romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Spousta mladých Slováků podporuje podle studie krajní pravici

8.12.2016 15:49
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Spousta mladých Slováků podporuje krajně pravicovou stranu Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Vysoké popularitě se těší také její lídr a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba. Vyplývá to z nejnovější studie bratislavského Institutu pro veřejné otázky (IVO).

"V prostředí mladých lidí více než třetina sympatizuje s aktivitami, konkrétními kroky, programem a hodnotami Kotlebovy LSNS. I samotný lídr strany Marian Kotleba má mezi mladými poměrně vysokou podporu (30 procent) která převyšuje současnou podporu strany," uvedl dnes institut.

Analytik IVO Marián Velšic novinářům řekl, že preference LSNS mezi Slováky ve věku 18 až 39 let dosahují 23,5 procenta a že vzhledem ke zmiňovaným sympatiím mají prostor k růstu.

LSNS nečekaně uspěla v březnových parlamentních volbách, ve kterých získala osm procent hlasů a ve 150členné sněmovně obsadila 14 křesel. Strana například prosazuje vystoupení země z EU a NATO a ve svém programu kromě jiného slíbila nastolení "pořádku s parazity v osadách" a ochranu lidí před "cikánským terorem". LSNS se také hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl za druhé světové války spjat s nacistickým Německem.

Podle studie IVO se mladší generaci Slováků zamlouvají zejména návrhy LSNS na snížení počtu poslanců parlamentu, omezení státních sociálních dávek pro Romy či kritika na adresu současného státního zřízení na Slovensku.

S těsným odstupem za LSNS v žebříčku preferencí mezi mladší generací Slováků skončila s podporou 23,4 procenta liberální strana Svoboda a solidarita (SaS), která je nejsilnější opoziční stranou. Obliba LSNS a SaS u mladých Slováků letos na podzim v porovnání s posledními parlamentními volbami stoupla.

Výrazná většina dotazovaných uvedla, že takzvané konspirační weby představují alternativu tradičních médií a že tyto weby mají s ohledem na svobodu slova a projevu právo na existenci. Nejvíce se mladá generace obyvatel pětimilionové země zajímá na internetu o informace o událostech ve světě, o problematiku životního prostředí a o téma migrace. Nadprůměrně aktivní na internetu a sociálních sítích jsou přívrženci LSNS.

Přečteno: 1479x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mládež, Slovensko, KotlebaHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo