romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tábor Buchenwald si připomněl osvobození, varuje před extremismem

14.4.2020 17:14
Vstupní brána do KT Buchenwald (Foto: Andreas Trepte, zdroj wikipedia.org)
Vstupní brána do KT Buchenwald (Foto: Andreas Trepte, zdroj wikipedia.org)

Jako virtuální pocta obětem nacismu a varování před opětovným vzestupem pravicového radikalismu vyzněla sobotní vzpomínková akce k 75. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora Buchenwald. Ta se ale kvůli nebezpečí šíření nákazy koronaviru mohla odehrát jen na internetu, upozornila agentura AFP.

Památník koncentračního tábora na trojjazyčné internetové stránce zveřejnil "durynskou deklaraci", která ve formě petice vyzývá k obraně demokracie a lidských práv, ohrožených "vzestupem pravicového radikalismu a autoritářství, logiky národní nadřazenosti, nacionalismu a oslabováním evropské jednoty". Buchenwald se nachází v německé spolkové zemi Durynsku.

"Rasismus a antisemitismus se šíří otevřeně a vedou k násilí i v Německu, což před několika lety by bylo nemyslitelné. Ničivé jedy minulosti jsou opět vítány jako všelék," varovalo prohlášení.

Na webu si lze tak přečíst slova přeživších. "Ne každý může být hrdina, politik, filozof, altruista. Každý však může respektovat důstojnost ostatních jedinců i podat pomocnou ruku někomu v nouzi," napsal Jack Unikoski (93), někdejší polský vězeň, žijící nyní v Austrálii.

"Buďte laskaví a tolerantní vůči druhým. Skupinová nenávist se může rychle přenést i na další. Zažili jsme drsnou lekci, že se to může stát i tobě," uvedla Chava Ginsburgová, devadesátiletá Maďarka, která přežila Osvětim, Bergen-Belsen a ženský tábor Markkleeberg u Buchenwaldu.

V Buchenwaldu mezi vytvořením tábora v roce 1937 a jeho osvobozením v dubnu 1945 americkou armádou zahynulo asi 56.000 lidí. Dalších více než 20.000 přišlo o život v pobočném táboru, vytvořeném kvůli výrobě raket V2. Buchenwaldem prošlo i zhruba 7800 Čechoslováků, včetně spisovatelů Ferdinanda Peroutky, Josefa Čapka, Arnošta Lustiga.

V příštích dnech mají následovat podobné virtuální oslavy osvobození táborů Ravensbrück, Sachsenhausen nebo Bergen-Belsen, poznamenala AFP.

"Dobro, které lze najít u každého zla, spočívá v tom, že lidé znovu objevují sami sebe. Můžeme znovu udělat něco pro sebe, navzájem si pomáhat, společně se bavit," uvedla čtyřiadevadesátiletá maďarská filozofka, židovka a komunistka Eva Fahidiová-Pusztaiová. "Je mnohem snadnější překonávat krize vesele a v dobré náladě. Můžete mi věřit, mám v tomto směru spoustu zkušeností," dodala vězeňkyně Osvětimi a Buchenwaldu.

Německo zažilo v poslední době tři útoky pravicových extrémistů, které otřásly celou zemí: v únoru v centru Hanau atentátník postřílel devět lidí. Loni na podzim si dva mrtvé vyžádal pokus o útok na synagogu v Halle a v červnu byl zavražděn přednosta okresního úřadu v Kasselu, který se zasazoval za práva migrantů. Německá zpravodajská služba varuje, že krajně pravicový terorismus a pravicový extremismus "představují v současnosti hlavní nebezpečí pro demokracii".

Přečteno: 378x
 

Kam dál:

Štítky:  

Buchenwald, Výročí, Historie, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo