romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Španělská romská unie pogratulovala Emmanuelu Macronovi ke zvolení prezidentem Francie

9.5.2017 12:20
Francouzský prezident Emmanuel Macron (FOTO: Rémi Jouan, User:CaptainHaddock, Wikimedia Commons)
Francouzský prezident Emmanuel Macron (FOTO: Rémi Jouan, User:CaptainHaddock, Wikimedia Commons)

V otevřené zdravici, podepsané viceprezidentem Romani Union Španělsko a někdejším členem evropského parlamentu Juanem de Diosem Ramirezem Heredia, vítají zástupci unie nově zvoleného prezidenta s radostí a "velkou naději pro nový start Francie". Dopis, uvozený tradičním romským pozdravem, zdůrazňuje, že Francie má dlouhou tradici obrany lidských práv, a připomíná "osudy tisícovek Romů a evropských občanů, které se musely v důsledku masivních deportací během uplynulých epoch vrátit do zemí svého původu, kde množství z nich zemřelo v důsledku chudoby či perzekuce".

V reakci na Macronův příslib, který zazněl v jeho prvním oficiálním povolebním projevu a v němž hovoří o svém "záměru chránit nejslabší a nejzranitelnější v boji proti jakékoli formě diskriminace či nerovnosti", vyjadřují zástupci své potěšení a přesvědčení, že prezidentovo mládí je "zdrojem důvěry a možnosti obnovy". 

Donedávna spíše neznámý Emmanuel Macron s jasně proevropským programem o víkendu porazil ve francouzských volbách s výrazným rozdílem nacionalistickou kandidátku Marine Le Penovou. Spolu s projevy radosti ale zástupci EU většinou dodávají, že boj s nynější populistickou vlnou zdaleka nemusí být u konce.

"Boj s populismem nekončí," nechal se jen pár desítek minut po oznámení prvních volebních odhadů slyšet šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v rozhovoru pro francouzskou rozhlasovou stanici. V blahopřejném dopise, který Macronovi jménem komise poslal, zdůraznil potřebu budovat Evropu, která chrání své občany.

Francouzské prezidentské volby jsou v posledních měsících už třetím hlasováním, ve kterém neuspěl kandidát s antiunijní, nacionalistickou a xenofobní agendou. V Rakousku se prezidentem loni v prosinci nestal Norber Hofer a Geert Wilders se svou Stranou pro svobodu není po březnových parlamentních volbách klíčovým hráčem v nizozemské politice.

Gratulace nově zvolenému francouzskému prezidentovi dnes přicházely během volebního víkendu z různých zemí světa; ochotu ke "konstruktivní spolupráci" vyjádřil ruský prezident Vladimir Putin. Za velké vítězství Emmanuela Macrona označil výsledek prezidentských voleb už v neděli americký prezident Donald Trump. Bílý dům uvedl, že doufá v pokračování těsné spolupráce.

Macronovi blahopřáli nejvyšší představitelé Číny, Japonska, Kanady, Ukrajiny, Itálie nebo Izraele, i šéfové všech hlavních institucí Evropské unie a NATO.

Přečteno: 2985x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Francie, Volby, IRU, Romové, Diskriminace, PrezidentHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo