romea - logo
4. dubna 2020 (sobota)
svátek má Ivana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Španělská romská unie pogratulovala Emmanuelu Macronovi ke zvolení prezidentem Francie

9.5.2017 12:20
Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron (Foto: Repro YouTube)
Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron (Foto: Repro YouTube)

V otevřené zdravici, podepsané viceprezidentem Romani Union Španělsko a někdejším členem evropského parlamentu Juanem de Diosem Ramirezem Heredia, vítají zástupci unie nově zvoleného prezidenta s radostí a "velkou naději pro nový start Francie". Dopis, uvozený tradičním romským pozdravem, zdůrazňuje, že Francie má dlouhou tradici obrany lidských práv, a připomíná "osudy tisícovek Romů a evropských občanů, které se musely v důsledku masivních deportací během uplynulých epoch vrátit do zemí svého původu, kde množství z nich zemřelo v důsledku chudoby či perzekuce".

V reakci na Macronův příslib, který zazněl v jeho prvním oficiálním povolebním projevu a v němž hovoří o svém "záměru chránit nejslabší a nejzranitelnější v boji proti jakékoli formě diskriminace či nerovnosti", vyjadřují zástupci své potěšení a přesvědčení, že prezidentovo mládí je "zdrojem důvěry a možnosti obnovy". 

Donedávna spíše neznámý Emmanuel Macron s jasně proevropským programem o víkendu porazil ve francouzských volbách s výrazným rozdílem nacionalistickou kandidátku Marine Le Penovou. Spolu s projevy radosti ale zástupci EU většinou dodávají, že boj s nynější populistickou vlnou zdaleka nemusí být u konce.

"Boj s populismem nekončí," nechal se jen pár desítek minut po oznámení prvních volebních odhadů slyšet šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici. V blahopřejném dopise, který Macronovi jménem komise poslal, zdůraznil potřebu budovat Evropu, která chrání své občany.

Francouzské prezidentské volby jsou v posledních měsících už třetím hlasováním, ve kterém neuspěl kandidát s antiunijní, nacionalistickou a xenofobní agendou. V Rakousku se prezidentem loni v prosinci nestal Norber Hofer a Geert Wilders se svou Stranou pro svobodu není po březnových parlamentních volbách klíčovým hráčem v nizozemské politice.

Gratulace nově zvolenému francouzskému prezidentovi dnes přicházely během volebního víkendu z různých zemí světa; ochotu ke "konstruktivní spolupráci" vyjádřil ruský prezident Vladimir Putin. Za velké vítězství Emmanuela Macrona označil výsledek prezidentských voleb už v neděli americký prezident Donald Trump. Bílý dům uvedl, že doufá v pokračování těsné spolupráce.

Macronovi blahopřáli nejvyšší představitelé Číny, Japonska, Kanady, Ukrajiny, Itálie nebo Izraele, i šéfové všech hlavních institucí Evropské unie a NATO.

Přečteno: 2962x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Francie, Volby, IRU, Romové, Diskriminace, PrezidentHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo