romea - logo
18. listopadu 2019 (pondělí)
svátek má Romana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Švýcarské úřady zastaví vyšetřování dvou neonacistů pro nedostatek důkazů

Švýcarsko, 10.4.2013 16:23, (ROMEA)
NSU - Beate Zschäpeová, Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt.
NSU - Beate Zschäpeová, Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt.

Švýcarské úřady zastaví pro nedostatek důkazů vyšetřování dvou tamních neonacistů podezřelých z toho, že německé krajně pravicové organizaci Národně socialistické podzemí (NSU) dodali pistoli české výroby, s níž členové NSU zastřelili devět z deseti jim připisovaných obětí. S odvoláním na policejní zdroje to dnes uvedl švýcarský deník Tages-Anzeiger.

Soud s jedinou žijící členkou NSU a jejími podporovateli začne v Německu příští středu a budí nejen tam velký rozruch. Navzdory rozsáhlému vyšetřování chybějí důkazy," cituje curyšský list z policejní zprávy, kterou příslušné státní zastupitelství zatím nepotvrdilo. Oba muži se mají sice objevit u mnichovského soudu, před nímž se bude od příštího týdne Beate Zschäpeová a čtyři údajní pomocníci NSU zodpovídat z podílu na deseti vraždách převážně přistěhovalců v letech 2000 až 2007, na dvou bombových útocích a více než desítce přepadení bank, vystupovat tam Švýcaři ale prý budou jen jako svědci.

K inkriminované pistoli ČZ 83 ráže 7,65 milimetru jeden z nich podle Tages-Anzeigeru vypověděl, že jim byla ukradena. Po jejím objednání u obchodníka se zbraněmi si ji údajně uložil u poštovního kurýra, kde ji podle něj odcizil neznámý pachatel. Česká pistole je přitom klíčovou stopou v celém případu, neboť spojuje většinu vražd, které podle vyšetřovatelů členové NSU spáchali. Podle dřívějších zjištění patří do série 55 zbraní, z nichž 31 obdržela někdejší východoněmecká komunistická tajná policie Stasi a 24 putovalo do Švýcarska, kde je prodával čecho-švýcarský podnikatel Jan Luxík. Ten už dříve kriminalistům doložil prodej všech těchto pistolí, 16 z nich se však švýcarským vyšetřovatelům nepodařilo vypátrat. Že by ta vražedná pocházela z arzenálu Stasi, německé úřady vyloučily.

Podzemní neonacistické buňce NSU, tvořené trojicí Zschäpeová, Uwe Böhnhardt a Uwe Mundlos, jsou připisovány vraždy osmi tureckých imigrantů, jednoho řeckého a mladé německé policistky. Kauza vyvolala v Německu šok a strhla vlnu kritiky zejména na tajné služby, které mají činnost pravicových extremistů hlídat. S velkým napětím německá veřejnost čeká na zahájení procesu s Zschäpeovou a spol., od něhož si slibuje objasnění mnoha otazníků v jedné z největších sérií vražd v poválečných dějinách země.

Momentálně však největší rozruch vyvolává obsazení míst v soudní síni. Do ní bude vpuštěno jen 50 novinářů, přičemž se nedostalo na žurnalisty z Turecka, kde případ vyvolává obrovský zájem. Kvůli absenci Turků mezi pozorovateli procesu u německých úřadů intervenovala ankarská vláda a turecký list Sabah vycházející v Německu podal stížnost k ústavnímu soudu. Ke kritice přidělování akreditací se přidala i další zahraniční média a s požadavkem na zajištění místa v soudní síni mezitím vystoupili německé muslimské organizace. Bavorský soud je však zatím neústupný, což vyvolává nespokojenost u německých politiků. Ministr zahraničí Guido Westerwelle už kvůli tomu vyjádřil obavu z mezinárodní blamáže Německa.

brf, ČTK
Přečteno: 753x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vražda, Německo, Extremismus, Menšiny, Turecko, Rasismus, ŠvýcarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo