole.

Třídy na místní základní škole byly rozděleny na romské a neromské, romské děti například nebyly vpuštěny na školní maškarní ples, nemohly jezdit na školní výlet a nemohly se zúčastnit ani hodin informatiky s odůvodněním, že by to stejně nepochopily.

Místní Romové proti této praxi bojovali několik let, když se snažili obracet na příslušné orgány. Teprve když neuspěli u různých orgánů, tak se obrátili na soud. 

Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že nedávný soudní nález byl „velmi nespravedlivý“ a že není zcela jasné, co patří do kategorie segregace. Podle Orbána Romové dostali peníze za nic.

"Nejsem z Gyongyospaty, ale pokud bych tam žil, pak bych se také zeptal, jak je to možné, že z nějakého důvodu členové (...) etnické skupiny žijící ve stejné vesnici jako já, dostanou velké množství peněz, aniž by za to odvedli nějakou práci," řekl na tiskové konferenci Orbán.

Přečteno: 2024x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Maďarsko, Diskriminace, segregace, Viktor OrbánHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo