romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sporný arizonský zákon proti nelegálním imigrantům odmítl Nejvyšší soud i prezident Obama

Washington, 26.6.2012 10:32

Nejvyšší soud Spojených států včera jako neústavní odmítl většinu kritizovaného arizonského zákona namířeného proti nelegálním imigrantům. Zároveň ale ponechal v platnosti jeho nejkontroverznější část, podle níž tamní policie může prověřovat legálnost pobytu u lidí podezřelých z nějakého porušení práva. Podle kritiků zákona to umožňuje postihovat lidi na základě jejich rasy. Rozsudek je přesto spíše vítězstvím současné administrativy prezidenta Baracka Obamy, podle níž otázky imigrace spadají do pravomocí federální vlády, a ne jednotlivých států.

"Arizona může mít pochopitelné pocity marnosti kvůli problémům způsobeným nelegální imigrací, nesmí ale prosazovat politiku, která podkopává federální zákony," uvedl v odůvodnění rozsudku soudce Anthony Kennedy.

Arizonští zákonodárci právní předpis schválili předloni v dubnu. Snažili se tak omezit příliv nelegálních přistěhovalců, kteří do státu proudí přes hranici s Mexikem, a zamezit zločinnosti, jež podle nich s nelegální imigrací souvisí. Kontroverzní zákon okamžitě kritizovala administrativa prezidenta Baracka Obamy a uvedla, že jej napadne u soudu. Proti tomuto normativnímu aktu protestovali i ochránci lidských práv, kteří jej označovali za rasistický a odporující americké ústavě.

Zákonem se pak zabývaly soudy nižších instancí, až skončil u soudu nejvyššího. Jeho soudci nakonec dali ve většině bodů za pravdu federální vládě. Odmítli ustanovení, podle něhož by se ilegální imigranti dopustili trestného činu, pokud by například u sebe neměli doklady anebo hledali práci.

Zcela se nejvyšší soud nepostavil ani za jediné ustanovení, které dnes podpořil. Policisté v Arizoně sice mohou zadržet lidi, které podezírají jako nelegální imigranty, o jejich ponechání ve vazbě se ale musejí poradit s federálními imigračními agenty. Nejvyšší soud navíc dal najevo, že sporné ustanovení lze dále napadat u soudů nižších instancí.

Šéf Bílého domu dnes nicméně vyjádřil znepokojení nad tím, že sporné ustanovení zákona stále platí. "Žádný Američan by neměl žít ve stínu podezření jenom kvůli tomu, jak vypadá," uvedl Obama ve stanovisku, které zveřejnil Bílý dům. Dodal, že je připravený spolupracovat s Kongresem na reformě imigrace do USA. Dnešní rozsudek amerického nejvyššího soudu je naprosto zásadní. Podobné zákony jako Arizona již totiž přijaly další státy, anebo se chystají je přijmout. Verdikt nejvyššího soudu jim ale dal jasně najevo, že v této - ve Spojených státech velmi citlivé - otázce nemohou suplovat federální vládu. V zemi je podle odhadů více než deset milionů nelegálních imigrantů.

Rozhodnutí nejvyššího soudu o arizonském zákonu bylo netrpělivě očekávané. Ještě netrpělivěji ale média, politici i běžní občané vyhlížejí verdikt o přelomové Obamově zdravotnické reformě, kterou její odpůrci napadli jako neústavní. Nejvyšší soud v této věci vynese rozsudek ve čtvrtek.

Přečteno: 439x
 

Kam dál:

Štítky:  

Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo