romea - logo
29. května 2020 (pátek)
svátek má Maxim
Loading
rozšířené vyhledávaní

Švýcarské úřady zastaví vyšetřování dvou neonacistů pro nedostatek důkazů

Švýcarsko, 10.4.2013 16:23, (ROMEA)
NSU - Beate Zschäpeová, Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt.
NSU - Beate Zschäpeová, Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt.

Švýcarské úřady zastaví pro nedostatek důkazů vyšetřování dvou tamních neonacistů podezřelých z toho, že německé krajně pravicové organizaci Národně socialistické podzemí (NSU) dodali pistoli české výroby, s níž členové NSU zastřelili devět z deseti jim připisovaných obětí. S odvoláním na policejní zdroje to dnes uvedl švýcarský deník Tages-Anzeiger.

Soud s jedinou žijící členkou NSU a jejími podporovateli začne v Německu příští středu a budí nejen tam velký rozruch. Navzdory rozsáhlému vyšetřování chybějí důkazy," cituje curyšský list z policejní zprávy, kterou příslušné státní zastupitelství zatím nepotvrdilo. Oba muži se mají sice objevit u mnichovského soudu, před nímž se bude od příštího týdne Beate Zschäpeová a čtyři údajní pomocníci NSU zodpovídat z podílu na deseti vraždách převážně přistěhovalců v letech 2000 až 2007, na dvou bombových útocích a více než desítce přepadení bank, vystupovat tam Švýcaři ale prý budou jen jako svědci.

K inkriminované pistoli ČZ 83 ráže 7,65 milimetru jeden z nich podle Tages-Anzeigeru vypověděl, že jim byla ukradena. Po jejím objednání u obchodníka se zbraněmi si ji údajně uložil u poštovního kurýra, kde ji podle něj odcizil neznámý pachatel. Česká pistole je přitom klíčovou stopou v celém případu, neboť spojuje většinu vražd, které podle vyšetřovatelů členové NSU spáchali. Podle dřívějších zjištění patří do série 55 zbraní, z nichž 31 obdržela někdejší východoněmecká komunistická tajná policie Stasi a 24 putovalo do Švýcarska, kde je prodával čecho-švýcarský podnikatel Jan Luxík. Ten už dříve kriminalistům doložil prodej všech těchto pistolí, 16 z nich se však švýcarským vyšetřovatelům nepodařilo vypátrat. Že by ta vražedná pocházela z arzenálu Stasi, německé úřady vyloučily.

Podzemní neonacistické buňce NSU, tvořené trojicí Zschäpeová, Uwe Böhnhardt a Uwe Mundlos, jsou připisovány vraždy osmi tureckých imigrantů, jednoho řeckého a mladé německé policistky. Kauza vyvolala v Německu šok a strhla vlnu kritiky zejména na tajné služby, které mají činnost pravicových extremistů hlídat. S velkým napětím německá veřejnost čeká na zahájení procesu s Zschäpeovou a spol., od něhož si slibuje objasnění mnoha otazníků v jedné z největších sérií vražd v poválečných dějinách země.

Momentálně však největší rozruch vyvolává obsazení míst v soudní síni. Do ní bude vpuštěno jen 50 novinářů, přičemž se nedostalo na žurnalisty z Turecka, kde případ vyvolává obrovský zájem. Kvůli absenci Turků mezi pozorovateli procesu u německých úřadů intervenovala ankarská vláda a turecký list Sabah vycházející v Německu podal stížnost k ústavnímu soudu. Ke kritice přidělování akreditací se přidala i další zahraniční média a s požadavkem na zajištění místa v soudní síni mezitím vystoupili německé muslimské organizace. Bavorský soud je však zatím neústupný, což vyvolává nespokojenost u německých politiků. Ministr zahraničí Guido Westerwelle už kvůli tomu vyjádřil obavu z mezinárodní blamáže Německa.

brf, ČTK
Přečteno: 757x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vražda, Německo, Extremismus, Menšiny, Turecko, Rasismus, ŠvýcarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo