romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Srbský patriarcha žádá premiéra, aby zakázal průvod homosexuálů

3.10.2012 15:47, (ROMEA)
Jeden ze
Jeden ze "skandálních" snímků autorky Ohlson-Walling.

Patriarcha vlivné srbské pravoslavné církve vyzval premiéra Ivicu Dačiče, aby zakázal na sobotu plánovaný pochod homosexuálů. Taková akce podle něho uráží křesťanství.

Patriarcha Irinej podle agentury Tanjug napsal premiérovi, že půjde o průvod hanby, který vrhne morální stín na Bělehrad. Chce také, aby úřady zakázaly výstavu švédské fotografky Elisabeth Ohlsonová Wallinové, jejíž vernisáž se má v srbské metropoli konat dnes večer. Na některých snímcích je Ježíš zároveň s homosexuály nebo v ženských šatech a na podpatcích, což je podle patriarchy hluboce urážlivé. Týdeníku NIN hlava srbské ortodoxní cirkve zase řekla, že vůči homosexuálům pociťuje hluboký soucit a že je třeba těmto lidem pomáhat bojovat s jejich "nepřirozenou anomálií".

Na sobotu se chystají i pravicové skupiny, které chtějí uspořádat protestní shromáždění proti pochodu homosexuálů a chtějí narušit i výstavu švédské fotografky. Policie slibuje nulovou toleranci násilnostem. "Nasadíme dnes i v sobotu dostatek sil, abychom zabránili jakémukoliv porušování zákona a pořádku," citovala agentura Reuters zástupce policie, který si nepřál být jmenován.

Premiér Dačić, který zároveň zastává post ministra vnitra, pochod za větší práva pro homosexuály označil za zásadní bezpečnostní riziko a řekl, že ho policie může zakázat.

První ročník Gay Pride se v Bělehradě uskutečnil před dvěma lety. Při doprovodných násilnostech utrpělo zranění asi 130 strážců zákona. Výtržníci zapalovali auta a rabovali obchody. Samotný pochod byl bezproblémový, na bezpečnost dohlíželo 5000 policistů. Loni úřady manifestaci zrušily krátce před jejím konáním.

Dačičova vláda, v níž zasedli nacionalisté a socialisté vedení v minulosti autoritářským prezidentem Slobodanem Miloševičem, je pod tlakem Západu, aby pochod povolila a dokázala, že chrání lidská práva. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová v dopise, v němž podpořila organizátory manifestace, napsala, že "všichni Srbsko sledují". Bělehrad letos v březnu získal status kandidáta na členství v Evropské unii.

Reuters připomíná, že tradičně konzervativní společnost v balkánských zemích se jen pomalu smiřuje s tím, že sexuální menšiny by měly mít více práv. Akce, jako je ta plánovaná na sobotu, často provázejí násilnosti.
Přečteno: 722x
 

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Zahraniční, Srbsko, Pochod, Lidská práva, GayHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo