romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Švédští antifašisté zablokovali sobotní pochod neonacistů Göteborgem

2.10.2017 12:18
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V sobotu 30. září tisíce antifašistů a antifašistek v druhém největším města Švédska Göteborgu úspěšně zablokovaly neonacistický pochod městem. Informovala o tom například Iniciativy Ne rasismu! Média uvádějí různé počty osob zadržených policií, agentura Reuters uvádí, že jich bylo zhruba třicet.

V Göteborgu chtěli pochodovat neonacisté z Nordic resistance movement (Severské hnutí odporu). Sešlo se jich zhruba 600. 

"Toto otevřeně antisemitské hnutí původně nahlásilo trasu, jež vedla kolem zdejší synagogy, a to na den, na který připadá významný židovský svátek Jom kipur. Švédský soud jejich trasu ale výrazně zkrátil," uvádí na svém facebookovém profilu iniciativa.

Proti pochodu neonacistů dlouho dopředu mobilizovala řada organizací a iniciativ (nejen) ze Švédska – zapojila se mj. radikálně levicová platforma ARNA (Autonomous Revolutionary Nordic Aliance), v níž se před červencovými protesty proti summitu G20 spojily organizace z celé Skandinávie. V Göteborgu se tak konalo množství protestů proti pochodu neonacistů a největší z demonstrací se zúčastnilo kolem 10 tisíc lidí.

Policie neonacistické shromáždění obklopila, aby předešla střetům s antifašisty. Poté, co se přívrženci Severského hnutí odporu pokusili násilně projít přes policejní linii (policisty předtím nazývali „zrádci rasy“), jich byly desítky zatčeny. Podle informací iniciativy Ne rasismu! zadržela policie i jejich vůdce. Neonacisté útočili také na novináře. Do střetů s policií se dostali opakovaně také někteří antifašisté.

Přečteno: 1121x
 

Kam dál:

Štítky:  

Švédsko, Neonacismus, Pochod, Antisemitismus, antifašismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo