romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud zakázal segregaci ve slovenské škole

Šarišské Michaľany, 31.10.2012 9:47, (ROMEA)
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Odvolací soud v Prešově na východním Slovensku definitivně potvrdil, že romské děti musejí sedět ve školních třídách dohromady s neromskými. Jinak je to diskriminace. Údajně vůbec první rozsudek v téhle věci na Slovensku se týkal jedné konkrétní školy. Dopad může mít ale na spoustu dalších.

Soud zakázal segregaci romských dětí ve škole v Šarišských Michaľanech u Prešova. Tam mají s čistě romskými třídami mnohaleté zkušenosti, tvrdí ale, že je nevytvářejí na etnickém základě. 

Dětem z romských osad podle učitelek často chybí základní hygienické návyky, jen těžko lámou slovenštinu, do školy chodí hladové a neudrží pozornost. To, že jsou ve společných třídách, jim prý umožňuje dělat rychlejší pokroky. 

Rodiče ostatních dětí už ale dříve vyjádřili obavy, co udělá smíchání žáků s kvalitou výuky a své děti chtějí někteří ze školy odhlásit. Romské třídy jsou na východním Slovensku běžnou praxí, průlomový rozsudek by proto mohl inspirovat žaloby proti dalším školám. 

Nepomohl ani argument žalované strany, že děti nerozdělovali podle etnicity, ale vytvářeli třídy pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.
Podle slovenského senátu je irelevantní to, že do oddělených tříd zařazovali žáky po předchozím souhlase jejich rodičů, když se nikdo nemůže předem vzdát svého práva.

Starosta obce Vincent Leššo po vynesení verdiktu neskrýval sklamání: "Zdůrazňoval jsem ve své výpovědi, že škola nemá romské třídy. To, že senát operoval slovem "romský", podle mě segregoval. Slovensko by si nyní mělo po tomto verdiktu položit otázku, jaká bude úroveň vzdělání našich žáků nynějších i budoucích za takovýchto podmínek."

Žalobu pro diskriminaci podala na školu Poradna pro občanská a lidská práva (PPOĽP). ) Jako důvod uvedli segregaci žáků romského etnika a porušení zásad rovného zacházení.

Právní zástupkyně Poradny pro občanská a lidská práva (PPOĽP) Vanda Durbáková po verdiktu soudu  pro SME uvedla: „Je to historicky významné rozhodnutí soudu, které může nastartovat změny v naší společnosti směrem k rovnému vzdělávání každého dítěte.“
Podle ní je předčasné vyjadřovat se k možné žalobě na další školy, které vytvářejí takové třídy: „Ale je pravdou, že tato škola není výjimkou a taková praxe je běžná.“

Koordinátor PPOĽP Štefan Ivanco pro  SME dodal: „Věříme, že toto rozhodnutí bude signálem pro jiné školy a uvědomí si, že segregace romských dětí a jejich vzdělávání v oddělených třídách není v pořádku.“
brf, ČRo, SME
Přečteno: 807x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Osada, Soud, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo