romea - logo
20. září 2021 (pondělí)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Spousta mladých Slováků podporuje podle studie krajní pravici

8.12.2016 15:49
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Spousta mladých Slováků podporuje krajně pravicovou stranu Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Vysoké popularitě se těší také její lídr a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba. Vyplývá to z nejnovější studie bratislavského Institutu pro veřejné otázky (IVO).

"V prostředí mladých lidí více než třetina sympatizuje s aktivitami, konkrétními kroky, programem a hodnotami Kotlebovy LSNS. I samotný lídr strany Marian Kotleba má mezi mladými poměrně vysokou podporu (30 procent) která převyšuje současnou podporu strany," uvedl dnes institut.

Analytik IVO Marián Velšic novinářům řekl, že preference LSNS mezi Slováky ve věku 18 až 39 let dosahují 23,5 procenta a že vzhledem ke zmiňovaným sympatiím mají prostor k růstu.

LSNS nečekaně uspěla v březnových parlamentních volbách, ve kterých získala osm procent hlasů a ve 150členné sněmovně obsadila 14 křesel. Strana například prosazuje vystoupení země z EU a NATO a ve svém programu kromě jiného slíbila nastolení "pořádku s parazity v osadách" a ochranu lidí před "cikánským terorem". LSNS se také hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl za druhé světové války spjat s nacistickým Německem.

Podle studie IVO se mladší generaci Slováků zamlouvají zejména návrhy LSNS na snížení počtu poslanců parlamentu, omezení státních sociálních dávek pro Romy či kritika na adresu současného státního zřízení na Slovensku.

S těsným odstupem za LSNS v žebříčku preferencí mezi mladší generací Slováků skončila s podporou 23,4 procenta liberální strana Svoboda a solidarita (SaS), která je nejsilnější opoziční stranou. Obliba LSNS a SaS u mladých Slováků letos na podzim v porovnání s posledními parlamentními volbami stoupla.

Výrazná většina dotazovaných uvedla, že takzvané konspirační weby představují alternativu tradičních médií a že tyto weby mají s ohledem na svobodu slova a projevu právo na existenci. Nejvíce se mladá generace obyvatel pětimilionové země zajímá na internetu o informace o událostech ve světě, o problematiku životního prostředí a o téma migrace. Nadprůměrně aktivní na internetu a sociálních sítích jsou přívrženci LSNS.

Přečteno: 1503x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mládež, Slovensko, KotlebaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo