Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Starosta Rakús: v případu košických Romů se měří dvojím metrem

27. listopadu 2012
Čtení na 3 minuty

Skupina Romů na východním Slovensku se ocitla v absurdní situaci. Košický magistrát je chtěl vystěhovat z nelegální osady a poslal je do vzdálené obce Rakúsy. Tamní starosta je ovšem obratem vypravil zpátky do Košic. Píše o tom deník Sme.

Košická radnice začala v říjnu s bouráním nelegální osady v lokalitě Nižné Kapustníky. V romské osadě v košické lokalitě Nižné Kapustníky, která byla srovnána se zemí koncem října bydlelo celkem 156 lidí, z toho 63 dětí. Při bourání přišlo o příbytky desítky Romů, většina z nich měla mít údajně trvalý pobyt mimo Košice. Důvodem bourání mělo být údajně poškození teplovodního potrubí, které zásobuje teplem celé Košice. Romové po několika výzvách své domovy opustili a podle informací mluvčí tehdejšího košického magistrátu, Martiny Urik Viktorínové, se vrátili na místa svých trvalých pobytů. Někteří z Romů měli pocházet z okolí Popradu a Kežmarku. Protože prý tvrdili, že se nemají jak dostat domů pod Tatry a košický magistrát potřeboval chatrče zbourat, Dopravní podnik města Košice jim poskytl autobus. S jeho pomocí je pak rozvážel do místa údajného trvalého bydliště. Skupina 17 lidí se tak ocitla v podtatranské obci Rakúsy, která je od Košic daleko přes 120 kilometrů.

Z autobusu, který zastavil před obecním úřadem v Rakúsích, vystoupilo 17 osob. Rodinní příslušníci a příbuzní obyvatelky obce, která má taktéž trvalé bydliště v městské části Košic, Luníku 9, se pak nastěhovali – údajně proti vůli samosprávy a bez souhlasu majitelů – do domu ve středu podtatranské obce. Ten v současnosti obývá 44 lidí a je v nevyhovujícím stavu.

„Podle vypracovaného znaleckého posudku ohrožuje statika domu nejen jeho obyvatele, ale také sousedy, protože hrozí jeho zhroucení,“ konstatoval starosta obce, Bystrík Václav. „V domě jsou celkem 3 obytné místnosti, není zde zavedená přípojka ani wc“, uvedl pro server Romea.cz. Starosta údajně začal neprodleně po výstupu Romů zjišťovat okolnosti, za jakých se ocitli právě v téhle podtatranské obci, přičemž komunikoval s primátorem města Košice a jeho městskou policií.

„Jak se mi podařilo zjistit, ani jeden z nich neměl trvalý pobyt v naší obci. Všechno to byli obyvatelé Košic, o něž se mělo město po zbourání chatrčí postarat“ uvedl na konto pobytu Košičanů v Rakúsích, který se nakonec zkrátil na dva dny. Košičtí byli nakonec obratem vyprovozeni z obce, na hromadnou vlakovou jízdenku. Jejich vyprovázení se údajně odehrálo v klidu a bez nejmenších konfliktů. "Postup košického magistrátu, kterým se chtěl zbavit nepohodlných lidí s trvalým pobytem v Košicích, s politováním hodnotím jako bezohlednost, cynismus a aroganci silnějšího vůči slabšímu," řekl deníku Sme starosta Bystrík Václav.

„Velké město zachází s lidmi jako s odpadem, a my máme být to smetiště, kde se všechno uskladní? Takhle se problémy na úkor jiných neřeší. Medializovanému Kotlebovi odmítl policejní asistenci přímo policejní prezident, padala hesla o občanských právech a svobodě“, uvedl Václav. Košickým projde podobné zacházení bez problémů? Mám pocit, že měří poněkud dvojím metrem,“ uvedl dále pro Romea.cz.

Košický magistrát se však brání tím, že skupina si sama vybrala místo, kde chtěla přebývat. „Doprava do místa, na které se chtěli odstěhovat, byla z naší strany vstřícným krokem. Nemáme kompetenci řešit pohyb občanů, chtějí-li se sami odstěhovat,“, uvedla Viktorínová. Romové prý tvrdili, že mají v Rakúsech příbuznou, ke které se mohou nastěhovat. Tam, kde žili, se podle ní dále zdržovat nemohli, protože šlo o život ohrožující prostor.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon