romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Talentovaná romská šachistka válcuje dospělé. Remizovala i s šachovým velmistrem Anatolijem Karpovem

22.2.2021 18:03
Agáta Berková (FOTO: https://divemaky.sk/)
Agáta Berková (FOTO: https://divemaky.sk/)

Nebývalých úspěchů dosahuje jedenáctiletá šachistka Agáta Berková, která dokonce remizovala s ruským šachovým velmistrem Anatolijem Karpovem. Trénuje ji její otec, který se svým týmem Hrochotskí jezdci zboural stereotyp, že Romové nemají za šachovnicí místo. Informoval o tom slovenský server Dobrénoviny.sk.

Lásku k šachu získala rodačka ze slovenského města Poltár už když jí byl rok a půl a poprvé posadila za šachovnici. Trénuje ji její otec Milan, který Agátku i sám vychovává. O svůj šachový um se Milan dělí i s ostatními dětmi, které učí šachy. Většinou se jedná o romské děti. Tím jim dává perspektivu lepší budoucnosti, než by je s velkou pravděpodobností v životě čekala. A i když je tento sport nejen na Slovensku, ale i v Česku dominantou hráčů z majority, Milan Berko dokázal, že i jeho svěřenci mají co ukázat.

"Šachy jsou o tom, že je všude ticho. Najednou na soutěž přijde tlupa Romů a soutěžící na to nejsou zvyklí. Když jsme se zjevili u dveří, měli jste vidět, jak se na nás všechny hlavy otočily. Dokonce jsem viděl, že tam byly dámy, které si chytili kabelky a kontrolovali si, zda mají věci na místě."

„Šachy jsou o tom, že je všude ticho. Najednou na soutěž přijde tlupa Romů a soutěžící na to nejsou zvyklí. Když jsme se zjevili u dveří, měli jste vidět, jak se na nás všechny hlavy otočily. Dokonce jsem viděl, že tam byly dámy, které si chytily kabelky a kontrolovaly si, zda mají věci na místě. Bylo to nepříjemné, všimly si toho i děti," pospal svou první zkušenost se soutěží serveru Dobrénoviny.sk Berko.

Milan Berko se naučil základům od svého bratrance, bylo mu tehdy pětadvacet let a ani by ho ve snu nenapadlo, že se jednou černobílé šachovnici bude věnovat i profesionálně. Ale když přišla možnost začít učit šachy v komunitním centru při obci Zvolene – Hrochoti, neváhal ani vteřinu.

Zpočátku měli nulovou podporu obce. K trénování využívali pouze tři šachovnice, což při počtu dětí, které docházely do komunitního centra, bylo zoufale málo. Kdyby jim v jejich prosbách nepomohl šachový klub z Banské Bystrici, těžko by se dětem mohl věnovat v takové míře.

Jako zlomový okamžik hodnotí pan Berko spolupráci se ŠK Junior Banská Bystrica při CVČ, kde působil trenér Zdeněk Gregor a trenér Regionálnej šachovej akadémie pán Milan Michalička. „Přivítali nás, vysvětlili podmínky soutěže a fungování samotného klubu,“ uvedl.

Když se dnes řeknou Hrochotskí jezdci, všichni v šachové obci vědí, o koho jde. A i když se potýkal s dětmi, které vykazovaly problémy ve škole, známky hyperaktivity nebo užívaly omamné látky, díky šachu se situace uklidnila. „Po půl roce, kdy začaly děti hrát šachy, jsem zjistil, že vnímají svět a svou budoucnost jinýma očima. Každé jedno dítě, které navštěvovalo kroužek, skončilo na střední škole,“ pochlubil se šachový trenér a dodal, že k tomu, aby mohly docházet na šachový kroužek, bylo potřeba zapracovat i na škole.

Nakonec to Hrochotskí jezdci dotáhli až na mistrovství Slovenska a Mistrovství EU. „Byli jsme i v Moskvě ukázat, že Romové nejsou tak hloupí, jak se říká. Byli jsme součástí delegace Romů ze Slovenska z různých oblastí a profesi, zastupující romskou inteligenci v čele s Marošem Balogem a Alexandrem Daskem,“ vysvětlil pro server Dobrénoviny.sk hrdý trenér, který k úspěchu vede i svou dcerku Agátku. ,

Agátka se kromě toho, že je Romka musí vyrovnávat i s tím, že je v šachovém světě dívka. Díky turnajům procestovala se svým otcem celé Slovensko. A i když si nakonec nepřipsala na konto cestu do Ruska, podařilo se jí dvakrát setkat s ruským šachovým velmistrem Karpovem, se kterým se jí podařilo odehrát partii. Během exhibičního vystoupení, šachového mistra, který současně hrál na více šachovnicích nakonec remizovala. Rovněž remízu uhrála i s mistrem Kanady Tomášem Krňanem.

Když byla Agátka menší, často odehrála turnaj i s dospělými hráči. Pan Milan si vzpomíná na jednoho hráče, který podle něj mohl mít tak 1800 ELO, ale když mu došlo, že prohrává s dívkou a ještě k tomu s romskou, naštvaně odhodil figurky, protože prohrál.

Nadaná šachistka by kromě skvělých výsledků v šachu chtěla dosáhnout i dobrého vzdělání. „Buď bych chtěla být rozvodová právnička, nebo vědkyně, abych vynalezla lék pro své bratry, kteří trpí autismem,“ řekla pro server Dobrénoviny.sk nadějná šachistka, která i ve škole dosahuje skvělých výsledků.

Agátka je mistryně Slovenska GPX do 8 let. Její nejlepší umístění je zatím na Mistrovství Evropy, kde skončila pátá.

Přečteno: 6168x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Slovensko, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo