romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Španělská romská unie pogratulovala Emmanuelu Macronovi ke zvolení prezidentem Francie

9.5.2017 12:20
Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron (Foto: Repro YouTube)
Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron (Foto: Repro YouTube)

V otevřené zdravici, podepsané viceprezidentem Romani Union Španělsko a někdejším členem evropského parlamentu Juanem de Diosem Ramirezem Heredia, vítají zástupci unie nově zvoleného prezidenta s radostí a "velkou naději pro nový start Francie". Dopis, uvozený tradičním romským pozdravem, zdůrazňuje, že Francie má dlouhou tradici obrany lidských práv, a připomíná "osudy tisícovek Romů a evropských občanů, které se musely v důsledku masivních deportací během uplynulých epoch vrátit do zemí svého původu, kde množství z nich zemřelo v důsledku chudoby či perzekuce".

V reakci na Macronův příslib, který zazněl v jeho prvním oficiálním povolebním projevu a v němž hovoří o svém "záměru chránit nejslabší a nejzranitelnější v boji proti jakékoli formě diskriminace či nerovnosti", vyjadřují zástupci své potěšení a přesvědčení, že prezidentovo mládí je "zdrojem důvěry a možnosti obnovy". 

Donedávna spíše neznámý Emmanuel Macron s jasně proevropským programem o víkendu porazil ve francouzských volbách s výrazným rozdílem nacionalistickou kandidátku Marine Le Penovou. Spolu s projevy radosti ale zástupci EU většinou dodávají, že boj s nynější populistickou vlnou zdaleka nemusí být u konce.

"Boj s populismem nekončí," nechal se jen pár desítek minut po oznámení prvních volebních odhadů slyšet šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici. V blahopřejném dopise, který Macronovi jménem komise poslal, zdůraznil potřebu budovat Evropu, která chrání své občany.

Francouzské prezidentské volby jsou v posledních měsících už třetím hlasováním, ve kterém neuspěl kandidát s antiunijní, nacionalistickou a xenofobní agendou. V Rakousku se prezidentem loni v prosinci nestal Norber Hofer a Geert Wilders se svou Stranou pro svobodu není po březnových parlamentních volbách klíčovým hráčem v nizozemské politice.

Gratulace nově zvolenému francouzskému prezidentovi dnes přicházely během volebního víkendu z různých zemí světa; ochotu ke "konstruktivní spolupráci" vyjádřil ruský prezident Vladimir Putin. Za velké vítězství Emmanuela Macrona označil výsledek prezidentských voleb už v neděli americký prezident Donald Trump. Bílý dům uvedl, že doufá v pokračování těsné spolupráce.

Macronovi blahopřáli nejvyšší představitelé Číny, Japonska, Kanady, Ukrajiny, Itálie nebo Izraele, i šéfové všech hlavních institucí Evropské unie a NATO.

Přečteno: 2956x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Francie, Volby, IRU, Romové, Diskriminace, PrezidentHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo