romea - logo
24. září 2020 (čtvrtek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Členové Ozbrojených sil Slovenska poděkovali na Facebooku Romům za záchranu při autonehodě

15.4.2020 12:52
"Sůl nad zlato", poděkovali členové Ozbrojených sil SK na svém profilu Romům za pomoc při autonehodě (FOTO: reprofoto/Facebook Ozbrojené sily SK)

V neděli došlo na východě Slovenska k nehodě vozidla Ozbrojených sil SR. Jako první na pomoc přispěchali místní Romové z nedaleké obce Soľ (v češtině Sůl) v Prešovském kraji. Tam shodou okolností členové ozbrojených sil o den dříve prováděli testování na onemocnění COVID-19 v místní romské komunitě. Informuje o tom server Vranovske.sk a také samy Ozbrojené síly SK na svém facebookovém profilu

I díky pomoci místních Romů se vojákům podařilo z nehody vyváznout bez vážnějších zranění. Na stránce Ozbrojených sil se poté objevil děkovný status, který autor uvedl slovy "Sůl nad zlato".

"Dnes nám obyvatelé z obce Soľ, okres Vranov nad Topľou, pomohli při záchranné akci našich chlapců při autonehodě. My jsme včera testovali Romy v Soľi - a právě Romové přivolali pomoc k naší nehodě dnes. DĚKUJEME! PS: už jsme si oddechli - výsledek: všichni budou v pořádku," stojí ve statusu na FB stránce Ozbrojených sil SR.

Přečteno: 1174x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, pomoc, Osada, ZdravíHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo