romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

The Guardian: Řecko nechalo fašismus prorůst do bezpečnostních složek

Athény, 7.11.2012 10:22, (ROMEA)
Ilkustrační foto (Zdroj: http://atenecalling.blogspot.cz)
Ilkustrační foto (Zdroj: http://atenecalling.blogspot.cz)

Řecká vláda přivírá oči nad fašisty a krajní pravici dost možná používá k provokování potyček s demonstranty. Tvrdí to nejmenovaný policejní důstojník, jehož cituje list The Guardian. Informuje o tom server Ežurnál.cz.

Vysoko postavený policista uvedl, že krajně pravicové uskupení Zlatý úsvit infiltrovalo na mnoha úrovních policejní sbor. Vinu za to dává několika po sobě jdoucím vládám a policejnímu vedení, které podle něj přivírá oči nad tím, co on sám nazývá „ložisky fašismu“. 

Stát si byl a je podle jeho slov plně vědom aktivit Zlatého úsvitu po několik let, protože stranu Národní bezpečností služba a další zpravodajské agentury státu podrobně sledovaly. Policista tvrdí, že policejní šéfové měli příležitosti izolovat a odklidit tato malá „ložiska fašismu“ ve sboru, rozhodli se to prý ale neudělat. Stát podle jeho slov chtěl mít fašistické elementy „v záloze“ a používat je pro vlastní prospěch. 

Podle policejního zdroje listu The Guardian mohou být členové Zlatého úsvitu používáni proti řecké levici, která vede lidové protesty proti vládě a úsporným opatřením uvaleným Evropskou unií. Neofašistické skupiny podle jeho slov mohou působit jako agenti provokatéři na demonstracích po celé zemi, provokovat bitky mezi demonstranty a policií, či dokonce mezi demonstranty samými. 

Podívejte se na videoreportáž o fašismu v Řecku

Mluvčí řecké policie Christos Manouras popřel, že by policie používala či byla používána „jakýmkoli politickým uskupením proti jinému“. Existenci „ložisek fašismu“ uvnitř policejního sboru mluvčí odmítl. 

Připustil, že „individuální případy lze nalézt všude a na každém pracovišti“, dodal ale: „Je nespravedlivé k řeckým policejním silám vinit je z toho, že tolerují či podporují specifické akce či se ztotožňují s jistými politickými směry… Měli byste zaznamenat, že v souladu s řeckou ústavou a zákony lze stíhat a trestat jen nezákonné jednání. A totéž platí i pro politické postoje, dokonce i když jsou jinými stranami a převládající většinou společnosti charakterizovány jako extremistické.“ 

V červnových volbách Zlatý úsvit získal 6,9 procenta hlasů, aktuální průzkumy veřejného mínění provedení společností VPRC ale naznačují, že se jeho podpora zdvojnásobila. 

Lidskoprávní společnosti obviňují řeckou policii z toho, že se Zlatým úsvitem sympatizuje či s ním jedná ve spoluúčasti. Dokument uskupení Racist Violence Recording Network, které sestává ze třiadvaceti nevládních skupin a vysokého komisaře Spojených národů pro uprchlíky, několik násilných incidentů, v nichž se činnost policie a rasistické násilí protnuly, připomíná. „Tyto incidenty se týkají policistů ve službě, kteří se při rutinních kontrolách uchylují k nezákonnému jednání a násilným praktikám,“ říká zpráva. 

„Existují rovněž případy, kdy byli lidé dovlečeni na policejní stanici, zadržováni, špatně se s nimi zacházelo po několik hodin, stejně jako případy, kdy se při těchto operacích zničily zákonné dokumenty.“ Kostis Papaioannou, někdejší šéf řecké komise pro lidská práva, uvedl: „Někdy bývá hranice mezi Zlatým úsvitem a policií velmi zamlžena.“ 

Obvinění ze spolupráce mezi policií a Zlatým úsvitem se objevila znovu poté, co antifašističtí aktivisté sdělili listu The Guardian, že byli „mučeni policií“ po bojích mezi nimi a Zlatým úsvitem. Ministr veřejného pořádku Nikos Dendias obvinění odmítl. 

Policejní důstojník, který s The Guardian hovořil, obvinil řeckou vládu z toho, že se nestará o policisty a tím vytváří podmínky vhodné pro to, aby policejní sbor Zlatý úsvit infiltroval. „Policisté se cítí nedostatečně ohodnoceni a izolováni. Jsou špatně placeni, pracují v těch nejhorších podmínkách a hledají podporu,“ uvedl a dodal, že ji nacházejí v neonacistických kruzích. Vyzval ministerstvo veřejného pořádku, aby odtajnilo zprávy oddělení vnitřních věcí o případech policejní brutality. 

„Nikdy nesmíme akceptovat policisty, kteří napadají zezadu novináře,“ poznamenal s odkazem na útok, při němž byl napaden prezident řeckých odborů fotoredaktorů, který skončil loni v květnu v nemocnici se zraněním mozku. V posledních týdnech média psala o několika případech násilí, u něhož byli poslanci Zlatého úsvitu: při jednom napadli fašisté bleších trh, při jiném házeli kameny a měli rasistické nadávky při aténské premiéře hry Terrence McNallyho Corpus Christi. 

brf, Ežurnál.cz
Přečteno: 799x
 

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Neonacismus, Policie, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo