romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Muž, který loni v červenci střílel na cizince v mnichovském obchodním středisku, byl pravicový extremista

5.10.2017 9:56
Střelba v mnichovském obchodním středisku Olympia si 22. 7. 2016 vyžádala osm mrtvých a mnoho lidí bylo těžce zraněno. (Koláž: Romea.cz)
Střelba v mnichovském obchodním středisku Olympia si 22. 7. 2016 vyžádala osm mrtvých a mnoho lidí bylo těžce zraněno. (Koláž: Romea.cz)

Čin Davida Aliho Sonbolyho, který loni v červenci v Mnichově zastřelil devět lidí a pak i sebe, byl politicky motivovaný. Shoduje se na tom trojice odborných posudků, které zadala bavorská metropole. Jeden z nich dokonce výslovně hovoří o pravicovém terorismu.

Posudky budou oficiálně představeny v pátek, už nyní ale o jejich závěrech informují deník Süddeutsche Zeitung a rozhlasová a televizní stanice WDR. Trojice odborníků se zásadně rozchází se stanoviskem státního zastupitelství, podle něhož je možné vycházet z toho, že by čin byl politicky motivovaný.

Posudky hovoří o tom, že ani výběr obětí, ani výběr data činu nebyly náhodné. Sonboly vraždil v den pátého výročí teroristického útoku norského pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika a jeho oběťmi byly výhradně lidé s migračními kořeny. Podle odborníků se tak Sonboly, který měl íránské rodiče, chtěl prokázat jako "skutečný Němec".

Dva posudky došly k závěru, že se jednalo o zločin spáchaný z nenávisti, který splňuje policejní definici pro pravicově motivovaný trestný čin. Třetí posudek má navíc za to, že Sonboly mohl být teroristou, takzvaným osamělým vlkem. Posudek zdůrazňuje, jak pečlivě a dlouho se Sonboly na svůj čin připravoval. Poukazuje také na to, že se Sonboly ve svých očích snažil zabránit tomu, aby v Mnichově bylo příliš cizinců.

Přečteno: 815x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Extremismus, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo