romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud s německými neonacisty skončí nejdříve v prosinci 2014

Berlín, 10.7.2013 10:09, (ROMEA)
Dům v německém Zwickau, který podpálila Beate Zschäpeová. (FOTO: Wikimedia Commons, André Karwath)
Dům v německém Zwickau, který podpálila Beate Zschäpeová. (FOTO: Wikimedia Commons, André Karwath)

Proces s německou pravicovou extremistkou Beate Zschäpeovou a čtyřmi údajnými podporovateli neonacistické skupiny Národně socialistické podzemí (NSU) se protáhne minimálně do prosince 2014. Oznámil to dnes vrchní zemský soud v Mnichově, kde "německý proces století" od května probíhá. Původně měl trvat do poloviny ledna příštího roku, soudce ale přidal dalších více než sto jednacích termínů.

Prodloužení procesu média i pozorovatelé očekávali už od jeho zahájení. Soud s jedinou žijící členkou NSU a čtveřicí pomocníků podzemní neonacistické buňky, která má podle obžaloby na svědomí vraždy deseti lidí, dva bombové útoky a další zločiny, totiž začal s měsíčním zpožděním kvůli sporům o novinářská místa a posléze byla stání několikrát odročena. Nyní má za sebou 20 z nově stanovených 191 jednacích dnů.

Mnichovský proces s NSU je považován za jeden z nejsložitějších v novodobých německých dějinách a za největší soudní řízení s politickým pozadím v zemi od souzení ultralevicových teroristů z Frakce Rudé armády (RAF) v 70. letech minulého století. Vystupují před ním stovky svědků a desítky vedlejších žalobců z řad příbuzných obětí a poškozených. Německý tisk proto nevylučuje, že jeho dnešní prodloužení nebude poslední a ostře sledovaný proces se protáhne až do roku 2015.

Členové NSU podle vyšetřovatelů zavraždili v letech 2000 až 2007 po celém Německu osm tureckých přistěhovalců, jednoho Řeka a mladou německou policistku. Kromě toho spáchali v letech 2001 a 2004 dva pumové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích v Kolíně nad Rýnem, při nichž bylo zraněno 23 lidí, a přepadli 15 bank, čímž získávali peníze na život v ilegalitě a svou zločineckou činnost. Vedle Zschäpeové skupinu tvořili Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt, kteří v listopadu 2011 krátce před odhalením NSU spáchali sebevraždu.

brf, ČTK
Přečteno: 318x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Německo, Zschäpeová , Vražda, Rasismus, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo