romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Svědectví Romů o zásahu ve Zborově: Policajti vystoupili z auta a začali nás bezdůvodně bít

25.5.2017 22:48
Romové popisují 25. 5. 2017 policejní zásah ve slovenském Zborovu (FOTO: repro video Redakcia 1)
Romové popisují 25. 5. 2017 policejní zásah ve slovenském Zborovu (FOTO: repro video Redakcia 1)

Ve středu 24. května obletělo sociální sítě video nepřiměřeného zásahu proti Romům ve slovenském Zborově. Policejní zásah proběhl 16. dubna 2017, když byla přivolána hlídka kvůli šarvátce. Přímo za Romy do Zborova se vydal Štefan Dreveňák a zveřejnil jejich svědectví.

Starosta obce Zborov Ján Lukáč o incidentu, který se stal před měsíce nic neví. Údajně ho nikdo o tom neinformoval a k incidentu se odmítl vyjádřit.

Romové na případ vzpomínají jako by se stal včera. Takto popisují události nepřiměřeného zásahu policie kvůli šarvátce dvou znepřátelených rodin, kterou vyvolaly dvě švagrové, a do které se přidali muži. Jedna z iniciátorek šarvátky zavolala policejní hlídku.

"V ten den, kdy byla ta bitka jsme ani nevěděli co se tam děje. Když jsme slyšeli křik, tak jsme vyšli ven a tam bylo jedno policejní auto, pak přijeli další policajti a jakmile vystoupili z aut, tak začaly bít lidí bez jakéhokoliv důvodu," popsala pro server Redakcia 1  začátek policejní akce Veronika Kováčová. "Zbili mě, mého čtrnáctiletého syna a tchána také. Stál a začali ho bít jen proto, že tam stál, dali mu pouta. Já jsem začala křičet ať ho pustí. Na to policista řekl, abych zaplatila 20 Euro. Pokud nezaplatím, tak ho vezmou na policejní stanici do Bardejova a že ho zmlátí tak, že bude černější než je teď," dodala Kováčová.

"Raději jsem ty peníze zaplatila, jen aby ho pustili. Bela netrpěl ale my ženy, starci a naše děti. Bela byl hlavním iniciátorem bitky a protože je donašeč, tak ještě v ten večer přišla k němu policie, aby zjistili, zda ještě někdo má video. Máme strach a obavy, ale už se to tak nedá, abychom byli ticho, protože já si myslím, že pokud nebudeme mluvit bude to ještě horší. To není poprvé a už dál nemůžeme," rozplakala se se svědkyně brutálního zásahu slovenské policie Veronika Kováčová.

Já jsem to viděla celé od začátku až do konce a můj syn jakmile vidí policii má strach, v noci se mi pomočuje a křičí ze sna, ale to nikoho nezajímá," uvedla Maja, další svědkyně zásahu. "Neumíte si ani představit jak bili Romy. Jednu těhotnou ženu tak udeřili, že odpadla a ztratila vědomí. Romové začali křičet, že ji zabili. Bránili nám, abychom jí pomohli, ale když viděli, že nevstává, tak mě rychle zavolali, abych ji pomohla," řekla Maja. "Nemyslím si, že to se vyřeší. Pamatuji z televize co dávali, když zmlátili Romy a nikdo se jich nezastal, zase to zůstane jen tak a policisté budou dále ve službě," dodala pro server Maja.

Další svědkyně popsala zákrok proti jednomu z Romů. "Dali mu pouta a dali ho na zem neměl ani tričko na sobě a na takové malé kamínky ho dali. Jeden z policistů mu na zemi dal nohu na hlavu a tlačil mu ji více k zemi na ty malé kamínky. Byl zkrvavený a pak omdlel ... a já jsem křičela, omdlel, omdlel, zvedněte ho. Pak se nějak probral a prosil si vodu, ale policisté řekli aby mu ani vodu nedali ... ale jedna paní vyšla se zahrady a dala mu vodu. Potom ho zvedli a opřeli o auto. Tekla z něj krev jako ve filmu," popsala co viděla obyvatelka osady Zborov.

VIDEO

Svědecké výpovědi převzaté ze serveru Redakci 1

Přečteno: 7546x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Policie, ZborovHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo