romea - logo
25. února 2020 (úterý)
svátek má Liliana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Španělští Romové protestují proti označení „podvodník“ ve slovníku

14.4.2015 12:08
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)

Několik skupin zastupujících Romy spustilo ve Španělsku ve středu 8.dubna - na Mezinárodní den Romů - kampaň za odstranění odkazu ze světově uznávaného slovníku španělštiny, který se o Romech zmiňuje jako o podvodnících.

Nadace sekretariátu Romů (Gypsy Secretariat Foundation) a další španělské organizace doručily podle serveru The New York Times členům Španělské královské jazykové akademie, která slovník vytváří, protestní dopisy. Nejnovější tištěné vydání slovníku z roku 2014 uvádí pojem „podvodník“ („trapacero“) jako jednu z definic tamních „Cikánů“ („gitanos“).

Podle mluvčí Nadace Pilar Calonové kampaň usiluje o zvýšení povědomí o diskriminaci namířené proti Romům. Akademie se k protestu odmítla vyjádřit a pouze uvedla, že slovníkové definice jen odrážejí současné užití slov a v žádném případě nechtějí být hanlivé. Nabídla, že může změnit nadcházející internetové vydání, ve kterém uvede, že takové užití je pejorativní.

Protesty proti slovníku se táhnou již několik let. O termínu "podvodník" se začalo hovořit minulý rok v návaznosti na stížnosti ohledně hesla ve 22. vydání, ve kterém byl uveden hovorový výraz pro Roma („gitano“) jakožto toho, „kdo podvádí či provádí podvodné manévry“. Tento pojem je doposud součástí internetového vydání.

Členové Rady vlády pro romskou menšinu podle Calonové doufají, že se brzy se členy akademie setkají, aby mohli o celé záležitosti diskutovat.

Z celkového počtu přibližně 47 milionů obyvatel žije ve Španělsku zhruba 750 000 Romů.

Přečteno: 1046x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Španělsko, slovník, protestHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo