romea - logo
6. června 2020 (sobota)
svátek má Norbert
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soud: Maďarsko má odškodnit romské děti kvůli segregaci ve vzdělávání. Orbán rozhodnutí zpochybnil a zaútočil na Romy

13.1.2020 12:38
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Soud ve městě Debrecín rozhodl, že za segregaci budou odškodněny rodiny romských dětí z obce Gyöngyöspata finanční částkou v rozmezí od 1 000 až 11 000 EUR. Rozsudek ještě není pravomocný, ale už na něj zaútočil maďarský premiér Viktor Orbán.

Soud v Debrecínu ve východním Maďarsku v září loňského roku rozhodl, že v letech 2004 až 2017 byly romské děti diskriminovány tím, že byly segregovány od neromských spolužáků na základní škole v Gyongyospatě. Takto postiženo 60 romských dětí. Výše odškodnění bylo rodinám uděleno v závislosti na tom, jak dlouho dobu jejich děti strávily ve škole.

Třídy na místní základní škole byly rozděleny na romské a neromské, romské děti například nebyly vpuštěny na školní maškarní ples, nemohly jezdit na školní výlet a nemohly se zúčastnit ani hodin informatiky s odůvodněním, že by to stejně nepochopily.

Místní Romové proti této praxi bojovali několik let, když se snažili obracet na příslušné orgány. Teprve když neuspěli u různých orgánů, tak se obrátili na soud. 

Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že nedávný soudní nález byl „velmi nespravedlivý“ a že není zcela jasné, co patří do kategorie segregace. Podle Orbána Romové dostali peníze za nic.

"Nejsem z Gyongyospaty, ale pokud bych tam žil, pak bych se také zeptal, jak je to možné, že z nějakého důvodu členové (...) etnické skupiny žijící ve stejné vesnici jako já, dostanou velké množství peněz, aniž by za to odvedli nějakou práci," řekl na tiskové konferenci Orbán.

Přečteno: 1767x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Maďarsko, Diskriminace, segregace, Viktor OrbánHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo