romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Televizní studio RTVS v Košicích připravuje pro děti nový pořad "Tumenca khere - S vámi doma"

14.4.2021 11:21
Záběry z pořadu Tumenca khere. Foto ze stránky Slovenského syndikátu novinářů.
Záběry z pořadu Tumenca khere. Foto ze stránky Slovenského syndikátu novinářů.

"Tumenca khere - S vámi doma" je název pořadu, jehož první sérii vysílalo studio RTVS v Košicích loni. Je určen všem dětem, a zejména dětem z romských komunit. Pořad je specifický i v tom, že mísí slovenštinu a romštinu. RTVS chystá druhou sérii pořadu Tumenca khere, která má dvanáct částí. Témata od A do K budou vysílána každý čtvrtek na Dvojce RTVS.

"Tento pořad je jediný svého formátu na světě. V zahraničí nám závidí, že jsme během pandemie pochopili vzdělávací proces prostřednictvím televize," píše na svém blogu Michal Sivák, který v pořadu účinkuje.

V programu najdou diváci nejen běžné domácí aktivity, ale také velmi ilustrativní vzdělání ve studiu s moderátorkou Klaudií Oláhovou a učitelem Michalem Sivákem, ale třeba i pohádku v podání divadelního herce Romathana Mariána Baloga. Oláhová, Sivák i Balog budou s dětmi opakovat školní osnovy abecedně. Každý díl přináší básně, písně, matematické příklady, pohádky i informace o různých osobnostech pro starší děti buď ve slovenštině, nebo v romštině se slovenskými titulky, informuje Slovenský syndikát novinářů.

"Pravidelné televizní přenosy v romském jazyce byly v Košicích připravovány již v roce 1993. Nová situace však přinesla myšlenky, které nakonec prospějí zejména dětem. Dětský program v romském jazyce je novinkou ve slovenském mediálním prostoru," uvedla šéfka redakce Národního rozhlasu RTVS Košice Ľuba Koľová.

"Pokud se mluví o dlouhodobém, chybném vzdělávání romských dětí, jejich dvojjazyčnosti, nepochopení slovenského jazyka, pak tato show měla existovat už dávno. Měla by mít trvalé místo, pokud se má něco změnit," říká Sivák.

Námět relace připravil Roman Sorger (Táraninky, RTVS), který začlenil odborné pedagogické, psychologické a metodické iniciativy státních vzdělávacích institucí. Košické studio připravuje vysílání v úzké spolupráci se Státním pedagogickým ústavem, Výzkumným ústavem dětské psychologie a patopsychologie a dalšími příslušnými odbornými institucemi - Haliganda, Centrum Mirabilis, Nadací pro děti SR, Romedem, Výukou pro Slovensko a s dětmi samými.

Přečteno: 523x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Kultura, Děti, Slovensko, RomštinaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo