romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stovky lidí protestovaly proti uzavření hranic v Brennerském průsmyku. Žádaly Evropu bez hranic

7.5.2016 23:00
Stovky demonstrantů se 7. 5. 2016 střetly s policií v Brennerském průsmyku spojujícím Itálii s Rakouskem. (FOTO: repro YouTube.com)
Stovky demonstrantů se 7. 5. 2016 střetly s policií v Brennerském průsmyku spojujícím Itálii s Rakouskem. (FOTO: repro YouTube.com)

Stovky demonstrantů se střetly s policií v Brennerském průsmyku spojujícím Itálii s Rakouskem. Většinou mladí levicoví radikálové z Itálie se snažili překročit hranici, na níž Rakousko připravuje rozmístění kontrol, jež by měly zastavit případný proud migrantů do země. Policie proti demonstrantům podle agentury AFP nasadila slzotvorný plyn.

Protestující nesli transparenty vyzývající ke zrušení hranic, které až dosud mezi oběma schengenskými zeměmi fakticky nefungovaly. Skupina demonstrantů na chvíli okupovala železniční stanici v obci Brenner a začala házet na policisty kameny a dýmovnice. Policie poté odpověděla slzotvorným plynem. Když se jí podařilo vytlačit protestující z nádraží na silnici, nasadila i vodní děla.

Italská agentura AGI uvedla, že byli zraněni dva policisté a zadrženo několik demonstrantů.

Rakousko se chystá v průběhu května v Brenneru vytvořit pět kontrolních stanovišť a vztyčit 370 metrů dlouhý plot. Kromě cestujících na frekventované dálnici jsou policisté připraveni kontrolovat i provoz na souběžné rychlostní silnici a na železnici. Přesný termín zahájení kontrol oznámen nebyl.

Itálie s chystaným opatřením nesouhlasí a považuje jej za porušení principu volného pohybu osob. Za "politickou katastrofu" jej dnes označil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, podle něhož by zablokování důležité evropské dopravní křižovatky a spojnice mezi severem a jihem Evropy mělo nejen vážné ekonomické důsledky, ale i těžký politický dopad.

VIDEO

Přečteno: 1024x
 

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, Uprchlíci, Evropská unie, Německo, Itálie, Demonstrace, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo