romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud se šéfem slovenských fašistů Kotlebou se protáhne. Podle něj je soudkyně podjatá

10.6.2020 10:14
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Soudní proces s Marianem Kotlebou, šéfem slovenské fašistické strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), který je obžalovaný z propagace nacismu v souvislosti s rozdáváním šeků, se patrně protáhne. Kotleba na líčení podal námitku vůči údajné podjatosti soudkyně. Ta ji sice zamítla, o jeho stížnosti však bude ještě rozhodovat Nejvyšší soud. Kotlebovi v případě uznání viny hrozí vězení a ztráta poslaneckého mandátu. Jako svědkové vypovídali historici, kteří LSNS označili za neonacistickou stranu.

Podávání námitek týkajících se možné podjatosti soudce není na Slovensku zcela neobvyklé. Podle právníků obžalovaní či jejich advokáti tuto možnost využívají i ve snaze proces zdržovat. Kotleba námitku vůči soudkyni Ruženě Sabové zdůvodnil tím, že soudkyně podle něj umožňuje selektivní vykonávání důkazů a komunikovala se znalcem ohledně doplnění jeho posudku. Soudkyně, která je také předsedkyní senátu v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, svou komunikaci se znalcem přečetla. Vyplynulo z ní, že pouze požadovala doplnit přílohy k jeho posudku.

Sabová pak námitku odmítla. Vzhledem k tomu, že Kotleba vůči jejímu rozhodnutí podal stížnost, bude o věci rozhodovat Nejvyšší soud. Do jeho rozhodnutí může Sabová na probíhajícím líčení nechat projednat pouze dříve nařízené důkazy, jako například uskutečnit výslech již předvolaných svědků, a nesmí vynést verdikt.

Obhajoba navrhla další důkazy včetně výslechu nových svědků. Kotleba zase řekl, že se nehodlá zúčastnit pokračování líčení v červenci, které by se mělo uskutečnit v době, kdy je naplánováno jednání parlamentu.

Prokuratura obžalovala Kotlebu za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici předal před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků. Každý byl na částku 1488 eur (39 600 korun). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v neonacistické symbolice; tento výklad potvrdil u soudu i znalec. Dar byl předán v den výročí válečného slovenského státu. Tehdejší Slovenská republika, ke které se LSNS hlásí, byla spjata s nacistickým Německem.

Před soudem vypovídala také trojice historiků, kteří ve svém posudku označili LSNS za jedinou významnou neonacistickou stranu na Slovensku. Kotleba v reakci zpochybňoval jejich odbornost. LSNS, která také vystupuje vůči Romům a kritizuje EU a NATO, v únorových parlamentních volbách získala osm procent hlasů. Dosáhla tak podobného volebního výsledku jako před čtyřmi roky. V letošní předvolební kampani vsadila i na hesla o nastolení pořádku v zemi či o boji proti liberalismu.

Sabová po prvním líčení s Kotlebou v tomto roce oznámila, že obžalobu bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení trestního zákona, než navrhovala prokuratura. To by znamenalo, že Kotlebovi by v případě uznání viny hrozilo až osmileté vězení a přišel by o mandát poslance. Kotleba se dříve u soudu bránil tím, že vyšetřovatel částku na šecích účelově rozdělil na číslice 14 a 88. Obžalobu v jeho případu projednává Specializovaný trestní soud, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy a také extremistickými trestnými činy.

Přečteno: 614x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Soud, Marian Kotleba, Fašismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo