romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Stockholm prožívá podzim ve znamení Katariny Taikonové, romské spisovatelky a bojovnice za práva Romů

24.11.2015 11:21
Ilustrace k výstavě
Ilustrace k výstavě "Katici, ty to zvládneš", která proběhla v roce 2014 v České republice.

Švédsko si v dnešních dnech připomíná tvorbu i odkaz romské spisovatelky a bojovnice za práva Romů na rovné zacházení před zákonem Katariny Taikonové, která zemřela před dvaceti lety. V kinech se promítá dokumentární film o jejím životě "Taikon", v Muzeu moderního umění ve Stockholmu probíhá výstava Dobrý domov pro všechny, v rámci které je možné vidět fotografie zachycující život Romů ve Švédsku v padesátých a šedesátých letech, a na knižním trhu je k dostání velká biografie o jejím životě nazvaná "Den, kdy budu svobodná". V češtině zatím vyšla od Taikonové populární dětská kniha s autobiografickými prvky o Romce Katici. Píše o tom týdeník Respekt.

Unikátní sbírku představující fenomén dětské literární postavy Katici měli minulý rok možnost zhlédnout také čeští zájemci o dílo Katariny Taikonové. Výstavu s názvem "Katici, ty to zvládneš" tehdy iniciovala umělecká galerie Tensta konsthall ve Stockholmu a konala se ve spolupráci s Muzeem romské kultury v Českém centru Praha a v centrále IQ Roma servis v Brně.

O akci jsme informovali také na serveru Romea.cz v článku Švédské velvyslanectví a IQ Roma servis pořádají výstavu Katici, ty to zvládneš.

Aktivistické snahy Katariny Taikonové v boji za rovná práva Romů ve Švédsku přirovnává Hynek Pallas na serveru Respekt.cz k boji Martina Luthera Kinga v USA a připomíná, že se oba navíc setkali také osobně. Bylo to v roce 1964, když americký pastor přebíral Nobelovu cenu míru.

Romové a traveleři žijí ve Švédsku již 500 let, přesto až do roku 1954 pro ně platil zákaz vstupu na švédské území. Jméno aktuální výstavy "Dobrý domov pro všechny" v sobě tedy nese silně ironickou zprávu, jelikož odkazuje na citát z projevu sociálnědemokratického ministerského předsedy Pera Albina Hanssona, který byl odpovědný za fungování státního Rasově-biologického institutu. V sociálnědemokratickém „Folkhemmet“ (Domov pro všechny) byli Romové a Židé, kteří byli považovaní za druhořadé bytosti, sterilizováni, jak píše server Respekt.cz.

Zájem o Katarinu Taikonovou jakožto aktivistku na poli lidských práv znovu nabírá na síle v okamžiku, kdy se do Švédska uchylují tisíce zubožených Romů z Bulharska a Rumunska a i v zahraničním tisku se probírá sporný zásah švédské policie, která v Malmö zrušila romský tábor pro 400 lidí postavený nelegálně na opuštěném staveništi.

Přečteno: 1168x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Švédsko, Literatura, Aktivismus, Soužití, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo