romea - logo
23. října 2020 (pátek)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tábor Buchenwald si připomněl osvobození, varuje před extremismem

14.4.2020 17:14
Vstupní brána do KT Buchenwald (Foto: Andreas Trepte, zdroj wikipedia.org)
Vstupní brána do KT Buchenwald (Foto: Andreas Trepte, zdroj wikipedia.org)

Jako virtuální pocta obětem nacismu a varování před opětovným vzestupem pravicového radikalismu vyzněla sobotní vzpomínková akce k 75. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora Buchenwald. Ta se ale kvůli nebezpečí šíření nákazy koronaviru mohla odehrát jen na internetu, upozornila agentura AFP.

Památník koncentračního tábora na trojjazyčné internetové stránce zveřejnil "durynskou deklaraci", která ve formě petice vyzývá k obraně demokracie a lidských práv, ohrožených "vzestupem pravicového radikalismu a autoritářství, logiky národní nadřazenosti, nacionalismu a oslabováním evropské jednoty". Buchenwald se nachází v německé spolkové zemi Durynsku.

"Rasismus a antisemitismus se šíří otevřeně a vedou k násilí i v Německu, což před několika lety by bylo nemyslitelné. Ničivé jedy minulosti jsou opět vítány jako všelék," varovalo prohlášení.

Na webu si lze tak přečíst slova přeživších. "Ne každý může být hrdina, politik, filozof, altruista. Každý však může respektovat důstojnost ostatních jedinců i podat pomocnou ruku někomu v nouzi," napsal Jack Unikoski (93), někdejší polský vězeň, žijící nyní v Austrálii.

"Buďte laskaví a tolerantní vůči druhým. Skupinová nenávist se může rychle přenést i na další. Zažili jsme drsnou lekci, že se to může stát i tobě," uvedla Chava Ginsburgová, devadesátiletá Maďarka, která přežila Osvětim, Bergen-Belsen a ženský tábor Markkleeberg u Buchenwaldu.

V Buchenwaldu mezi vytvořením tábora v roce 1937 a jeho osvobozením v dubnu 1945 americkou armádou zahynulo asi 56.000 lidí. Dalších více než 20.000 přišlo o život v pobočném táboru, vytvořeném kvůli výrobě raket V2. Buchenwaldem prošlo i zhruba 7800 Čechoslováků, včetně spisovatelů Ferdinanda Peroutky, Josefa Čapka, Arnošta Lustiga.

V příštích dnech mají následovat podobné virtuální oslavy osvobození táborů Ravensbrück, Sachsenhausen nebo Bergen-Belsen, poznamenala AFP.

"Dobro, které lze najít u každého zla, spočívá v tom, že lidé znovu objevují sami sebe. Můžeme znovu udělat něco pro sebe, navzájem si pomáhat, společně se bavit," uvedla čtyřiadevadesátiletá maďarská filozofka, židovka a komunistka Eva Fahidiová-Pusztaiová. "Je mnohem snadnější překonávat krize vesele a v dobré náladě. Můžete mi věřit, mám v tomto směru spoustu zkušeností," dodala vězeňkyně Osvětimi a Buchenwaldu.

Německo zažilo v poslední době tři útoky pravicových extrémistů, které otřásly celou zemí: v únoru v centru Hanau atentátník postřílel devět lidí. Loni na podzim si dva mrtvé vyžádal pokus o útok na synagogu v Halle a v červnu byl zavražděn přednosta okresního úřadu v Kasselu, který se zasazoval za práva migrantů. Německá zpravodajská služba varuje, že krajně pravicový terorismus a pravicový extremismus "představují v současnosti hlavní nebezpečí pro demokracii".

Přečteno: 401x
 

Kam dál:

Štítky:  

Buchenwald, Výročí, Historie, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo