Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zuzana Čaputová k nerozpuštění Kotlebovců: Soud nevyřeší problém s extremismem a fašismem jedním rozhodnutím za nás

30. dubna 2019
Čtení na 2 minuty

Slovenský nejvyšší soud včera zamítl návrh generálního prokurátora rozpustit krajně pravicovou stranu Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v reakci na verdikt uvedla, že problém s extremismem nevyřeší jedno rozhodnutí soudu. Společenské atmosféry bez nenávisti lze podle ní dosáhnout především nabídkou slušné politiky se skutečnými řešeními.

“Můžeme dnes diskutovat o tom, zda podání bylo kvalitní, zda přišlo včas, zda soud nečekal s rozhodováním o věci příliš dlouho. Ale nemůžeme si myslet, že soud vyřeší problém s extremismem a fašismem jedním rozhodnutím i za nás. Svým osobním postojem k tomu dokážeme a měli bychom přispět všichni,” uvedla Čaputová na svém facebookovém profilu.

Podobně se k verdiktu vyjádřil dosluhující prezident Andrej Kiska. “Extremismus musíme porazit ve volbách, v politickém souboji. Extremismus musíme porazit tím, že ukážeme lidem, kteří volí tyto extremisty, že politika se dá dělat, že politika přináší reálné výsledky i pro lidi. To je cesta, jak dostat extremismus ze Slovenska a na tom musíme pracovat,” řekl v reakci na verdikt soudu prezident Kiska. Ten od svého nástupu do prezidentského úřadu v roce 2014 odmítl přijmout zástupce LSNS a Kotlebu označil za fašistu.

Premiér a místopředseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Peter Pellegrini uvedl, že rozhodnutí nejvyššího soudu respektuje, současně ale nepřímo kritizoval politiky LSNS. “Nadále jsem přesvědčen, že jakákoliv podpora fašismu, práce s jeho symboly, popírání holocaustu a zpochybňování utrpení desítek milionů lidí je v rozporu s demokracií a v moderní společnosti nemá co hledat,” napsal Pellegrini na sociální síti. Úkolem demokratických stran je podle něj nabídnout sympatizantům kontroverzních subjektů řešení nejzávažnějších celospolečenských problémů bez nenávistné ideologie.

Ostře rozhodnutí soudu kritizovala Irena Biháriová, místopředsedkyně hnutí Progresivné Slovensko.

“Rozhodnutí Nejvyššího soudu dnes legalizovalo stav, kdy i do budoucna může strana prostřednictvím svých čelních zástupců a kandidátů zpochybňovat Holocaust, vulgarizovat SNP, osočovat menšiny a dělat si z podněcování nenávisti volební program. Může slibovat srovnávání osad buldozery, vytvářet stranickou domobranu, navazovat spolupráci se zahraničními neonacisty, psát pamflety o potřebě uplatňování vůči Romům či zdravotně znevýhodněným eugenické přístupy. Ode dneška bude takové působení politické strany a jejích zástupců etablované jako ústavně a právně korektní způsob politické soutěže,” uvedla k rozhodnutí soudu Biháriová.

Z předních politiků země se vůči LSNS vymezil zejména ministr spravedlnosti Gábor Gál z menší koaliční strany Most-Híd, který uvedl, že LSNS stále vykazuje prvky fašismu.

LSNS se hlásí například k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Strana také vystupuje proti Romům a proti členství země v EU a v NATO.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon