Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Talentovaná romská šachistka válcuje dospělé. Remizovala i s šachovým velmistrem Anatolijem Karpovem

22. února 2021
Čtení na 3 minuty

Nebývalých úspěchů dosahuje jedenáctiletá šachistka Agáta Berková, která dokonce remizovala s ruským šachovým velmistrem Anatolijem Karpovem. Trénuje ji její otec, který se svým týmem Hrochotskí jezdci zboural stereotyp, že Romové nemají za šachovnicí místo. Informoval o tom slovenský server Dobrénoviny.sk.

Lásku k šachu získala rodačka ze slovenského města Poltár už když jí byl rok a půl a poprvé posadila za šachovnici. Trénuje ji její otec Milan, který Agátku i sám vychovává. O svůj šachový um se Milan dělí i s ostatními dětmi, které učí šachy. Většinou se jedná o romské děti. Tím jim dává perspektivu lepší budoucnosti, než by je s velkou pravděpodobností v životě čekala. A i když je tento sport nejen na Slovensku, ale i v Česku dominantou hráčů z majority, Milan Berko dokázal, že i jeho svěřenci mají co ukázat.

“Šachy jsou o tom, že je všude ticho. Najednou na soutěž přijde tlupa Romů a soutěžící na to nejsou zvyklí. Když jsme se zjevili u dveří, měli jste vidět, jak se na nás všechny hlavy otočily. Dokonce jsem viděl, že tam byly dámy, které si chytili kabelky a kontrolovali si, zda mají věci na místě.”

„Šachy jsou o tom, že je všude ticho. Najednou na soutěž přijde tlupa Romů a soutěžící na to nejsou zvyklí. Když jsme se zjevili u dveří, měli jste vidět, jak se na nás všechny hlavy otočily. Dokonce jsem viděl, že tam byly dámy, které si chytily kabelky a kontrolovaly si, zda mají věci na místě. Bylo to nepříjemné, všimly si toho i děti,” pospal svou první zkušenost se soutěží serveru Dobrénoviny.sk Berko.

Milan Berko se naučil základům od svého bratrance, bylo mu tehdy pětadvacet let a ani by ho ve snu nenapadlo, že se jednou černobílé šachovnici bude věnovat i profesionálně. Ale když přišla možnost začít učit šachy v komunitním centru při obci Zvolene – Hrochoti, neváhal ani vteřinu.

Zpočátku měli nulovou podporu obce. K trénování využívali pouze tři šachovnice, což při počtu dětí, které docházely do komunitního centra, bylo zoufale málo. Kdyby jim v jejich prosbách nepomohl šachový klub z Banské Bystrici, těžko by se dětem mohl věnovat v takové míře.

Jako zlomový okamžik hodnotí pan Berko spolupráci se ŠK Junior Banská Bystrica při CVČ, kde působil trenér Zdeněk Gregor a trenér Regionálnej šachovej akadémie pán Milan Michalička. „Přivítali nás, vysvětlili podmínky soutěže a fungování samotného klubu,“ uvedl.

Když se dnes řeknou Hrochotskí jezdci, všichni v šachové obci vědí, o koho jde. A i když se potýkal s dětmi, které vykazovaly problémy ve škole, známky hyperaktivity nebo užívaly omamné látky, díky šachu se situace uklidnila. „Po půl roce, kdy začaly děti hrát šachy, jsem zjistil, že vnímají svět a svou budoucnost jinýma očima. Každé jedno dítě, které navštěvovalo kroužek, skončilo na střední škole,“ pochlubil se šachový trenér a dodal, že k tomu, aby mohly docházet na šachový kroužek, bylo potřeba zapracovat i na škole.

Nakonec to Hrochotskí jezdci dotáhli až na mistrovství Slovenska a Mistrovství EU. „Byli jsme i v Moskvě ukázat, že Romové nejsou tak hloupí, jak se říká. Byli jsme součástí delegace Romů ze Slovenska z různých oblastí a profesi, zastupující romskou inteligenci v čele s Marošem Balogem a Alexandrem Daskem,“ vysvětlil pro server Dobrénoviny.sk hrdý trenér, který k úspěchu vede i svou dcerku Agátku. ,

Agátka se kromě toho, že je Romka musí vyrovnávat i s tím, že je v šachovém světě dívka. Díky turnajům procestovala se svým otcem celé Slovensko. A i když si nakonec nepřipsala na konto cestu do Ruska, podařilo se jí dvakrát setkat s ruským šachovým velmistrem Karpovem, se kterým se jí podařilo odehrát partii. Během exhibičního vystoupení, šachového mistra, který současně hrál na více šachovnicích nakonec remizovala. Rovněž remízu uhrála i s mistrem Kanady Tomášem Krňanem.

Když byla Agátka menší, často odehrála turnaj i s dospělými hráči. Pan Milan si vzpomíná na jednoho hráče, který podle něj mohl mít tak 1800 ELO, ale když mu došlo, že prohrává s dívkou a ještě k tomu s romskou, naštvaně odhodil figurky, protože prohrál.

Nadaná šachistka by kromě skvělých výsledků v šachu chtěla dosáhnout i dobrého vzdělání. „Buď bych chtěla být rozvodová právnička, nebo vědkyně, abych vynalezla lék pro své bratry, kteří trpí autismem,“ řekla pro server Dobrénoviny.sk nadějná šachistka, která i ve škole dosahuje skvělých výsledků.

Agátka je mistryně Slovenska GPX do 8 let. Její nejlepší umístění je zatím na Mistrovství Evropy, kde skončila pátá.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon