romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Švédská policie vyklidila romský tábor. Romští uprchlíci nejsou naší zodpovědností, říká švédský premiér.

5.11.2015 14:48
ilustrační foto (FOTO: YouTube.com)
ilustrační foto (FOTO: YouTube.com)

Stovky romských migrantů se ocitly bez zázemí pro přenocování poté, co policie vyklidila rozlehlé "město z chatrčí" v Malmö. Švédský premiér Stefan Löftven to uvedl s tím, že tito lidé nejsou zodpovědností Švédska. V podrobném článku o tom hovoří švédský zpravodajský server Thelocal.se

V úterý nad ránem se na tábořišti objevilo asi 30 policistů. Ti nejprve odstranili z cesty protestující, kteří blokovali vchod do tábora, načež vnikli dovnitř a vyzvali zdejší obyvatele k opuštění tábora.

Jeden z uprchlíků, který se představil pouze křestním jménem Samuel uvedl, že policie v několika případech použila násilí. "Obklíčili nás a začali tahat lidi ven, tahali je po štěrku. Kdo se jim postavil na odpor, dostal ránu," uvedl pro švédskou tiskovou agenturu TT. Zmínil dále, že samotní aktivisté protestovali pokojně a policii nijak neodporovali. Podle agentury byla zatčena jedna osoba.

Někteří z protestujících ihned pokračovali ve své kampani před radnicí v Malmö. Premiér Stefan Löftven řekl TT, že zodpovědnost za zajištění střechy nad hlavou pro migranty nese i nadále Rumunsko a Bulharsko, odkud většina z nich pochází.

Premiéra dále podpořila také starostka města Stjernfeldt Jammeh, která je taktéž členkou středolevých Socialistů. V táboře se nacházely zhruba dvě stovky lidí, minulý týden však komise pro životní prostředí městské rady nařídila, že jeho existence představuje zdravotní ohrožení jak pro obyvatele samotné, tak pro lidi z jejich okolí a nařídila tábor evakuovat do nedělních 16:00 hodin.

Někteří z obyvatel se nicméně rozhodli zůstat i po vyměřené časové lhůtě - ti zde pak zůstali až do úterního vyklizení. Podle švédského práva mají místní obyvatelé i zahraniční návštěvy právo se pohybovat či kempovat na téměř jakékoli půdě, což však neplatí pro veřejné pozemky přiléhající k majetku místních obyvatel či pro soukromé zahrady.

Případ tábora v Malmö je pak svým způsobem výjimečný, neboť majitel pozemku toleroval pobyt uprchlíků šest měsíců předtím, než svěřil případ vstupu na cizí pozemek policii.

Městská rada v Malmö nabídla zhruba padesátce lidí z uzavřeného tábora ubytování na pět nocí a snaží se jim také zajistit pomoc v jejich domovských vesnicích.


Přečteno: 1584x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Švédsko, Tábor, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo