romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Španělská romská unie pogratulovala Emmanuelu Macronovi ke zvolení prezidentem Francie

9.5.2017 12:20
Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron (Foto: Repro YouTube)
Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron (Foto: Repro YouTube)

V otevřené zdravici, podepsané viceprezidentem Romani Union Španělsko a někdejším členem evropského parlamentu Juanem de Diosem Ramirezem Heredia, vítají zástupci unie nově zvoleného prezidenta s radostí a "velkou naději pro nový start Francie". Dopis, uvozený tradičním romským pozdravem, zdůrazňuje, že Francie má dlouhou tradici obrany lidských práv, a připomíná "osudy tisícovek Romů a evropských občanů, které se musely v důsledku masivních deportací během uplynulých epoch vrátit do zemí svého původu, kde množství z nich zemřelo v důsledku chudoby či perzekuce".

V reakci na Macronův příslib, který zazněl v jeho prvním oficiálním povolebním projevu a v němž hovoří o svém "záměru chránit nejslabší a nejzranitelnější v boji proti jakékoli formě diskriminace či nerovnosti", vyjadřují zástupci své potěšení a přesvědčení, že prezidentovo mládí je "zdrojem důvěry a možnosti obnovy". 

Donedávna spíše neznámý Emmanuel Macron s jasně proevropským programem o víkendu porazil ve francouzských volbách s výrazným rozdílem nacionalistickou kandidátku Marine Le Penovou. Spolu s projevy radosti ale zástupci EU většinou dodávají, že boj s nynější populistickou vlnou zdaleka nemusí být u konce.

"Boj s populismem nekončí," nechal se jen pár desítek minut po oznámení prvních volebních odhadů slyšet šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici. V blahopřejném dopise, který Macronovi jménem komise poslal, zdůraznil potřebu budovat Evropu, která chrání své občany.

Francouzské prezidentské volby jsou v posledních měsících už třetím hlasováním, ve kterém neuspěl kandidát s antiunijní, nacionalistickou a xenofobní agendou. V Rakousku se prezidentem loni v prosinci nestal Norber Hofer a Geert Wilders se svou Stranou pro svobodu není po březnových parlamentních volbách klíčovým hráčem v nizozemské politice.

Gratulace nově zvolenému francouzskému prezidentovi dnes přicházely během volebního víkendu z různých zemí světa; ochotu ke "konstruktivní spolupráci" vyjádřil ruský prezident Vladimir Putin. Za velké vítězství Emmanuela Macrona označil výsledek prezidentských voleb už v neděli americký prezident Donald Trump. Bílý dům uvedl, že doufá v pokračování těsné spolupráce.

Macronovi blahopřáli nejvyšší představitelé Číny, Japonska, Kanady, Ukrajiny, Itálie nebo Izraele, i šéfové všech hlavních institucí Evropské unie a NATO.

Přečteno: 2952x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Francie, Volby, IRU, Romové, Diskriminace, PrezidentHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo