romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Strana romské unie na Slovensku bude po celý měsíc organizovat protesty v ulicích měst. Začíná v Humenném

Bratislava, 23.4.2013 12:12, (ROMEA)
Demonstrace Strany romské unie na Slovensku. Foto: Redakcia1.blogspot.cz
Demonstrace Strany romské unie na Slovensku. Foto: Redakcia1.blogspot.cz

Strana romské unie na Slovensku (SRU) chce po celý měsíc organizovat protestní pochody v ulicích slovenských měst. Informovala o tom na serveru Redakcia1.blogspot.cz. Její prohlášení a výzvu jejího předsedy Františka Tanka přinášíme v plném znění.

Prohlášení Strany romské unie na Slovensku

Předsednictvo Strany romské unie na Slovensku (SRU) oznamuje, že v období od 25.4. Do 25.5. 2013 bude organizovat masové protestní pochody po okresních městech východoslovenského kraje a v Bratislavě. První pochod by se měl v ještě přesně neurčeném datu konat v Humenném, o ostatních akcích a datech vás budeme informovat.

Protestní pochody, tak jako dva předchozí v Bratislavě a Košicích, budou zaměřeny proti nevšímavosti státních úředníků a vládních představitelů k aktivnímu řešení romského problému, proti diskriminaci, za práci a slušný život.

O současném stavu, nezájmu ze strany státu, SRU informovala i představitelé Světové romské organizace Romnipen, představitele ICSW a představitele EU.

Důvodem těchto protestů je nezájem vládních představitelů o naše způsoby řešení - o naše projekty, ale také zastírání a kamuflování eurofondů a jejich nesmyslné využívání na projekty, které nemají žádný efekt a účinek.

Před protestními pochody svolá SRU i tiskovou konferenci, kde bude média blíže informovat o průběhu a místech pochodů.

Předsednictvo Strany romské unie na Slovensku

Zároveň přinášíme výzvu předsedy Strany Romské unie na Slovensku všem Romům, romským lídrům, aktivistům a představitelům romských médií:

Romové vezměme osud našeho národa do vlastních rukou!

Romové je čas, abychom se spojili, zapomeňme na spory, zapomeňme na hádky, spojme se a vstupme všichni společně do ulic. Vládnoucí strana Směr v čele s Robertem Ficem nám slibovala jistoty, pracovní příležitosti. Mnoho Romů se dalo oklamat a uvěřilo slibům Roberta Fica, ale místo toho nás Fico bere jako méněcenné lidi, kteří věčně čekají s natrčenou rukou.

 

Takový obraz o nás se snaží namluvit veřejnosti nejen on, ale i všichni špičkoví politici. A co je nejhorší, nemáme zastání, sám zmocněnec pro romské komunity se svým postojem staví na stranu politiků, neprotestuje proti nepravostech, kterése na nás páchají, naopak, sám svými reformami, které chválabohu zatím byly odmítnuty, chce Romy uvrhnout do ještě větší bídy.

Nechceme nic navíc, chceme pouze spravedlnost, chceme, aby přestaly být naše děti segregované ve školách, ve školních jídelnách, chceme stejnou možnost, jakou mají občané z většiny - šanci na zaměstnání bez diskriminace. Nechceme aby nás vyhazovali z restaurací a přepadávali na ulicích jen proto, že máme jinou barvu pleti. Odmítáme jako národ kolektivní vinu za všechno špatné co se děje, ani my nebereme celý slovenský národ na odpovědnost za zločiny jednotlivců.

Romští aktivisté, novináři, politici, přestaňte zavírat oči před pravdou, nečekejte pomoc z nefunkčního úřadu zmocněnce, v jehož čele stojí neschopný člověk, který neudělá jediný krok bez dovolení jeho stranického šéfa a lidí, pod něž spadá jeho úřad. Ten člověk už ztratil svou romskou hrdost, prodal ji za funkci, neřeší to, co trápí Romy, ale usiluje se o to, uvalit Romy do ještě větší bídy. Proto se přidejte k nám, k našim protestům, společně dosáhneme více a konečně vezmeme osud našeho těžce zkoušeného národa do vlastních rukou!

František Tanko, předseda Strany romské unie na Slovensku

Strana romské unie na Slovensku
Přečteno: 831x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávy, protest, Slovensko, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo