romea - logo
25. února 2020 (úterý)
svátek má Liliana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Španělský slovník upravil výraz "gitano" označující místní Romy jako podvodníky

19.10.2015 14:55
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)

Španělská královská akademie po protestech romské komunity upravila ve slovníku definici slova „gitano“, které po staletí označuje místní Romy. Jako jeden z významů uváděl slovník totiž výraz „trapacero“, což v překladu znamená podvodník. Představitelé romských komunit žádali o odstranění tohoto překladu, který podle nich podporuje rasové stereotypy, už minulý rok. Tehdy o tom nformoval server The Guardian. Jazykovědci jednoslovný výraz nahradili opisem a doplnili, že jde o hanlivý pojem. Na hanlivá stereotypní označení si před časem stěžovala také Španělská federace židovských obcí.

Podle informací The Guardian namísto jednoslovného výrazu „trapacero“ teď internetová verze slovníku nabízí frázi „que estafa u obra con engaño“. V českém překladu tedy výraz „gitano“ může označit člověka, který „podvádí nebo činí skutky za účelem podvodu“. Slovník navíc čtenáře upozorní, že jde o hovorový a hanlivý výraz.

Španělská státní rada Romů v pátek podle deníku El Mundo uvedla, že rozhodnutí akademiků vítá. Její představitelé se však stále domnívají, že by bylo nejlepší zmínku zcela odstranit.

Královská akademie ale s úplným odstraněním pojmu nepočítá. Slovník obsahuje slova, která Španělé aktuálně používají, a uvádí, v jakém kontextu se mohou vyskytnout. Pokud je tento výklad slova „gitano“ součástí jazyka, není podle odborníků důvod, proč by měl chybět ve slovníku.

Obdobně si v roce 2006 stěžovala Španělská federace židovských obcí, že některá z hesel a definic ve slovníku o judaismu jsou rasistické a urážející. Jedna z definic španělského výrazu "sinagoga" (synagoga) zní "setkání kvůli nezákonným penězům". Nominální význam "synagogy" je uvedený jako první, proto federace upozornila na hanlivý charakter definice.

Romská menšina tvoří významnou součást španělské kultury a společnosti, především díky živoucímu odkazu silně spjatému s hudebně-tanečním stylem flamenco

Podrobnější informace o původu a významu výrazu "Cikán", jak je užíván a zažíván v českém kontextu, si můžete přečíst například v článku romisty Lukáše Houdka Když se Rom "pere" s Cikánem nebo v textu Jozefa Kmeťa Původ slova cikán (cigán) ... Co na to romský jazyk?

Přečteno: 1142x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Španělsko, slovník, Jazyk, Diskriminace, StereotypyHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo