romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Střelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)
Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.

Beuth rovněž potvrdil, že podezřelým je třiačtyřicetiletý Němec. Podle dřívějších informací médií pocházel z Hanau. V tomto stotisícovém městě, které leží asi 20 kilometrů od Frankfurtu nad Mohanem, zabil střelec ve středu večer ve dvou barech s nabídkou vodních dýmek devět lidí a další osoby zranil. Po několika hodinách ho policie našla v jeho bytě mrtvého spolu s jeho mrtvou matkou. Podle Beutha byla rovněž zastřelená.

VIDEO

Regionální ministr médiím řekl, že vyšetřování probíhá a nemůže proto zatím potvrdit, kdo byl mezi návštěvníky barů v době střelby. Deník Bild uvedl, že mezi oběťmi v jednom z barů, kde se kouřily vodní dýmky oblíbené zejména v arabském světě, byli i Kurdové.

Už dříve německá média informovala, že vyšetřovatelé zkoumají dopis, který údajně pachatel zanechal. Z něho podle médií vyplývá pravicově radikální motiv. Také podle videa, které podezřelý několik dní před činem zveřejnil na youtube, měl střelec xenofobní sklony. Podle agentury DPA se negativně vyjadřoval o migrantech z arabských zemí a Turecka.

Ministr Beuth také uvedl, že pachatel měl legálně drženou zbraň a byl sportovní střelec.

Totožnost ani národnost obětí zatím úřady nezveřejnily.

České ministerstvo zahraničí dopoledne na twitteru uvedlo, že podle jeho posledních informací z českého velvyslanectví v Berlíně se tragédie nedotkla českých občanů. Ministr zahraničí Tomáš Petříček také vyjádřil soustrast rodinám obětí a podporu městu Hanau.

Útočník ve zhruba 100tisícovém městě, které leží asi 20 kilometrů východně od Frankfurtu nad Mohanem, zabil ve dvou různých barech, kam lidé chodí kouřit vodní dýmky, devět lidí. Další zranil. První střelba byla ohlášena ve středu kolem 22:00. O zhruba pět hodin později policie obklíčila byt podezřelého, který leží jen několik stovek metrů od místa jednoho z útoků. Muže tam našla už po smrti stejně jako další osobu, kterou byla zřejmě jeho matka.

Na čin už reagovala řada německých politiků. Mluvčí kancléřky Angely Merkelové hovořil o strašném zločinu a vyjádřil hlubokou účast rodinám obětí. Další političtí představitelé odsuzují pravicový radikalismus a terorismus.

Přečteno: 890x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Xenofobie, Německo, Rasismus, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo