romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

The Guardian: Řecko nechalo fašismus prorůst do bezpečnostních složek

Athény, 7.11.2012 10:22, (ROMEA)
Ilkustrační foto (Zdroj: http://atenecalling.blogspot.cz)
Ilkustrační foto (Zdroj: http://atenecalling.blogspot.cz)

Řecká vláda přivírá oči nad fašisty a krajní pravici dost možná používá k provokování potyček s demonstranty. Tvrdí to nejmenovaný policejní důstojník, jehož cituje list The Guardian. Informuje o tom server Ežurnál.cz.

Vysoko postavený policista uvedl, že krajně pravicové uskupení Zlatý úsvit infiltrovalo na mnoha úrovních policejní sbor. Vinu za to dává několika po sobě jdoucím vládám a policejnímu vedení, které podle něj přivírá oči nad tím, co on sám nazývá „ložisky fašismu“. 

Stát si byl a je podle jeho slov plně vědom aktivit Zlatého úsvitu po několik let, protože stranu Národní bezpečností služba a další zpravodajské agentury státu podrobně sledovaly. Policista tvrdí, že policejní šéfové měli příležitosti izolovat a odklidit tato malá „ložiska fašismu“ ve sboru, rozhodli se to prý ale neudělat. Stát podle jeho slov chtěl mít fašistické elementy „v záloze“ a používat je pro vlastní prospěch. 

Podle policejního zdroje listu The Guardian mohou být členové Zlatého úsvitu používáni proti řecké levici, která vede lidové protesty proti vládě a úsporným opatřením uvaleným Evropskou unií. Neofašistické skupiny podle jeho slov mohou působit jako agenti provokatéři na demonstracích po celé zemi, provokovat bitky mezi demonstranty a policií, či dokonce mezi demonstranty samými. 

Podívejte se na videoreportáž o fašismu v Řecku

Mluvčí řecké policie Christos Manouras popřel, že by policie používala či byla používána „jakýmkoli politickým uskupením proti jinému“. Existenci „ložisek fašismu“ uvnitř policejního sboru mluvčí odmítl. 

Připustil, že „individuální případy lze nalézt všude a na každém pracovišti“, dodal ale: „Je nespravedlivé k řeckým policejním silám vinit je z toho, že tolerují či podporují specifické akce či se ztotožňují s jistými politickými směry… Měli byste zaznamenat, že v souladu s řeckou ústavou a zákony lze stíhat a trestat jen nezákonné jednání. A totéž platí i pro politické postoje, dokonce i když jsou jinými stranami a převládající většinou společnosti charakterizovány jako extremistické.“ 

V červnových volbách Zlatý úsvit získal 6,9 procenta hlasů, aktuální průzkumy veřejného mínění provedení společností VPRC ale naznačují, že se jeho podpora zdvojnásobila. 

Lidskoprávní společnosti obviňují řeckou policii z toho, že se Zlatým úsvitem sympatizuje či s ním jedná ve spoluúčasti. Dokument uskupení Racist Violence Recording Network, které sestává ze třiadvaceti nevládních skupin a vysokého komisaře Spojených národů pro uprchlíky, několik násilných incidentů, v nichž se činnost policie a rasistické násilí protnuly, připomíná. „Tyto incidenty se týkají policistů ve službě, kteří se při rutinních kontrolách uchylují k nezákonnému jednání a násilným praktikám,“ říká zpráva. 

„Existují rovněž případy, kdy byli lidé dovlečeni na policejní stanici, zadržováni, špatně se s nimi zacházelo po několik hodin, stejně jako případy, kdy se při těchto operacích zničily zákonné dokumenty.“ Kostis Papaioannou, někdejší šéf řecké komise pro lidská práva, uvedl: „Někdy bývá hranice mezi Zlatým úsvitem a policií velmi zamlžena.“ 

Obvinění ze spolupráce mezi policií a Zlatým úsvitem se objevila znovu poté, co antifašističtí aktivisté sdělili listu The Guardian, že byli „mučeni policií“ po bojích mezi nimi a Zlatým úsvitem. Ministr veřejného pořádku Nikos Dendias obvinění odmítl. 

Policejní důstojník, který s The Guardian hovořil, obvinil řeckou vládu z toho, že se nestará o policisty a tím vytváří podmínky vhodné pro to, aby policejní sbor Zlatý úsvit infiltroval. „Policisté se cítí nedostatečně ohodnoceni a izolováni. Jsou špatně placeni, pracují v těch nejhorších podmínkách a hledají podporu,“ uvedl a dodal, že ji nacházejí v neonacistických kruzích. Vyzval ministerstvo veřejného pořádku, aby odtajnilo zprávy oddělení vnitřních věcí o případech policejní brutality. 

„Nikdy nesmíme akceptovat policisty, kteří napadají zezadu novináře,“ poznamenal s odkazem na útok, při němž byl napaden prezident řeckých odborů fotoredaktorů, který skončil loni v květnu v nemocnici se zraněním mozku. V posledních týdnech média psala o několika případech násilí, u něhož byli poslanci Zlatého úsvitu: při jednom napadli fašisté bleších trh, při jiném házeli kameny a měli rasistické nadávky při aténské premiéře hry Terrence McNallyho Corpus Christi. 

brf, Ežurnál.cz
Přečteno: 791x
 

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Neonacismus, Policie, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo