romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud osvobodil policisty, kteří týrali a ponižovali romské děti. Nutili je svlékat se do naha a fackovat se.

11.12.2020 18:08
Šikana romských dětí košickými policisty.  Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.
Šikana romských dětí košickými policisty. Foto: Print Screen z videa, které natočili sami policisté.

Obžalovaní policisté v kauze týrání romských chlapců z Luníku IX jsou nevinní - potvrdil to dnes odvolací soud, který zamítl odvolání prokurátora proti osvobozujícímu rozsudku. Zpravodajskému serveru Romea.cz to oznámil Štefan Ivanco z Poradny pro občanské a lidské práva, která obětem policejního násilí poskytovala dlouhodobě bezplatnou právní pomoc.

Krajský soud v Košicích na dnešním veřejném zasedání zamítl odvolání prokurátora krajské prokuratury proti osvobozujícímu rozsudku Okresního soudu Košice II z 4. prosince 2019 v případě týrání šesti romských chlapců z Luníku IX. Rozsudek, kterým byli obžalováni policisté obžaloby osvobození, je tak pravomocný - odvolání není proti němu přípustné.

K incidentu došlo v březnu roku 2009 na policejní stanici Košice - Jih. Několik policistů zadrželo šest romských chlapců ve věku 11-15 let a kvůli podezření, že loupežně přepadli seniorku, je předvedlo na policejní stanici OO PZ Košice - Jih. Tam je nutili svléknout se donaha. Nutili je, aby se navzájem fackovali a plnili další šikanózní příkazy, zasahující do jejich lidské důstojnosti. Měli jim také hrozit nabitou zbraní a použitím psů.

Část týrání si policisté nahrávali na mobilní telefon. Sestříhaná nahrávka byla následně zveřejněna na internetu.

Krajský soud dnes o případu rozhodoval potřetí. V letech 2016 a 2018 rozhodnutí okresního soudu na základě odvolání prokurátora zrušil, přičemž poukázal na závažné nedostatky při projednávání případu a konstatoval, že pro objasnění nejasností a neúplnost skutkových zjištění je třeba provést další důkazy.

Svým dnešním rozhodnutím, kterým zamítl odvolání prokurátora, prakticky potvrdil osvobozující rozhodnutí Okresního soudu Košice II z 4. prosince 2019. Konstatoval, že okresní soud v případě provedl všechny důkazy, které v souladu se zásadami trestního řízení i vyhodnotil, neztotožnil se tak s důvody uváděnými v odvolání prokurátora.

"Spravedlnost v tomto trestním řízení podle mě selhala. Je smutné, že důkazy v něm provedené, včetně zvukově obrazové nahrávky nestačily na odsouzení obžalovaných. Každopádně soudy v tomto případě nedokázaly spravedlivě a bez průtahů v přiměřené lhůtě rozhodnout a nedokázaly poškozeným poskytnout účinný přístup ke spravedlnosti tak, jak je k tomu zavazuje mezinárodní právo. Trestní řízení trvalo skoro 12 let, což je podle mého názoru nepřiměřená délka, zvláště v případě tak závažných obvinění. Poškození se proto v této souvislosti již domáhají svých práv před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku," uvedla advokátka spolupracující s Poradnou a právní zástupkyně poškozených Vanda Durbáková.

Přečteno: 1190x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Soud, Rasismus, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo