romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Správní rada německého automobilového koncernu Volkswagen se omluvila za rasistickou reklamu

12.6.2020 10:07
Továrna VW ve Wolfsburgu, v popředí firemní elektrárna. Foto: Wikipedie
Továrna VW ve Wolfsburgu, v popředí firemní elektrárna. Foto: Wikipedie

Správní rada německého automobilového koncernu Volkswagen se omluvila za to, že na instagramovém účtu společnosti byla zveřejněna rasistická reklama. Rada uvedla, že klip se na webu objevil z nedostatku kulturní vnímavosti, a nikoli z rasistických pohnutek.

"Můžeme říci, že rasistické pohnutky nehrály vůbec žádnou roli," uvedla v prohlášení členka správní rady Hiltrud Wernerová. "Zjistili jsme nedostatek vnímavosti a procesní pochybení," pokračovala. "Ráda bych se jménem správní rady oficiálně omluvila, pokud se vinou nedostatku kulturní vnímavosti cítil někdo dotčen."

V reklamním spotu postrkují obrovské bílé ruce muže tmavé pleti po ulici kolem nového vozu Volkswagen Golf. Nakonec ho dotlačí do budovy, patrně do baru, s názvem Petit Colon, což ve francouzštině znamená "malý osadník". Celá věc tak ještě získává podtón kolonizace.

Jürgen Stackmann, který odpovídá za marketing koncernu, uvedl, že když reklamu viděl poprvé, pokládal ji za podvrh. "V tomto případě jsme právem obviňováni z nedostatku mezikulturní vnímavosti a jako člen správní rady odpovědný za marketing a poprodejní služby za to přijímám odpovědnost," řekl.

Rasistická reklama přitom není prvním problémem tohoto druhu, který musí Volkswagen řešit. Loni v březnu dozorčí rada automobilky odsoudila poznámku šéfa podniku Herberta Diesse, která odkazovala na nacistický slogan. Diess tehdy na firemní akci ve snaze zdůraznit potřebu zvýšit zisky použil větu "EBIT macht frei" (EBIT osvobozuje). EBIT je označení pro zisk před úroky a zdaněním.

Později se Diess za svůj výrok omluvil a vysvětlil, že v žádném případě nechtěl připomenout nacistický slogan "Arbeit macht frei" (Práce osvobozuje), který byl za holokaustu umístěn nad branou koncentračního tábora v Osvětimi.

Přečteno: 598x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Reklama, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo