romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Švédští antifašisté zablokovali sobotní pochod neonacistů Göteborgem

2.10.2017 12:18
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V sobotu 30. září tisíce antifašistů a antifašistek v druhém největším města Švédska Göteborgu úspěšně zablokovaly neonacistický pochod městem. Informovala o tom například Iniciativy Ne rasismu! Média uvádějí různé počty osob zadržených policií, agentura Reuters uvádí, že jich bylo zhruba třicet.

V Göteborgu chtěli pochodovat neonacisté z Nordic resistance movement (Severské hnutí odporu). Sešlo se jich zhruba 600. 

"Toto otevřeně antisemitské hnutí původně nahlásilo trasu, jež vedla kolem zdejší synagogy, a to na den, na který připadá významný židovský svátek Jom kipur. Švédský soud jejich trasu ale výrazně zkrátil," uvádí na svém facebookovém profilu iniciativa.

Proti pochodu neonacistů dlouho dopředu mobilizovala řada organizací a iniciativ (nejen) ze Švédska – zapojila se mj. radikálně levicová platforma ARNA (Autonomous Revolutionary Nordic Aliance), v níž se před červencovými protesty proti summitu G20 spojily organizace z celé Skandinávie. V Göteborgu se tak konalo množství protestů proti pochodu neonacistů a největší z demonstrací se zúčastnilo kolem 10 tisíc lidí.

Policie neonacistické shromáždění obklopila, aby předešla střetům s antifašisty. Poté, co se přívrženci Severského hnutí odporu pokusili násilně projít přes policejní linii (policisty předtím nazývali „zrádci rasy“), jich byly desítky zatčeny. Podle informací iniciativy Ne rasismu! zadržela policie i jejich vůdce. Neonacisté útočili také na novináře. Do střetů s policií se dostali opakovaně také někteří antifašisté.

Přečteno: 1162x
 

Kam dál:

Štítky:  

Švédsko, Neonacismus, Pochod, Antisemitismus, antifašismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo