romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Švédští antifašisté zablokovali sobotní pochod neonacistů Göteborgem

2.10.2017 12:18
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V sobotu 30. září tisíce antifašistů a antifašistek v druhém největším města Švédska Göteborgu úspěšně zablokovaly neonacistický pochod městem. Informovala o tom například Iniciativy Ne rasismu! Média uvádějí různé počty osob zadržených policií, agentura Reuters uvádí, že jich bylo zhruba třicet.

V Göteborgu chtěli pochodovat neonacisté z Nordic resistance movement (Severské hnutí odporu). Sešlo se jich zhruba 600. 

"Toto otevřeně antisemitské hnutí původně nahlásilo trasu, jež vedla kolem zdejší synagogy, a to na den, na který připadá významný židovský svátek Jom kipur. Švédský soud jejich trasu ale výrazně zkrátil," uvádí na svém facebookovém profilu iniciativa.

Proti pochodu neonacistů dlouho dopředu mobilizovala řada organizací a iniciativ (nejen) ze Švédska – zapojila se mj. radikálně levicová platforma ARNA (Autonomous Revolutionary Nordic Aliance), v níž se před červencovými protesty proti summitu G20 spojily organizace z celé Skandinávie. V Göteborgu se tak konalo množství protestů proti pochodu neonacistů a největší z demonstrací se zúčastnilo kolem 10 tisíc lidí.

Policie neonacistické shromáždění obklopila, aby předešla střetům s antifašisty. Poté, co se přívrženci Severského hnutí odporu pokusili násilně projít přes policejní linii (policisty předtím nazývali „zrádci rasy“), jich byly desítky zatčeny. Podle informací iniciativy Ne rasismu! zadržela policie i jejich vůdce. Neonacisté útočili také na novináře. Do střetů s policií se dostali opakovaně také někteří antifašisté.

Přečteno: 1130x
 

Kam dál:

Štítky:  

Švédsko, Neonacismus, Pochod, Antisemitismus, antifašismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo