romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Terčem útoků se staly redakce listů v Německu i Belgii. USA a EU chtějí více spolupracovat

Berlín, Brusel, Paříž, 12.1.2015 12:07, (ROMEA)
Pietní místo ve francouzském Mulhouse k uctění památky obětí teroristického útoku v redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo (foto: Leonce Pflieger, www.wikimediacommons.org)
Pietní místo ve francouzském Mulhouse k uctění památky obětí teroristického útoku v redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo (foto: Leonce Pflieger, www.wikimediacommons.org)

Redakce severoněmeckého listu Hamburger Morgenpost, který přetiskl karikatury proroka Mohameda z francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, se přes víkend stala terčem žhářského útoku. Ten si podle policie nevyžádal žádné zraněné. Poté byla v Bruselu evakuována redakce největšího francouzsky psaného deníku Le Soir kvůli anonymnímu telefonátu s hrozbou pumového atentátu.

Výhrůžka atentátem přišla v době, kdy v ulicích Bruselu pochodovalo více než 10 000 účastníků "občanského pochodu proti nenávisti a za svobodu vyjadřování" v reakci na teroristické islamistů v Paříži.

K hamburskému žhářskému útoku policejní mluvčí podle agentury AFP upřesnil, že jeho pachatelé nejprve vhodili kameny a pak zápalné zařízení. Požár, který vzápětí vypukl, "poškodil dvě místnosti, ale oheň se podařilo rychle uhasit", dodal.

Policisté v souvislosti s útokem zatkli dvě osoby, další podrobnosti však mluvčí neupřesnil. Vyšetřování pokračuje.

Hamburský deník přetiskl na titulní stránce tři karikatury pocházející z Charlie Hebdo po středečním útoku na redakci francouzského časopisu.

Islamisté Chérif a Said Kouachiovi zabili při útoku na pařížské sídlo časopisu Charlie Hebdo 12 lidí a poté i policistu, který byl také muslimem. Další terorista Amedy Coulibaly pak v oblasti Paříže ve čtvrtek připravil o život mladou policistku a v pátek usmrtil čtyři lidi v židovském lahůdkářství, kde také držel několik hodin 15 osob jako rukojmí. Policisté v pátek všechny tři teroristy zastřelili.

Podle německého deníku Bild z rozhovorů vůdců tzv. Islámského státu odposlechnutých americkou rozvědkou vyplývá, že teroristické útoky spáchané v tomto týdnu ve Francii by mohly být začátkem vlny atentátů, které zachvátí evropský kontinent. Žádný konkrétní plán ale zatím není znám.

Evropská reakce na nynější teroristickou krizi ve Francii nebude ovlivněna strachem, ale naopak bude vedena rozumem, řekl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Připomněl, že v neděli se ministři vnitra velkých a extremismem přímo ovlivněných zemí EU sešli v Paříži na pozvání svého francouzského kolegy Bernarda Cazeneuvea. Shodli se na tom, že USA a EU musí posílit vzájemné předávání informací a lépe využívat společné instituce, jakou je například Interpol.

Přečteno: 487x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Bezpečnost, Francie, Německo, BelgieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo