romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Spousta mladých Slováků podporuje podle studie krajní pravici

8.12.2016 15:49
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Spousta mladých Slováků podporuje krajně pravicovou stranu Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Vysoké popularitě se těší také její lídr a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba. Vyplývá to z nejnovější studie bratislavského Institutu pro veřejné otázky (IVO).

"V prostředí mladých lidí více než třetina sympatizuje s aktivitami, konkrétními kroky, programem a hodnotami Kotlebovy LSNS. I samotný lídr strany Marian Kotleba má mezi mladými poměrně vysokou podporu (30 procent) která převyšuje současnou podporu strany," uvedl dnes institut.

Analytik IVO Marián Velšic novinářům řekl, že preference LSNS mezi Slováky ve věku 18 až 39 let dosahují 23,5 procenta a že vzhledem ke zmiňovaným sympatiím mají prostor k růstu.

LSNS nečekaně uspěla v březnových parlamentních volbách, ve kterých získala osm procent hlasů a ve 150členné sněmovně obsadila 14 křesel. Strana například prosazuje vystoupení země z EU a NATO a ve svém programu kromě jiného slíbila nastolení "pořádku s parazity v osadách" a ochranu lidí před "cikánským terorem". LSNS se také hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl za druhé světové války spjat s nacistickým Německem.

Podle studie IVO se mladší generaci Slováků zamlouvají zejména návrhy LSNS na snížení počtu poslanců parlamentu, omezení státních sociálních dávek pro Romy či kritika na adresu současného státního zřízení na Slovensku.

S těsným odstupem za LSNS v žebříčku preferencí mezi mladší generací Slováků skončila s podporou 23,4 procenta liberální strana Svoboda a solidarita (SaS), která je nejsilnější opoziční stranou. Obliba LSNS a SaS u mladých Slováků letos na podzim v porovnání s posledními parlamentními volbami stoupla.

Výrazná většina dotazovaných uvedla, že takzvané konspirační weby představují alternativu tradičních médií a že tyto weby mají s ohledem na svobodu slova a projevu právo na existenci. Nejvíce se mladá generace obyvatel pětimilionové země zajímá na internetu o informace o událostech ve světě, o problematiku životního prostředí a o téma migrace. Nadprůměrně aktivní na internetu a sociálních sítích jsou přívrženci LSNS.

Přečteno: 1468x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mládež, Slovensko, KotlebaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo