romea - logo
20. října 2020 (úterý)
svátek má Vendelín

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Srbsko: Romský pár nahlásil odcizení svého auta. Policie muže brutálně zbila a nutila ho přiznat pojišťovací podvod

17.5.2017 18:00
Napadený Rom po útoků policistů v Bělehradu, zdroj errc.cz
Napadený Rom po útoků policistů v Bělehradu, zdroj errc.cz

Romský manželský pár byl údajně napaden během policejního výslechu poté, co nahlásil krádež svého automobilu. Srbští policisté pár drželi na výslechu třináct hodin. Manželům vyhrožovali, že je uvězní a odeberou jim děti. Nutili je, aby se přiznali, že jde o pojišťovací podvod. O případu informovalo Evropské centrum pro práva Romů, které páru poskytuje právní pomoc.

Manželský pár odcizení automobilu oznámil na policejní stanici v Mladenovaci. Odtud je policisté prý v neoznačeném voze převezli do Bělehradu. Po příjezdu byly provedeny testy na detektoru lži a následně byl pár rozdělen a jednotlivě vyslýchán.

Muže nechali pokleknout uprostřed místnosti. Obklopilo ho osm policistů, kteří ho začali surově bít pěstmi do tváře a nutili ho přiznat se, že auto ukradl on a že se jedná o pojišťovací podvod. Když se nechtěl přiznat, policisté ho začali kopat do břicha a také ho švihali přes ruce koženým páskem. Jeden z policistů ho dusil igelitovým pytlem přehozeným přes hlavu, další mu vyhrožoval mučením elektrickým proudem. Jeden z policistů na něj měl pak namířit zbraň a vyhrožovat, že ho zastřelí.

Rom chtěl při výslechu zavolat právníkovi, to ale policisté nedovolili. Šikanovaný muž pak z vedlejší místnosti slyšel jednoho z policistů, jak domlouvá odebrání svých dvou dětí.

Po dlouhých 13 hodinách manžele pustili domů, avšak jen pod podmínkou podpisu dokumentů, které si předtím nemohli přečíst. Muž po propuštění ihned vyhledal lékařskou pomoc. Byla mu diagnostikována fyzická zraněními na obličeji i těle a také posttraumatická stresová porucha.

Prezident ERRC Đorđe Jovanović vyjádřil manželskému právu solidaritu a ocenil, že se odvážně postavili za svá práva a chtějí případ řešit soudní cestou. "Stojíme za nimi a budeme je podporovat, dokud se případ nevyšetří," uvedl Jovanović s tím, že i kdby manželský pár případ zkreslil není možné, aby policie takovým způsobem někoho mučila. "Pokud se prokáže, že jsou něčím vinní, soud musí rozhodnout o trestu. není možné, aby vás v civilizované zemi policie mlátila," dodal prezident ERRC Đorđe Jovanović.

Přečteno: 2804x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Útok, Policie, SrbskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár shvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo