romea - logo
28. září 2022 (středa)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Střelba v Mnichově si vyžádala 9 obětí. Útočil osmnáctiletý Němec íránského původu

22.7.2016 19:30, (AKTUALIZOVÁNO 23. 7. 2016, 8:00)
Střelba v mnichovském obchodním středisku Olympia si 22. 7. 2016 vyžádala osm mrtvých a mnoho lidí bylo těžce zraněno. (Koláž: Romea.cz)
Střelba v mnichovském obchodním středisku Olympia si 22. 7. 2016 vyžádala osm mrtvých a mnoho lidí bylo těžce zraněno. (Koláž: Romea.cz)

Střelec v Mnichově v pátek zabil devět lidí a dalších 21 zranil, sám nakonec přišel o život. Podle policie čin spáchal osmnáctiletý Němec íránského původu, který žil nejméně dva roky v Mnichově a policii nebyl dosud znám. Vyšetřovatelé zatím nedokážou říct, zda byla střelba teroristickým útokem nebo činem šílence. Kvůli incidentu se dnes sejde bavorská vláda i německá bezpečnostní rada státu.

Mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä oznámil, že se nepotvrdily informace o až třech střelcích. Jediným pachatelem byl osmnáctiletý muž, který začal střílet v oblasti obchodního střediska Olympia na severozápadě Mnichova. Mezi jeho oběťmi jsou i děti a nezletilí.

Andrä uvedl, že zatím nelze říct, zda šlo o terorismus nebo o čin šílence. "Tato otázka je spojena s motivem (činu) a o tom zatím nedokážeme nic říct," uvedl policejní prezident. Sám zatím nevidí žádné paralely s případem z počátku týdne, kdy sedmnáctiletý migrant napadl sekerou a nožem pět lidí ve vlaku do Würzburgu.

Podle deníku Bild policisté během noci prohledali byt, v němž střelec žil se svými rodiči. Otec útočníka během noci vypovídal na mnichovském policejním ředitelství. Sousedé popsali Bildu útočníka jako "klidný typ" člověka.

Střelba začala kolem 18 hodiny

Střelba vypukla krátce před 18:00 SELČ. Policie poté okolí obchodního střediska nedaleko olympijského areálu na severozápadě města uzavřela a vyzvala obyvatele města, aby zůstali v domovech a nevycházeli na ulici. "Situace je nepřehledná! Vyhněte se veřejným místům," uvedla tehdy policie.

Na internetu se začaly objevovat videa zachycují střelbu. Z nahrávky pořízené přes rušnou křižovatku u obchodního centra Olympia vyplývá, že útočník měl zřejmě automatickou pušku. Když zacílil, začali lidé kolem něj prchat. Pak se ozvaly výstřely a svědek incidentu, který vše nahrával na mobil, se dal na útěk.

Luan Zequiri pro německou stanici n-tv popsal, že byl přímo před restaurací McDonald’s, když došlo ke střelbě. Útočník prý zakřičel urážku namířenou proti cizincům. Zequiri prý viděl jen jednoho útočníka, který měl na sobě vysoké boty a batoh.

VIDEO

Další video, které v Mnichově natočili svědci, ukazuje střelce na střeše parkoviště obchodního domu Olympia.

VIDEO

V berlínském kancléřství vznikl po střelbě krizový štáb, v sobotu se má pod vedením kancléřky Angely Merkelové sejít bezpečnostní rada státu. Ministr vnitra Thomas de Maiziére zrušil svou dovolenou ve Spojených státech. Bavorský premiér Horst Seehofer svolal na sobotu kvůli Mnichovu mimořádné zasedání zemské vlády.

Po střelbě se zastavil v Mnichově provoz celého metra i některých linek tramvají a autobusů. Policie následně nařídila evakuaci hlavního železničního nádraží a vyzvala řidiče, aby opustili dálnice ve směru do Mnichova, aby umožnili příjezd speciálních jednotek. Mnichovské letiště zachovalo normální provoz. Český dopravce RegioJet, který ve spolupráci s Deutsche Bahn provozuje autobusy na trase Praha - Mnichov, přesunul s ohledem na uzavření centra města zastávku svých spojů na mnichovské letiště.

Přestože policie teroristický motiv zatím nepotvrdila, francouzský prezident François Hollande už takto událost nazval. "Teroristický útok, který zasáhl Mnichov a při němž bylo zabito mnoho lidí, je odporný čin vedený s cílem vyvolat po jiných zemích i v Německu strach," citoval ho deník Die Welt. Hollande chce dnes o situaci mluvit s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

V Mnichově v pátek večer a v noci na dnešek zasahovalo na 2300 policistů. Kromě bavorských se zapojily i speciální jednotky z Bádenska-Württemberska, Hesenska a Rakouska. Andrä uvedl, že situace ve městě je nyní bezpečná.

Po 01:00 SELČ policie odvolala varování před vycházením na ulice a povolila obnovení provozu nočních linek hromadné dopravy. Od dnešního rána jezdí také metro a příměstská železnice, jejichž provoz se zastavil krátce po útoku.

Kvůli evakuaci hlavního nádraží a zastavení železničního provozu mnoho lidí v Mnichově uvízlo. Státní úřady jim nabídly možnost přenocování v sídle bavorské vlády a v budově zemského parlamentu. Nabídky k přespání se šířily i na twitteru s hashtagem #OffeneTür, předkládaly je soukromé osoby, ale třeba i mnichovské mešity. Společnost Deutsche Bahn umístila na nádraží na okrajích města vlaky s lehátkovými vagóny.

Po útoku zpřísnily ostatní německé spolkové země bezpečnostní opatření. Policie v Düsseldorfu, kde je nyní porýnské posvícení, zařadila do výzbroje samopaly. Ve Stuttgartu jsou v ulicích posílené hlídky.

Česká policie kvůli střelbě v Mnichově v noci preventivně posílíla počty policistů v obchodních centrech. České televizi to řekl ministr vnitra Milan Chovanec. Policie podle něj posílí i hlídky na hranici.

Rovněž Rakousko vyhlásilo pohotovost pro členy své zvláštní policejní jednotky. Ve spolkových zemích, které sousední s Německem, navíc přijalo dodatečná bezpečnostní opatření, jejich povahu úřady nesdělily.

Americký prezident Barack Obama v souvislosti se střelbou v Mnichově přislíbil Německu veškerou pomoc, jakou bude země potřebovat. Britský ministr zahraničí Boris Johnson je událostí šokován a vyjádřil soucit s oběťmi násilí. "Barbarský útok v Mnichově znovu potvrzuje, v jak nebezpečném světě žijeme. Soucítím s našimi bavorskými sousedy," uvedl na twitteru ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Přečteno: 1564x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, EU, Terorismus, Nenávist, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo