romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

Testování v romských komunitách potvrdilo Covid 19 v Richnavě

6.4.2020 16:29
Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)
Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)

Nakažený novým koronavirem je i muž z obce Richnava, který má trvalé bydliště v Žehře. Onemocnění Covid 19 se potvrdilo v rámci pilotního testování obyvatel v romských komunitách. TASR to potvrdila Renáta Hudáková z Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví (RÚVZ) se sídlem ve Spišské Nové Vsi. Informují o tom Aktuality.sk.

"Děláme opatření. Zatím mame potvrzen jeden případ. Prověřují se rodinné kontakty a osoby, s nimiž se setkal. Stěry budou dělat všem, s nimiž se setkal," upřesnila. Podle Hudáková uvedený muž přijel z Anglie a má rodinný dům v Richnavě, kde se v uplynulých dnech zdržoval. V romské osadě v Žehře se podle jejích slov zdržel jen krátce. "Osadu v této obci proto není třeba řešit jako celek," dodala.

Jak upřesnila, muž se vrátil na Slovensko 30. března, kdy s sebou přivezl i část své rodiny. "Jel zpět do Anglie a v neděli (5. 4.) se vrátil podruhé s další skupinou," řekla.

Stát od pátku (3. 4.) realizuje v 33 vybraných romských komunitách pilotní testování obyvatel, zaměřené na případné šíření nového koronavirus. Jde o lidi, kteří se vrátili ze zahraničí, jakož i ty, kteří se chtěli dát otestovat dobrovolně. Stát chce zjistit aktuální stav a zamezit šíření nového koronaviru v lokalitách, kde žijí Romové.

Přečteno: 527x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, COVID-19, Romské osadyHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo