romea - logo
8. července 2020 (středa)
svátek má Nora
Loading
rozšířené vyhledávaní

Stockholm prožívá podzim ve znamení Katariny Taikonové, romské spisovatelky a bojovnice za práva Romů

24.11.2015 11:21
Ilustrace k výstavě
Ilustrace k výstavě "Katici, ty to zvládneš", která proběhla v roce 2014 v České republice.

Švédsko si v dnešních dnech připomíná tvorbu i odkaz romské spisovatelky a bojovnice za práva Romů na rovné zacházení před zákonem Katariny Taikonové, která zemřela před dvaceti lety. V kinech se promítá dokumentární film o jejím životě "Taikon", v Muzeu moderního umění ve Stockholmu probíhá výstava Dobrý domov pro všechny, v rámci které je možné vidět fotografie zachycující život Romů ve Švédsku v padesátých a šedesátých letech, a na knižním trhu je k dostání velká biografie o jejím životě nazvaná "Den, kdy budu svobodná". V češtině zatím vyšla od Taikonové populární dětská kniha s autobiografickými prvky o Romce Katici. Píše o tom týdeník Respekt.

Unikátní sbírku představující fenomén dětské literární postavy Katici měli minulý rok možnost zhlédnout také čeští zájemci o dílo Katariny Taikonové. Výstavu s názvem "Katici, ty to zvládneš" tehdy iniciovala umělecká galerie Tensta konsthall ve Stockholmu a konala se ve spolupráci s Muzeem romské kultury v Českém centru Praha a v centrále IQ Roma servis v Brně.

O akci jsme informovali také na serveru Romea.cz v článku Švédské velvyslanectví a IQ Roma servis pořádají výstavu Katici, ty to zvládneš.

Aktivistické snahy Katariny Taikonové v boji za rovná práva Romů ve Švédsku přirovnává Hynek Pallas na serveru Respekt.cz k boji Martina Luthera Kinga v USA a připomíná, že se oba navíc setkali také osobně. Bylo to v roce 1964, když americký pastor přebíral Nobelovu cenu míru.

Romové a traveleři žijí ve Švédsku již 500 let, přesto až do roku 1954 pro ně platil zákaz vstupu na švédské území. Jméno aktuální výstavy "Dobrý domov pro všechny" v sobě tedy nese silně ironickou zprávu, jelikož odkazuje na citát z projevu sociálnědemokratického ministerského předsedy Pera Albina Hanssona, který byl odpovědný za fungování státního Rasově-biologického institutu. V sociálnědemokratickém „Folkhemmet“ (Domov pro všechny) byli Romové a Židé, kteří byli považovaní za druhořadé bytosti, sterilizováni, jak píše server Respekt.cz.

Zájem o Katarinu Taikonovou jakožto aktivistku na poli lidských práv znovu nabírá na síle v okamžiku, kdy se do Švédska uchylují tisíce zubožených Romů z Bulharska a Rumunska a i v zahraničním tisku se probírá sporný zásah švédské policie, která v Malmö zrušila romský tábor pro 400 lidí postavený nelegálně na opuštěném staveništi.

Přečteno: 1176x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Švédsko, Literatura, Aktivismus, Soužití, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo