romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tatjana Andelić z Rady Evropy u příležitosti Mezinárodního dne romského jazyka: Romština je nedílnou součástí našeho společného evropského kulturního dědictví

5.11.2021 21:07
Předsedkyně Výboru expertů Rady Evropy pro záležitosti Romů a Travelerů Tatjana Andelić (FOTO: Rada Evropy)
Předsedkyně Výboru expertů Rady Evropy pro záležitosti Romů a Travelerů Tatjana Andelić (FOTO: Rada Evropy)

Předsedkyně Výboru expertů Rady Evropy pro záležitosti Romů a Travelerů Tatjana Andelić vyzvala u příležitosti Mezinárodního dne romského jazyka k jeho podpoře, uznání a zachování.

“Romsky hovoří 10–12 milionu Romů žijících v Evropě. Romština je nedílnou součástí romské identity a našeho společného evropského kulturního dědictví. Jazyk, kultura a historie jsou pilíře uchování identity národa. Jazyk je nedílnou součástí komunity a měl by být uznáván, uchováván a podporován,“ uvedla v prohlášení zveřejněném na webových stránkách Rady Evropy.

Podle Tatjany Anđelić je respekt k jazyku, kultuře, historii a hodnotám národa na cestě vzájemného porozumění velmi důležitý. „Do tohoto procesu musí být zapojeni všichni aktéři na místní a národní úrovni – školy, média, instituce a organizace,“ zdůraznila Tatjana Anđelić.

Dále připomněla, že základními cíli Rady Evropy jsou boj proti diskriminaci a podpora inkluzivních společností, které respektují kulturní a lingvistickou diverzitu.

„Je proto třeba přijmout opatření k zajištění, aby současná generace romských dětí a mládeže se mohla učit svůj mateřský jazyk,“ poznamenala Tatjana Andelić a oznámila, že Rada Evropy na podporu rozvoje romského jazyka vytvořila Rámcovou osnovu pro romský jazyk (CFR) a relevantní nástroje pro politiky, tvůrce učebních materiálů, lektorů a učitelů.

„Před několika lety zavedla Rada Evropy romštinu jako pracovní jazyk při pravidelných zasedáních svého mezivládního výboru o otázkách Romů a Travelerů, svých pravidelných půlročních setkáních s romskou a travelerskou občanskou společností a svých pravidelných půlročních Mezinárodních konferencí romských žen,“  upozornila Tatjana Andelić a zdůraznila, že Výbor expertů pro záležitosti Romů a Travelerů se i nadále bude svou prací zasazovat o uznání, zachování a podporu romského jazyka.

Přečteno: 690x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romský jazyk, Romština, Mezinárodní den romštiny, Rada EvropyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo