romea - logo
12. srpna 2020 (středa)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tábor Buchenwald si připomněl osvobození, varuje před extremismem

14.4.2020 17:14
Vstupní brána do KT Buchenwald (Foto: Andreas Trepte, zdroj wikipedia.org)
Vstupní brána do KT Buchenwald (Foto: Andreas Trepte, zdroj wikipedia.org)

Jako virtuální pocta obětem nacismu a varování před opětovným vzestupem pravicového radikalismu vyzněla sobotní vzpomínková akce k 75. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora Buchenwald. Ta se ale kvůli nebezpečí šíření nákazy koronaviru mohla odehrát jen na internetu, upozornila agentura AFP.

Památník koncentračního tábora na trojjazyčné internetové stránce zveřejnil "durynskou deklaraci", která ve formě petice vyzývá k obraně demokracie a lidských práv, ohrožených "vzestupem pravicového radikalismu a autoritářství, logiky národní nadřazenosti, nacionalismu a oslabováním evropské jednoty". Buchenwald se nachází v německé spolkové zemi Durynsku.

"Rasismus a antisemitismus se šíří otevřeně a vedou k násilí i v Německu, což před několika lety by bylo nemyslitelné. Ničivé jedy minulosti jsou opět vítány jako všelék," varovalo prohlášení.

Na webu si lze tak přečíst slova přeživších. "Ne každý může být hrdina, politik, filozof, altruista. Každý však může respektovat důstojnost ostatních jedinců i podat pomocnou ruku někomu v nouzi," napsal Jack Unikoski (93), někdejší polský vězeň, žijící nyní v Austrálii.

"Buďte laskaví a tolerantní vůči druhým. Skupinová nenávist se může rychle přenést i na další. Zažili jsme drsnou lekci, že se to může stát i tobě," uvedla Chava Ginsburgová, devadesátiletá Maďarka, která přežila Osvětim, Bergen-Belsen a ženský tábor Markkleeberg u Buchenwaldu.

V Buchenwaldu mezi vytvořením tábora v roce 1937 a jeho osvobozením v dubnu 1945 americkou armádou zahynulo asi 56.000 lidí. Dalších více než 20.000 přišlo o život v pobočném táboru, vytvořeném kvůli výrobě raket V2. Buchenwaldem prošlo i zhruba 7800 Čechoslováků, včetně spisovatelů Ferdinanda Peroutky, Josefa Čapka, Arnošta Lustiga.

V příštích dnech mají následovat podobné virtuální oslavy osvobození táborů Ravensbrück, Sachsenhausen nebo Bergen-Belsen, poznamenala AFP.

"Dobro, které lze najít u každého zla, spočívá v tom, že lidé znovu objevují sami sebe. Můžeme znovu udělat něco pro sebe, navzájem si pomáhat, společně se bavit," uvedla čtyřiadevadesátiletá maďarská filozofka, židovka a komunistka Eva Fahidiová-Pusztaiová. "Je mnohem snadnější překonávat krize vesele a v dobré náladě. Můžete mi věřit, mám v tomto směru spoustu zkušeností," dodala vězeňkyně Osvětimi a Buchenwaldu.

Německo zažilo v poslední době tři útoky pravicových extrémistů, které otřásly celou zemí: v únoru v centru Hanau atentátník postřílel devět lidí. Loni na podzim si dva mrtvé vyžádal pokus o útok na synagogu v Halle a v červnu byl zavražděn přednosta okresního úřadu v Kasselu, který se zasazoval za práva migrantů. Německá zpravodajská služba varuje, že krajně pravicový terorismus a pravicový extremismus "představují v současnosti hlavní nebezpečí pro demokracii".

Přečteno: 392x
 

Kam dál:

Štítky:  

Buchenwald, Výročí, Historie, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo